20 Temmuz 2019 Cumartesi
İhracatçılara yeşil pasaport

İhracatçılara yeşil pasaport

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, uygulamanın GTO üyelerinin ihracatı artırma ve yeni pazar bulma gayretleri için çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası’nın (GTO) işadamlarını temsil eden bir çok kurum ile birlikte uzun süredir her platformda gündeme getirdiği, bir an önce hayata geçmesi konusunda girişimlerde bulunduğu ihracatçılara hususi damgalı pasaport uygulamasının hayata geçmesi iş dünyasında sevinçle karşılandı. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, uygulamanın GTO üyelerinin ihracatı artırma ve yeni pazar bulma gayretleri için çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport verilmesine yönelik girişimlerin olumlu sonuç vermesi ile birlikte, 23 Mart 2017 tarih 30016 sayılı Resmi Gazetede “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı” yayımlandı.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Bu konuyu uzun süredir her platformda gündeme getirdiklerini, Türkiye’nin üretim gücü ve potansiyeli ile dünyanın parlayan yıldızı olmasının yanında ekonominin dinamosu konumundaki ihracatçıların ülkenin gelecek hedeflerine ulaşmasında önemli bir aktör olduğunu dile getirerek, “ Uzunca bir süredir bu haberi bekliyorduk. İhracatçıya yeşil pasaport verilecek olması önemli gelişme. Vize hem ihracatçıya zaman kaybettiriyordu, hem de yaşanan gecikmeden dolayı ticari kayıplar yaşanıyordu. İhracatçılarımız bu gelişme ile birlikte Türkiye’ye vize uygulayan birçok ülkeye rahat gidebilecekler. Birçok ülkeye gidebilecek olunması büyük avantajlar sağlayacak. İşadamlarımızın vize çilesi çekmeden rahat iş seyahati yapabilmeleri yeni pazarlara daha kolay ulaşım imkanı sağlayacak. İhracatçılarımız dünyanın her noktasında daha aktif ve daha görünür olacak” dedi.

İhracat performansının sürdürülebilir bir şekilde daha yüksek düzeylere çıkmasının ülkemizin 2023 yılı hedeflerine dünya ihracatında daha fazla pay alması yanında, belirlenen hedeflere ulaşmasına olanak sağlayacağını dile getiren GTO Başkanı Hıdıroğlu bu konuda yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Bu uygulama, ülkemizi dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri haline getirmek hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlemesine katkı sağlayacaktır. İhracatçılarımızın önündeki engellerin kaldırılarak, mevcut pazarlarda yerimizi sağlamlaştırmak ve yeni pazara girmek amaçlarına hizmet edecek. Pazar çeşitlenmesi hız kazanacak. Binlerce ihracatçı firma, bu kararla hareket kabiliyeti kazanacak. Bu kararla doğru ve önemli bir adım atıldı.

İş dünyasının uzun yıllardır talep ettiği yeşil pasaportu hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz. “ dedi.

24.03.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz