19 Eylül 2019 Perşembe
Bakan Gül'den ABD'nin yaptırım kararına esprili yanıt

Bakan Gül'den ABD'nin yaptırım kararına esprili yanıt

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Amerika'nın yaptırım kararını esprili bir şekilde eleştirerek, "Gerçekten komik bir tercih. Süleyman Bey'e 'Gidip Amerika'da yatırım yapıyorsunuz habersiz' dedim. Herkes de ciddiye alıp 'bunların mal varlığı var' diyor" şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İbni Haldun Üniversitesi tarafından düzenlenen "Geleceğim Sosyal Bilimler" Zirvesi'ne katıldı. Zirvede öğrencilere hitap eden Gül, tavsiyelerde bulundu.

Konuşmasında hakim ve savcı ihtiyacına vurgu yapan Gül, "Baktık ki cübbelerini giyip bu ülkenin anayasasına değil, ülke dışında farkı yerlerde emir alan hakim ve savcılar gördük. Devlet bu çizgiden çıkanlar tasfiye etti. Yaklaşık 4 bin hakim savcı ihraç edildi. Sadece sayısal değil nitelik olarak da ciddi ihtiyacımız oldu. Yüzde 50 üzerinden 5 yıl ve altında hakim savcı tecrübemiz var. Yeni alınan arkadaşlarımızda yüzde 50 civarında hanım arkadaşlarımız daha fazla. Bizim temel arzumuz Avrupa'da kişi başına düşen hakim savcı sayısına ulamak. Bundan sonra 5 yıllık hedefimizde çok fazla hakim ve savcı sayısı ile karşılaşacağız" diye konuştu.

"YILDA YAKLAŞIK 4-5 BİN CİVARINDA HAKİM SAVCI ALMAYI PLANLIYORUZ"

Şu anda Türkiye'de 17 bin hakim savcı olduğunu vurgulayan Gül, "şu anda bin 300 hakim ve savcının atamasını yaptık. Bunlar 1 yıl eğitim sonrasında kura çekecekler. Yaklaşık yılda 4 -5 bin civarında hakim savcı almayı planlıyoruz. Daha çok mezun olduktan sonra arkadaşlarımızın bilgileri tazeyken hemen mesleğe girsinler diye her yıl Kasım ayında mezuniyete entegre şekilde hakim savcı adaylarımız alacağız" ifadelerini kullandı.

"HUKUK FAKÜLTESİNDEN MEZUN OLAN HEMEN NOTERLİK SINAVINA GİREBİLECEK"

Mevcut noterlik sisteminde de değişikliğe gidileceğini vurgulayan Gül, "Şu anda noterlik sisteminde sıra 30 sene sonra geliyor. Bunun değişimine yönelik bir kanun değişikliği yaptık. Hukuk fakültesinden mezun olanlar hemen noterlik sınavına girebilecekler. 50 - 60 yaşlarında geliyordu noterlik sırası. Bunu sona erdireceğiz. Noter yardımcılığı getiriyoruz. Bu arkadaşlarımızı da yine hukuk mezunlarından seçeceğiz" diye konuşu.

"SÜLEYMAN BEY'E 'GİDİP AMERİKA'DA YATIRIM YAPIYORSUNUZ HABERSİZ'DEDİM"

Amerika'nın kendisi ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili yaptırımını da esprili bir dille eleştiren Gül, "Gerçekten komik bir tercih. Büyük devlete yakışmayan bir tavır. Biz Türkiye olarak hukuk çerçevesinde elbette süreci yöneteceğiz. Süleyman Bey'e 'Gidip Amerika'da yatırım yapıyorsunuz habersiz' dedim. Herkes de ciddiye alıp 'bunların mal varlığı var" diyor" şeklinde konuştu.

"AMERİKA'DA BİLE TÜRK TİPİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İSTEYELİM DİYE TARTIŞMA OLACAKTIR, BİRKAÇ SENE İÇİNDE GÖRECEĞİZ"

Öğrencilere Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini de anlatan Bakan Gül, Amerika'daki başkanlık sistemini titizlikle incelediklerini vurgulayarak, "Amerika'da sistem krizine neden olan neler varsa biz bunları rasyonalize ettik. Amerika'da bile Türk tipi anayasa değişikliği isteyelim diye tartışma olacaktır. Bunu bir kaç sene sonra göreceğiz" dedi.

 

6.08.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz