7 Haziran 2023 Çarşamba
“Corona Virüsü Kadar Tehlikeli”

“Corona Virüsü Kadar Tehlikeli”

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “Türkiye'de hava kirliliğinden dolayı yılda 52 binden fazla insan ölüyor, Sağlık Bakanlığı bu konuda ne gibi önlemler alıyor çok merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda ülkemizde yaşanan hava kirliliğiyle ilgili önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulunan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “Türkiye'de hava kirliliğinden dolayı yılda 52 binden fazla insan ölüyor, Sağlık Bakanlığı bu konuda ne gibi önlemler alıyor çok merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuyu ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yılmazkaya, Sağlık Bakanlığının hava kirliliğinden kaynaklı hastalıkları önleme konusunda ne gibi önlemler adlığını Bakan Fahrettin Koca’ya sordu.

Yaptığı açıklamada, hava kirliliğinin, halk sağlığı açısından endişe verici boyutlara geldiğini dile getiren Yılmazkaya, bedava diye dağıtılan kömürlerin insan sağlığı açısından yıkıcı sonuçlar doğurduğunu ifade etti.

İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN KÖMÜRLERİ DAĞITIRKEN SAĞLIK BAKANLIĞININ GÖRÜŞÜ ALINDI MI?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının birçok aileye bu kalitesiz kömürleri dağıttığını belirten Yılmazkaya, “Çevre kirliliği ve hava kirliliği açısından dağıtılan kömürün insan sağlığı üzerindeki etkileriyle ilgili Sağlık Bakanlığı olarak görüşünüz alındımı? Bakanlık olarak bu konudaki görüşünüz nedir?” sorularının cevabını Sağlık Bakanlığından istedi.

YILMAZKAYA VATANDAŞI UYARDI!

“Egzoz dumanları, fabrika bacalarından çıkan kirleticilerle birlikte bu dağıtılan kalitesiz kömürlerle soluduğumuz hava maalesef zehirleniyor” diyen Yılmazkaya, Hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan kişilere uyarılarda bulundu.

"Bu bölgelerde yaşayan insanların biraz daha dikkatli olmaları gerek diyen Yılmazkaya, “Bilhassa solunum yolu rahatsızlığı olan vatandaşların dikkat etmesi gerek. Hava kirliliği küresel ölçekte insanlığın önündeki en önemli sorunlardan birisi. Çünkü bu soluduğumuz hava başta bizim solunum sistemimiz olmak üzere akciğer, kalp-damar sistemi hatta beyine varana kadar sağlık sorunlarına neden oluyor" ifadelerini kullandı.

“Hava kirliliğinin, halk sağlığı açısından güçlü kanıtlara dayalı olarak endişe verici kirleticileri partiküller, maddeler ve özellikle karbon monoksit, ozon, azot oksitler, kükürt dioksit ve uçucu organik bileşikler olmak üzere gazlardır” diyen Yılmazkaya, “Hava kirliliği insan sağlığı açısında Corona virüsü kadar tehlike oluşturmaktadır” dedi.

25.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz