18 Ağustos 2019 Pazar
FİRİK SEZONU BAŞLADI

FİRİK SEZONU BAŞLADI

Gaziantep'te yılın ilk mahsul firiği Yavuzelili çiftçi tarafından üretilerek, Gaziantep Ticaret Borsasında (GTB) satışa sunuldu.

Gastronomi kenti Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürünün vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan firikte yılın ilk üretimi gerçekleştirildi.

Yavuzeli ilçesine bağlı Şenlikçe köyünde çiftçi Hamit Demir tarafından 15 dönümlük arazide yetiştirilen buğday tarlasından elde edilen yaklaşık 5 ton firik, satışa sunulmak üzere Gaziantep’e getirildi.

Gaziantep Ticaret Borsasında kayıt altına alınan sezonun ilk firiği, kilogramı 5 liradan işlem gördü.

Yavuzeli’nde ailesiyle birlikte buğday üreticiliği yaptığını ve her sene sezonun açılmasıyla birlikte firik üretimine başladıklarını kaydeden Çiftçi Hamit Demir “Firik yapımı gerek buğday başaklarının toplanması gerekse de bu başakların ateş üzerinde yakılarak işlenmesinden dolayı oldukça yorucu ve zahmetli bir iş. Fakat biz her sene bu üretimi gerek hasat sezonunun başlangıcı olmasından gerekse de asırlık bir geleneği yaşatıyor olmaktan dolayı büyük bir şenlik havası içerisinde yapıyoruz. Bölgemiz insanı tarafından sevilerek tüketilen firiği, geleneksel yapım aşamaları ve eşsiz lezzetiyle gelecek nesillere taşımak istiyoruz” dedi.

Olgunlaşmaya başlamış yeşil buğdayın kendi sapında yakılarak yapılmasından elde edilen firiğin zengin Gaziantep mutfağının değişmez unsurları arasında yer aldığını kaydeden Demir,

Böylesi özel bir lezzetin ihracatla tüm dünyaya taşınmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Firik ticareti ile uğraşan Mustafa Kiraz ise bu sene bölgede yağışların istenilen seviyede gittiğini belirterek, özellikle Araban ve Yavuzeli’nden bu sezon çok kaliteli ve yüksek miktarda firik rekoltesi beklediklerini söyledi.

FİRİK

Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesinde birçok ilde yaygın olarak tüketilen firik, buğdayın olgunlaşıp kurumadan elde edilmesiyle üretilen bir üründür. Buğday başakları olgunlaştıktan sonra henüz yeşil renginde iken toplanarak bir araya getirilir. Köklerinden 15 cm kadar üstten kesilerek hasat edilen buğday desteleri, kendi saplarında yakılarak ateş üzerinde ütülür. Yapılan bu işlemin ardından kavrulan destenin sapı, buğday kellelerinden kesilerek ayrılır. Ayrılmış buğday kelleleri kalbur içerisine alınarak, avuç içini bastırarak ovalanır. Buğday tanesi kabuk içerisinden çıkartılır, rüzgârda savrulur. Geriye kalan kavrulmuş, kolay ezilebilen buğday tanelerinin adı firiktir. Sap alevi üzerinde ütüldüğü için yanan sapın çıkardığı duman firiğe hoş kokulu ayrı bir aroma verir.

26.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz