20 Nisan 2019 Cumartesi
Bakan Fakıbaba'dan Afrin değerlendirmesi

Bakan Fakıbaba'dan Afrin değerlendirmesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Afrin operasyonuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "O bayrakları başınıza geçireceğiz, başınıza dar edeceğiz o bayrakları" dedi.

Bakan Fakıbaba, Türk milletine birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, "Birlik ve beraberliğe o kadar ihtiyacımız var ki. Hep beraber, Urfa’sı, Mardin’i, Diyarbakır’ı da Manisa’sı da bizim. Biraz daha ileriye gidin, neler olduğuna bakın, ne tuzaklar kuruluyor. İşte bu Antep ruhunun, bütün Türkiye’de olduğuna inanıyorum. Gittikçe bu ruh güçleniyor. Bize göz dikenler belli. Bakın orada bayraklar sallanıyor. İstediğiniz kadar sallayın. O bayrakları sizin başınıza geçireceğiz. Başınıza dar edeceğiz o bayrakları. Hep beraberiz, canız biz. Ben sizin için canımızı veririz.Biz halkın hizmetkarıyız. Halk için varız. Bakan olsak ne olur. Ben sıradan bir insanım. Biz sizin, ülkemizin ve şehirlerimizin emrindeyiz. Bu birlik ve beraberliğe o kadar ihtiyacımız var ki. Bu birlik ve beraberliğimiz devam edecek. Devam ettiği müddetçe, o hainlerin nasıl kaçacaklarını, bayraklarını bile alamayacaklarını, bayraklarını orada yakacaklarımızı onlar görecekler, Allah’ın izniyle" dedi.

BAKANLIK DESTEKLERİNİ AÇIKLADI

Fakıbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının direkt olarak 15 milyarlık desteği olduğunu belirterek, desteklerin 8 milyarının tarıma, 4 milyarının hayvancılığa, 3 milyarının da köysel dönüşüme verildiğini ifade etti. Köysel dönüşüme büyük önem verdiklerini de anlatan Bakan Fakıbaba, "Köyde yaşamı daha fazla geliştireceğiz. Köylü bu halkın efendisidir. Köylü üretmediği zaman biz açız. Üreten insanın elini öperiz biz. Bu bağlamda, bu desteklerimiz devam edecektir. Allah’ın izniyle kuruşu kuruşuna yerine gidecek, 15 milyar Türk Lirası. Helalı hoş olsun" dedi.

YERLİ ET ÜRETİMİ

Fakıbaba, yerli et üretimi için desteklerin de arttırıldığını vurgulayarak, et ithalatını önleyeceklerini kaydetti. Fakıbaba, yerli üreticiler için faizsiz kredi imkanı sunulacağını da anlatarak, "Ziraat Bankası ile çalışmalarımız devam ediyor. Havancılıkla ilgili çalışma yapacağız. İthalatı önleyeceğiz. Bizim nüfusumuz 2002’de 60 milyonken şimdi 80 milyon diyoruz. 2050 hedeflerinde nüfusumuz 100 milyon olacak diyoruz. Bunlar belli. Biz ithalatı önleyeceğiz. Bu da belli. Ziraat Bankası üzerinden sıfır faizli, hayvancılıkla ilgilenen orta, küçük ve büyük işletmelere gerekli destekleri vereceğiz. Biz göreve geldikten sonrada, et fiyatlarında düşüşten dolayı, yerli üreticilere destek olsun diye, diğer desteklerden de aldığımız hayvan başı 250 TL’yi 1 Ocaktan itibaren başlattık. Yani her büyük baş hayvan kesiminde 250 TL veriyoruz. Buzağılara 750 TL’ye kadar destek veriyoruz. Küçükbaş hayvanlara ise 25 TL veriyoruz. Yem desteği 400 TL idi, Başbakanımızın talimatı ile 650 TL’ye çıkardık. Yüzde 50 artışlar oldu. Desteklerimiz devam edecek. Çünkü bu para sizin paranız. Ananızın ak sütü gibi helaldir. Siz üreteceksiniz, biz destekleyeceğiz. El ele vereceğiz" diye konuştu.

16.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz