22 Mart 2023 Çarşamba
“İmkansızlıklara rağmen başardık”

“İmkansızlıklara rağmen başardık”

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. yıldönümü vesilesiyle anlamlı bir mesaj yayınladı.

Yılmazkaya mesajında şu ifadelere yer verdi; “Atalarımızın bütün imkânsızlıklara rağmen büyük kahramanlıklar göstererek vermiş olduğu destansı mücadelenin sonunda 25 Aralık 1921 tarihinde, askerimizin Gaziantep'e girmesi, tarih sayfalarında ilimiz için yeni bir dönemin başlamasına vesile olmuştur.

Gaziantep savunması, bir şehir halkının 98 yıl önce silahsız ve cephanesiz bir şekilde on ay dokuz gün boyunca bir taraftan düşmanla, diğer taraftan da açlık ve yoklukla verdiği onurlu mücadelenin tarihi bir örneğidir. Bu kahraman halk, kurtuluş mücadelesinde Gaziantep nüfusunun 4’te 1’inin şehit vermiştir. İlk şehidi 14 yaşındaki Kamil’i, köprübaşındaki kararlı mücadelesiyle, ‘Düşman askeri cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez’ diyen Şahinbey’i, ‘Vurun Antepliler namus günüdür’ diyen Karayılan’ı ile ‘Ya İstiklal Ya İzmihlal’ kararlılığıyla işgale direnmiştir.

Gazi şehir, 6 bin 317 evladını şehit vererek hiçbir yerden yardım ve destek almadan ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum’ inancıyla Ayıntap’ı düşman işgalinden kurtarmış ve ‘Gazilik onuruna nail olmuştur. Gaziantep, tarihimize milli mücadele ruhuyla not düşmüş, bugüne kadar bağımsızlığın, özgürlüğün ve demokrasinin her zaman savunucusu ve aynı zamanda Atatürk’ün izinde kararlı bir şekilde Cumhuriyetimizin çağdaş ve onurlu bir kenti olmuştur.

Millî Kurtuluş Mücadelemizin zafere ulaşmasında önemli bir yere sahip Gaziantep’in, 25 Aralık düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıl dönümünde Gaziantepli olmanın haklı gururu ve onuruyla, Vatanın bağımsızlığını elde etmesinde ortaya koyduğu büyük mücadeledeki öneminden ötürü tüm Gaziantepli hemşerilerimin Kurtuluş Gününü yürekten kutluyorum.

Azizi Milletimiz, vatanını canından üstün tutan kahraman şehitlerinin özverilerini hiçbir zaman unutmayacaktır. Birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan şehitlerimiz her zaman gönlümüzde yaşayacaktır.

Bu vesileyle başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bağımsızlığımızı ve milli onurumuzu koruyan ve yaşatan milli mücadeledeki isimsiz kahramanları ve Antep'i ‘Gazilik’le onurlandıran, o büyük destanın aziz şehitlerini ve gazilerimizi, adını bildiğimiz ve bilmediğimiz hayatını ülkesine adayan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

24.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz