4 Nisan 2020 Cumartesi
GAPTARIM VE GAPFOOD FUARLARI AÇILIYOR

GAPTARIM VE GAPFOOD FUARLARI AÇILIYOR

11. Gaptarım Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 16. Gapfood Gıda Fuarları 4 - 7 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Tarım İl Müdürlüğü, Gaziantep Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Gaziantep Ziraat Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Güneydoğu İhracatçılar Birliği destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından organize edilen, 11. Gaptarım Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 16. Gapfood Gıda Fuarları 4 - 7 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) saat 14.00’da protokolün katılımıyla açılış töreni yapılacak fuarlarda, tarım makinaları, güneş paneli, traktör ve ekipmanları, hayvansal üretim makineleri, sulama sistemleri, tarımsal danışmanlık, gübre, ilaçlama, yem katkı maddeleri gibi ürün gruplarından oluşan stantlar yer alacak.

Fuarda başta Gaziantep’ten olmak üzere, Ankara, İstanbul, İzmir, Kilis, Konya, Kocaeli, Malatya, Mersin, Samsun, Sakarya, Şanlıurfa ve Trabzon’dan firmalar ürünlerini sergileyecek.

Temsil edilecek marka ve firma sayısının 150 olduğu fuarları, bölge il ve ilçelerden çiftçiler, üreticiler, akademisyenler, bayiler, ilgili kurum ve kuruluşlardan yaklaşık 250 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

FUARDA DÜZENLENECEK ETKİNLİKLER

Her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinliklerin düzenleneceği fuarlarda, Aysel Eskici tarafından, “Kadın Emeğinin Görünür Kılınması, Kadın Kooperatifleri ve Markalaşma ve Değer Zinciri’, Kurban Nedret tarafından, Meyve Ağaçlarında Hastalık ve Zararlılar, Karagöz Kurdu, Ağaç Sarı Kurdu, Kadın Çiftçilere Alternatif Bitki Yetiştiriciliği/Moringa”, Ayşegül Parim tarafından, “Mantar Yetiştiriciliği” ve Ömer Laçin tarafından, “Zeytin Tarımı” eğitimleri verilecek.

Fuar, 4-7 Mart tarihlerinde 09:00 - 18:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ

Günümüz dünyasında gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerinin öneminin, en temel ihtiyaç alanları olduğu için gün geçtikçe arttığını kaydeden GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, “Birçok alanda üretim yapan Gaziantep, gıda sanayisinde oluşturduğu katma değer, sağladığı istihdam ve yaptığı ihracatla ülkemizin söz sahibi kentlerinden birisidir. Her alanda büyük değişim ve dönüşümün yaşandığı çağımızda gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerine de ileri teknolojiyi muhakkak entegre etmeliyiz” dedi.

Bu noktada Ar-Ge, inovasyon ve markalaşmanın büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Adnan Ünverdi, “Gıda, gıda teknolojileri ve ambalaj sektörlerinde çok yoğun kullanılan malzemelerin üretimi en az gıdanın kendisi kadar önem taşıyor. Üretilen ürünün ambalajı tüketicinin albenisini ve farkındalığını arttırdığı için bu alanlarda da bir farklılık ortaya koymamız gerekiyor.   Bu amaçla çalışmalar ve fuarlar düzenleyen Gaziantep Sanayi Odası; gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerine yönelik 11’nci Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık (GAPTARIM) fuarı ile 16’ncı Gıda Fuarı’nı (GAPFOOD) birlikte düzenliyor. Gaziantep için çok büyük önem taşıyan fuarlarımızın; sektör paydaşlarının yeni teknolojileri tanıması, ticari anlaşmalar yapması, üretimde yüksek teknolojiyi kullanması ve karşılıklı bilgi alışverişi sağlanmasında oldukça yararlı olacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

25.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz