20 Temmuz 2019 Cumartesi
Japon pazarı Türk gıda ihracatçılarını bekliyor

Japon pazarı Türk gıda ihracatçılarını bekliyor

Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Türkiye'nin Uzakdoğu pazarında daha aktif rol alması için bu bölgeyi kapsamlı bir şekilde analiz ettiklerini söyledi.

Özyurt, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Bülent Meriç ile bir araya geldiği programda, Uzakdoğu pazarın hakkında karşılıklı firik alışverişinde bulundular.

Uzakdoğu'nun önemli ülkelerinden Japonya'nın Türk ihracatçılar için çok değerli bir pazar olduğunu vurgulayan Özyurt, gıda tüketiminin büyük bölümünü ithalatla karşılayan ve yıllık gıda ithalatı 60 milyar dolara ulaşan Japonya'nın her anlamda önemli bir ülke olduğuna dikkati çekti. Ülkenin önemli bir gıda ithalatçısı olduğunun altını çizen Özyurt, Türk gıdacıların böylesine etkili bir pazarı etkili kullanmasını ifade etti. Türk gıda ihracatçısının Japonya'da daha aktif olması gerektiğinin altını çizen Özyurt, şöyle devam etti:

"Japonya, ülkemiz için önemli bir pazar ancak rakamlara bakıldığında ihracatımızın istenilen seviyede olmadığını görüyoruz. Geçen sene bu ülkeye toplamda 350 milyon 339 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu rakamların beklenen seviyelere taşınması için bu ülkeye iş heyetleri göndermeli, fuarlar organize etmeliyiz. Türkiye'nin Uzakdoğu pazarında daha aktif rol alması için bu bölgeyi kapsamlı bir şekilde analiz ediyoruz. Hem Japonlara hem de Uzakdoğu pazarına Türk ürünlerini daha fazla tanıtmalıyız. Bu tanıtımı yaparsak ilerleyen yıllarda Japonya'ya ihracatımız beklediğimiz seviyelere gelecektir."

Japonya'nın doğal ürünlere yoğun ilgi gösterdiğine dikkati çeken Özyurt, bu nedenle Türk gıda sektörünün Japonya'yı iyi etüt etmesi gerektiğini vurguladı. Öte yandan tanıtım gruplarının da bu ülkeye yoğunlaşarak Türk ürünlerini tattırması gerektiğinin alını çizen Özyurt, yoğun tanıtım faaliyetleriyle Japon pazarında daha aktif olacaklarını ifade etti.

Bu etkinlerle hem Türk ürünlerinin daha iyi tanıtılacağını hem de Japon iş adamlarının Türkiye'ye yatırıma davet edileceğini belirten Özyurt, bu konuda yabancı yatırımcılara önemli teşvikler verildiğini kaydetti.

Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Bülent Meriç de Türk işadamlarının Japonya'yı ve Uzakdoğu pazarını yakından takip etmelerini isteyerek, bu konuda gerekli her türlü yardımı yapacaklarını ifade etti.

9.03.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz