11 Ağustos 2020 Salı
"Alınmayan Ücretin vergisi isteniliyor"

"Alınmayan Ücretin vergisi isteniliyor"

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, birden fazla işverene bağlı olarak şantiye şefliği yapan inşaat mühendislerinden geriye dönük vergi tahsilatı yapılmak istenmesini, "Olmayan paranın vergilendirilmesi" olarak değerlendirildi. 

ÜYELERİMİZDEN ÇOK ŞİKAYET ALIYORUZ

Bir inşaat mühendisinin yasal olarak 5 ayrı işverene ait inşaatlarda şantiye şefi olarak imza atma yetkisinin bulunduğunu belirten İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, "Gelir İdaresi Başkanlığı, birden fazla işverene bağlı olarak şantiye şefliği yapanların, Asgari Ücreti Tarifesine göre ücret aldığı gerekçesiyle geriye dönük vergilendirmek istemektedir. Ancak ne yazık ki, uygulamada bu tarifeye uyulmamaktadır. Son zamanlarda üyelerimizden bu konuda çok şikayet alıyoruz. Sorunun büyümesi sektöre zarar veriyor" dedi.

UYGULAMADA ALINMAYAN BİR PARA             

İnşaat mühendisi sayısının ihtiyacın çok üzerinde olması nedeniyle şantiye şefi olarak imza atan mühendislerine tarifenin ortalama yarısı hatta da da altında bir ücret aldığını ifade eden Başkan Çeliktürk, konu ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmasını istedi.

Vergi vermenin en kutsal vatan görevlerinden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Çeliktürk, "Ancak buradaki sorun olmayan, kazanılmayan, işveren tarafından ödenmeyen sadece kağıt üzerinde gözüken bir paranın vergisinin talep edilmesidir. Hiçbir zaman uygulamada, müteahhit TMMOB'un asgari ücret tarifesine göre şantiye şefine ücret ödemiyor. Böyle olunca da kazanılmayan, ödenmeyen yani olmayan bir paranın vergilendirilmek istenmesi büyük bir haksızlıktır" şeklinde açıklamada bulundu.

SORUNA KALICI DÜZENLEME GETİRİLMELİ

Sorunun kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulması için mevzuatlarda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu bildiren İMO Şube Başkanı Çeliktürk, aksi halde müteahhitlerle mühendisler arasında ciddi sorunların yaşanabileceğine dikkat çekti. Çeliktürk, "Gelir İdaresi Başkanlığı, mühendisten almadığı paranın vergisini istiyor. Bu durumda mühendis de o parayı müteahhitten almak isteyecek. Müteahhit de muhtemelen vermek istemeyecek. Zaten sektörde ciddi sıkıntılar var. Böyle bir ortamda çalışma barışı kalmaz. Sektörde huzur kalmaz. Bunun zararını da tüm toplum görür. Hükümetten beklentimiz, zaman geçirilmeden bu konu ile ilgili kalıcı ve hakkaniyete uygun bir düzenleme yapılmasıdır" diye çağrıda bulundu.

11.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz