18 Ağustos 2019 Pazar
GTO'dan Suriyeli işadamlarına eğitim

GTO'dan Suriyeli işadamlarına eğitim

Her geçen gün sayıları artan Suriyeli şirketlere hizmet vermek amacı ile kurulan “GTO Suriye Masası” Suriyeli işadamlarına yönelik iş kurma prosedürleri eğitimi düzenledi.

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş öncesi sayıları 14 olan Gaziantep Ticaret Odası’na kayıtlı Suriyeli firma sayısının hızlı artışı neticesinde 2016 yılında kurulan GTO Suriye Masasının hizmet verdiği üye sayısı 1200’e ulaştı.

GTO Suriye Masası tarafından düzenlenen eğitim ile Suriyeli işadamlarına Türkiye’deki iş kurma prosedürleri ve Oda hizmetleri anlatıldı.

Eğitim programının açılışında konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Güllüoğlu, “Suriyelilerin içinde binlerce eğitimli, meslek sahibi çalışmak üretmek isteyen insan var” dedi.

Suriyelileri sadece yardımlarla hayatlarını devam ettiren tüketiciler olarak değerlendirmediklerini belirten Güllüoğlu konuşmasında şunları kaydetti: “Suriyeliler arasında eğitimli, meslek sahibi çalışmak üretmek isteyen insanlar da var. Biz bir yandan Gaziantep iş dünyasını bölgenin savaş sonrası yeniden inşasına hazırlamaya çalışıyoruz, bir yandan da ülkesini bırakmak zorunda kalan işadamlarının hem bilgi ve tecrübelerini, network ağlarını, hem de maddi birikimlerini ülkemize kazandırmak istiyoruz” dedi.

GTO SURİYE MASASI 1200 FİRMAYA HİZMET VERİYOR

GTO Suriye Masası’nın bir ihtiyaçtan doğduğunu belirten Güllüoğlu, hizmet verdikleri Suriyeli firma sayısının 1200’e ulaştığını söyledi.

Güllüoğlu, “Savaştan önce sadece 14 olan Suriyeli üye firma sayımızın hızlı artışı neticesinde; dil, din, ırk, mezhep ayrımı yapmaksızın üyelerine daha iyi hizmet verme amacında olan Odamız, 4 Nisan 2016 Suriye Masası Kurma kararını aldı. Bugün 1200 Suriyeli firmaya hizmet veriyoruz. Hemen hemen tüm sektörlerde faaliyet gösteren firmaların en çok yoğunlaştığı sektörlere baktığımızda yüzde 17’sinin Gıda, yüzde 13’ü dış ticaret, yüzde 12’i ayakkabıcılık ve yüzde 11’i tekstil alanında faaliyet gösterdiklerini görüyoruz ” diye konuştu.

Suriye Masamız aracılığı ile üyelerimizle sürekli iletişim halinde olmaya çalıştıklarını belirten Fatih Güllüoğlu, Masanın hizmetleri ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Gaziantep'teki Suriyeli firmaların karşılaştığı sorunların üzerinde durmak ve yetkili kurumlara ileterek çözüm üretmeye çalışıyoruz. İhtiyaçları doğrultusunda seminerler ve eğitimler düzenliyoruz. Suriyeli işadamlarının en çok Türkçe, Türk iş kanunları ve prosedürleri, bankacılık hizmetleri gibi konularda problemler yaşadığını gördük. O nedenle mesleki eğitim kurslarımıza İş Türkçesi eğitimleri ile başladık. 120 kişiye Türkçe eğitimi verdik. Türk Ticaret Kanunu ile ilgili bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdik. Bugün de iş kurma prosedürlerini ve Odamız hizmetlerini anlatıyoruz.”

Eğitim programı GTO Başkan Yardımcısı Fatih Güllüoğlu’nun konuşmasının ardından Mali Müşavir Sabahattin Işık ve GTO Uzmanlarının sunumları ile devam etti.

4.10.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz