17 Haziran 2019 Pazartesi
Almanya'da tramvayda sıra gecesi

Almanya'da tramvayda sıra gecesi

Almanya'da yaşayan Gaziantepliler, Alman vatandaşlarının, siyasetçilerin ve iş adamlarının katılımıyla nostaljik tramvay içerisinde sıra gecesi düzenledi. 

Almanya'da yaşayan Gaziantepliler, Alman vatandaşlarının, siyasetçilerin ve iş adamlarının katılımıyla nostaljik tramvay içerisinde sıra gecesi düzenledi. 
Frankfurt Gaziantep Derneği, Frankfurt’taki Türk toplumu temsilcilerinin, Alman vatandaşlarının, siyasetçilerin ve iş adamlarının katılımıyla nostaljik tramvay içerisinde Meşk Gecesi düzenledi. Dernek tarafından Frankfurt Trafik İdaresinden (VGF) kiralanan nostaljik tramvay, Merkez Tren İstasyonu yakınlarındaki Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu Turizm Ataşeliği'nden hareket etti. Gaziantepli Vatman Ziya Ceylan kontrolündeki tramvay, 2 saatlik yolculuk boyunca Gaziantep’in semtleri Suburcu, Maarif, Kale altı, Karagöz, Şehreküstü, Eblehan ve Tabakhane adı verilen temsili duraklardan geçerek küçük bir şehir turu attı. Programa katılan yaklaşık 70 kişiye Gaziantep baklavasının yanı sıra tramvayda yoğrulan yaklaşık 5 kilogram çiğ köfte ikram edildi. Katılımcılar tramvaydaki grup tarafından seslendirilen yöresel türkülerle hoş vakit geçirerek memleket özlemi giderdi.
Frankfurt Gaziantepliler Derneği Başkanı Ökkeş Toy, derneğin 2005 yılında kurulduğunu ve bu etkinliği 2 yıldır yaptıklarını söyledi. Düzenlenen geceye her kesimden yoğun bir ilgi gösterildiğini belirten Toy, “Amacımız buradaki Türk toplumunun iş adamlarıyla, gazetecisiyle, siyasetçisiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve dernekleriyle faaliyetler yaptığına dikkati çekmek ve Alman toplumuyla bir dostluk köprüsü oluşturmak” dedi.
Frankfurt’ta 25 Kasım'da düzenleyecekleri 11’inci Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi’ne tüm hemşerilerinin ve Gaziantep dostlarının katılmasını beklediklerini dile getiren Toy, “Gaziantepliler olarak da bu geceden elde edilen gelirleri engellilere bağışlıyoruz. Bu yılki çalışmamız da ampute spor takımları için olacak. Ampute Milli Takımımız da şampiyon oldu. Buradan tekrar tebrik ediyorum” diye konuştu.

29.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz