24 Temmuz 2019 Çarşamba
CHP'li kadınlardan çocuk istismarı tepkisi

CHP'li kadınlardan çocuk istismarı tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl-İlçe Kadın Kolları üyeleri, çocuk istismarlarına basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Yapılan etkinliğe CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ ve CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Sirat Doğan da destek verdi. Kadın Kolları üyeleri, çocuk istismarlarına tepki göstermek için İl Binasında basın açıklaması yapıp, Yeşilsu Parkında oturarak istismar konusunda farkındalık yaratacak şekilde tasarlanmış kapaklarla kaplanmış kitaplarla sessiz okuma eylemi gerçekleştirdi.

Basın toplantısında konuşan CHP Gaziantep İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Kara, her gün yeni bir çocuk istismarı haberinin çıktığını ifade ederek şöyle dedi:

"Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış 'Çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir' diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı her zaman ki gibi söylediği başka, yaptığı başka olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak sübyan mektepleri ile mevcut iktidar, çocuk istismarı mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir. Çocuk istismarı ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır: Cezaları artırmak ve istismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur. İstismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimiz iken, onları korumak hepimizin göreviyken, susmak ve buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz bu suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz. Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için taleplerimizin yasal takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz."

23.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz