24 Temmuz 2019 Çarşamba
GTB, Mardin Lisanslı Depoculukla sözleşme imzaladı

GTB, Mardin Lisanslı Depoculukla sözleşme imzaladı

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ile Mardin Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş arasında elektronik ürün senetlerinin alım satımına ilişkin sözleşme imzalandı.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde 'Elektronik Ürün Senetlerinin Alım-Satımına' ilişkin yetkilendirilmiş tek borsa olan Gaziantep Ticaret Borsası, Türkiye genelinde lisanslı depoculuk izni alan özel şirketlerle üyelik sözleşmesi imzalamaya devam ediyor.

Daha önce Kayseri Şeker ve Özmen Hububat Tarım Ürünleri gibi farklı lisanslı depolarla elektronik ürün senetlerinin alım satımı konusunda sözleşme imzalayan GTB, son olarak Mardin Kızıltepe’de kurulu bulunan 25 bin ton ürün kapasiteli Mardin Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculukla anlaşmaya vardı.

Mardin’de çiftçiler tarafından üretilen ve lisanslı depolara konulan tarımsal ürünlerin elektronik ortamda alım satımına olanak sağlayacak olan sözleşme için GTB’de imza töreni düzenlendi.

Mardin Lisanslı Depoculuğun, Borsa Gaziantep Elektronik Ürün Senetleri Platformunda işlem yapmasına olanak sağlayacak olan sözleşme, GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GTB Meclis Başkanı Selami Memiş ve Mardin Lisanslı Depoculuğun ortakları Yahya Kassap ile Faysal Sun arasında imza altında alındı.

Sözleşmenin her iki taraf için hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunan GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu,” Bu sözleşmeyle artık Mardin’de üretilen tarım ürünleri, borsamız elektronik ürün senetleri platformuyla Türkiye’nin tüm illerinde elektronik ortamda alınıp, satılabilecek veya TMO ofislerine devredilebilecek ”dedi.

Yaklaşık 10 yıl önce 'Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu' ile tarım sektörünün hayatına giren sistemin 2016 yılı içerisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destekleriyle önemli bir çıkış ivmesi yakaladığını vurgulayan Tiryakioğlu, lisanslı depoların hem üretici ve hem de tüccarlar için önemli birçok fırsatı bünyesinde barındırdığını söyledi.

Tiryakioğlu, GTB’nin yetki belgesi olan Lisanslı Depolarla sözleşme imzalamaya devam ettiğini ve bu konuda Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelecek olan tekliflere de açık olduğunu sözlerine ekledi.

30.08.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz