15 Ekim 2019 Salı
GSO YILIN SON MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

GSO YILIN SON MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, 2018 yılından umutlu olduğunu belirterek, “Her alanda başarılı işlere imza atacağımız bir yıl olacak” dedi.

Koçer, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada, 2017 yılının genel olarak iyi geçtiğini, birçok algı operasyonuna rağmen Türkiye’nin yoluna devam ettiğini söyledi.

DEAŞ’la mücadele ve Fırat Kalkanı Operasyonu ile önemli işlere imza atıldığını anlatan Koçer, uluslararası birçok kazanım elde edildiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin kendini iyi hissetmesi adına çok güzel gelişmeler olduğunu ifade eden Koçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliğine Gaziantep’te “artı 27 bin” yeni istihdam ile destek verildiğini kaydetti.

“Bu çok önemli bir konu. Sanayide mevcut çalışana artı 27 bin yeni istihdam eklemek gurur duyulacak bir rakam. Söz verilen rakam 15 bindi” diyen Koçer, şöyle devam etti:

“Bu da Gaziantep’in konuya ne kadar çok önem verdiğini gösteriyor. Bu katkıya destek veren bütün sanayicilerimize teşekkür ediyorum. Gaziantep her alanda hızla büyüyor. Hızlı büyüme sorun oluşturur. Yıllık 5,5 milyon yolcu taşıma kapasitesinde olacak yeni bir havalimanının ihalesi bitti. Karayolu ulaşımında duble olmayan yer kalmayacak. 2018 yılından çok umutluyum. İnşallah her alanda başarılı işlere imza atacağımız bir yıl olacak.

Üretimde ileri teknoloji ve yeni üretim şekilleri gündeme geldi. Sanayide endüstri 4.0’ı konuşmalı ona göre kendimize yeni üretim modelleri geliştirmeliyiz. Artık geleneksel, klasik üretimden vazgeçip ileri teknoloji ile üretime geçmek zorundayız. Ancak o zaman katma değeri yüksek ürünler üretir kentimizi ve ülkemizi çok daha iyi yerlere taşırız. Bu amaca katkı sağlamak için sanayicilerden gelen taleplere, sorunlara ilgili bakanlıklar ve mercilerle görüşerek anında çözüm bulmaya gayret ediyoruz.”

GSO MECLİS BAŞKANI TOPÇUOĞLU

Konuşmasına, 25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluş Bayramını kutlayarak başlayan Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, “Bize bu kenti emanet eden şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” diyerek, duygularını paylaştı.

2017 yılının jeopolitik ve küresel piyasalardaki riskler ve olumsuzluklardan dolayı zorlu bir yıl olarak geçtiğini kaydeden Topçuoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ancak 2017 yılının başında Gaziantep’teki sanayiciler hedefi karlılık değil, üretimin ve istihdamın korunması ve sürekliliğin sürdürülmesi olarak belirleyip yol alınca, gerçekten olumlu bir yıl geçirdik. Yılın başında planladığımız gibi üretimin sürekliliğini ve ek istihdamı sağladık, yılın üçüncü çeyreğinde edinilen başarı ile piyasalardaki düzelme ekonomiye olumlu yansıdı.

Hükümetin aldığı yerine ve hızlı kararların bu düzelmede önemli payı bulunuyor. Hükümetin Kredi Garanti Fonu’nda sağladığı kolaylıklar ve devreye girmesindeki zamanlamasının piyasalarda yarattığı olumlu etki ile 2017’yi ülke olarak yüzde 7 büyüme ile kapatacağız. Gaziantep 2017 yılında her zaman olduğu gibi ortak akılla yönetildi. Ben özellikle bakanlarımıza, valimize, milletvekillerimize, odalarımıza, belediye başkanlarımıza sorunlar karşısında bütün olup ortak akılla sorunlara yapmış oldukları destek ve çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum.”

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI KONUKOĞLU

25 Aralık Gaziantep Kurtuluşunu kutlayarak sözlerine başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ise “Gaziantep’in Kurtuluşunun 96’ıncı yıldönümünü coşku ile kutladık. Eğer bugün burada bu bütçeleri yapabiliyor, ekonomimizde bu başarıları yakalayabiliyor ve buralarda rahatça oturabiliyorsak bunları atalarımıza borçluyuz” ifadelerini kullandı.

“Bu ülkenin her karış toprağı için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Onların torunları olarak, ülkemizi birlik ve beraberlik içerisinde tutmak, 7/24 çalışıp, üretimi artırarak dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmek amacıyla elbirliği ile çalışacağız” diyen Konukoğlu, şunları kaydetti:

“GSO Mesleki Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde (GSO-MEM) eğitimler tüm hızıyla devam ediyor. Bin kişiye eğitim vereceğiz. Bunun 500’ü Suriyeli, 500’ü Türk vatandaşı olacak. İlk olarak 3 hafta dil eğitimi vereceğiz. Sonrasında mesleki eğitimlere geçeceğiz. Eğitimlerin masraflarını yurtdışından temin ettiğimiz kaynaklarla karşılıyoruz. Kara Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri ile sanayicilerimizi GSO-MEM’de düzenlediğimiz toplantıda bir araya geldik, savunma sanayi konusunda neler yapabileceğimizi konuştuk. Önümüzdeki yılın başlarında savunma sanayine destek verecek olan üretimlerin yapılması için tahsis edeceğimiz yerin çalışmalarını bitirmiş olacağız.”

Konukoğlu, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Gaziantep - Irak İş ve Yatırım Forumu’na değinerek, “Irak’tan gelen heyetle iş birliği çalışmaları gerçekleştirdik, görüşmeler sonucunda Irak ile yapabileceğimiz işbirliklerini belirledik” dedi.

7 / 24 ÇALIŞ VE İHRACATI GERÇEKLEŞTİR

Konukoğlu, 2018 yılında yeni bir uygulamaya başlayacaklarına işaret ederek, “Sloganımızı, '7/24 çalış ve ihracatı gerçekleştir’ olarak belirledik. Hepimiz var gücümüzle çalışarak, ülkemizi lider ülkeler konumuna getirmeliyiz. Şu anda ciddi hamleler yaparak güçlenen bir ekonomimiz var. Yüzde 11,1 oranında bir büyüme sağladık. Bu büyümeyi devam ettirebilmenin tek yolu çalışmak ve yaptığımız ürünü ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağlamak” dedi.

Konukoğlu 2017 yılını başarılı bir şekilde geride bırakırken, 2018’in Gaziantep’e, Türkiye’ye ve bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ederek, sözlerini tamamladı.

27.12.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz