20 Mart 2019 Çarşamba
66 bin öğrenci ecdadıyla buluştu

66 bin öğrenci ecdadıyla buluştu

Şahinbey Belediyesi ‘Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına’ Projesi çerçevesinde 66 bin öğrenci ecdadıyla buluşturdu.

Şahinbey Belediyesi ‘Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına’ Projesi çerçevesinde 66 bin öğrenci ecdadıyla buluşturdu. 
Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı kapsamında başlayan büyük proje ile bugüne kadar 350 seferde 66 bin kişi Çanakkale’yi ziyaret etti. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, gelen talep üzerine projeyi devam ettirme kararı almıştı. Bu yıl içerisinde de toplamda 20 bin kişiyi daha Çanakkale’ye götürerek 66 bin kişiyi ecdadıyla buluşturdu. 
Şahinbey Belediyesi, tarihinin değerini bilen öğrenciler yetiştirmek ve tarih bilincini gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlattığı çalışma çerçevesinde, öğrencileri her gün uçak ile Gaziantep’ten Çanakkale’ye götürerek, verilen destansı mücadeleyi yerinde yaşattı. Şahinbey Belediyesi, projenin üçüncü yılında 20 bin öğrenciyi daha şüheda topraklarına götürdü. Evlerinden otobüs ile alınan öğrenciler, uçakla gittikleri Çanakkale’de kendilerini bekleyen otobüslerle feribota binerek, Çanakkale Destanı’nın yazıldığı toprakları ziyaret etti. Şahinbey Belediyesi “Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına” projesi çerçevesinde 2018 yıllında toplam 24 bin kişiyi daha Çanakkale’ye götürerek bu sayıyı 90 bin’e çıkarmayı hedefliyor.
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Çanakkale’de dünya’nın gıpta ile baktığı büyük bir destan yattığını belirterek, "Çanakkale bizim tarihimizde çok önemli bir yere sahip. 102 yıl önce ecdadımız 253 bin şehit vererek, büyük bir destan yazmıştır. 7 düvele karşı imkansızlıklar içerisinde meydan okuyarak, ‘Çanakkale Geçilmez’ destanını yazan bir ecdadın torunlarıyız. Ecdada layık olabilmek ve onlara bir teşekkür ziyareti yapmak için, Çanakkale programlarını düzenledik. Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl münasebetiyle başladığımız ve yaklaşık 2 yıldan bu yana sürdürdüğümüz programımıza büyük bir aşk ve şevkle devam ediyoruz. Her gün 189 kişi gece saat 4 de toplanarak, havaalanına götürülmesi, biletlerin ayarlanmasından sonra Çanakkale’ye uçakla gidiliyor. Orada rehberlerimiz sizleri karşılıyorlar ve otobüslerle şehitlikler ziyaret ediliyor. Sabah Kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeğine de organizasyonumuzun içerisinde mevcut. Tekrar gece uçakla Gaziantep’e dönülüyor. Sizler döndükten sonra yeni gidecek kafile için aynı hazırlıklar yapılıyor. 24 saat kesintisiz süren bir çalışma yapıyoruz. Bizler bu ecdadın torunları olarak onlara layık olmamız gerekiyor. Bu cennet vatanı çok daha güzel hale getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

22.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz