19 Şubat 2019 Salı
Koçer gündemi değerlendirdi

Koçer gündemi değerlendirdi

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, TBMM koridoru Şeref Salonu girişinden bağlandığı periskopla canlı yayında sorulara cevap verdi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Nejat Koçer, TBMM Genel Kurul çalışmalarının yapıldığı esnada TBMM koridoru Şeref Salonu girişinden periskopa bağlanarak, canlı yayın yaptı. Milletvekili Koçer, canlı yayında ülke ve bölge gündemindeki konuları değerlendirirken, yatırımlar hakkında da geniş bilgiler verdi. Canlı yayın esnasında yaklaşık 700 kişinin takip ettiği Koçer’den bir engelli de yardım istedi. Koçer, engelliye telefon numarasını vererek, yardımcı olacağı sözünü verdi.

İLGİNÇ SORULAR SORULDU

Periskoptan ilk kez canlı yayın heyecanı yaşadığını belirten Koçer, eğer beğenilirse, belirli dönemlerde canlı yayında seçmenlerin sorularına cevap vereceğini kaydetti. Yoğun ilgi gören Koçer, ülke ve bölge ekonomisinden nakliyat sektörü, torba yasadan dokunulmazlık ve gazilerin sorunlarına kadar birbirinden ilginç ve farklı sorulara yanıt verdi.

“YENİ İL OLACAK İLÇELERLE İLGİLİ ÇALIŞMA YOK”

Koçer, bir sorusu üzerine, yeni il olacak ilçelerle ilgili şu anda bir çalışma olmadığını belirtti. Koçer, nakliye sektörü nün gidişatı ile ilgili soruya ise “Nakliye sektörün ekonominin gidişatıyla ilgili bir konu. Ekonomi geliştikçe nakliye sektörü daha iyi konuma gelecek” cevabını verdi.

TAŞERONA MÜJDE YAKIN

Milletvekili Koçer, soru üzerine taşeronlarla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtirken, yakın zamanda müjdenin açıklanabileceğini kaydetti. Koçer, “Taşeron ile ilgili çalışmalar maliye bakanlığımızda devam ediyor. Henüz daha neticelenmedi Önümüzdeki günlerde bununla ilgili açıklama yapılacak” dedi.

POLİS ÖZLÜK HAKLARI

Koçer, başka bir soru üzerine ise polis özlük hakları ile ilgili yeni bir çalışma yapılmadığını anlatarak, “Polis özlük hakkı ile ilgili çalışmalar, bundan önceki torba yasası ile birlikte çıkarıldı. Şuanda yeni bir çalışma yok” diye konuştu. Koçer, uzman çavuşlarla ilgili bir uygulama yada konunun meclis gündeminde olmadığını da kaydetti.

“KRİZ BEKLENTİMİZ YOK”

Milletvekili Nejat Koçer, hem ülke hem de bölge için ekonomik kriz beklentisi bulunmadığını kaydetti. Milletvekili Koçer, “Ekonomik kriz beklentimiz yok. Türkiye dünyada 5., Avrupa’da birinci büyüme oranını gerçekleştirdi. Tasalanmaya gerek olmadığını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. Gaziantep ihracatı ile ilgili soru üzerine ise Koçer, “Gaziantep’in ihracatı iyi durumda. Türkiye’nin ilk 5 ili arasında bulunuyor. Haziran ayından itibaren daha iyi olacak” şeklinde konuştu.

GAZİLERE MAAŞ DÜZENLEMESİ

Milletvekili Nejat Koçer, gaziler için maaş düzenlemesinin yapılması konusunda gerekli çalışmaları yürüttüğünü belirterek, bu konuda ilgili bakanlardan destek isteyeceğini ifade etti. Koçer, “Gazilere maaş düzenlemesi konusunu ilgili bakanlıklarla görüşeceğim. Bu konuda elimizden gelen çalışmayı gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

MUHARİP GAZİLER FARKI

Koçer, Muharip Gaziler konusunda ise uzun süredir çalıştığını belirtti. Farkın kaldırılması gerektiğini savunan Nejat Koçer, “Muharip gaziler konusunda uzun zamandır çalışıyoruz. Muharip gazilerimizin diğer gazilerle hiçbir farkının olmaması gerekiyor. Bu konuda bir başarı elde edeceğiz. Çalışmalarımız devam ediyor” cevabını verdi.

“POZİTİF AYRIMCILIĞI İSTİYORUZ”

Koçer, Ak Parti iktidarlarının da şehit ve gazi ailelerine her zaman pozitif ayrımcılığı istediğini vurgulayarak, “Şehit ve gazi ailelerine her zaman pozitif ayrımcılığı biz de istiyoruz. Ak Parti iktidarları döneminde bugüne kadar yapılmamış bir çok şey yapıldı. Ama daha fazla şey yapılmalı. Elimizden gelen çaba ve gayreti gösteriyoruz. Somut önerileriniz varsa onları da almak isterim. Şehit ailelerimiz için çok önemli yasalar çıkarıldı. Yine de gerek maddi, gerek manevi, her türlü katkıyı vereceğiz. Çünkü onlar bizim de evlatlarımız. Onlara sahip çıkacağız” diye konuştu.

TURİZMCİYE BAYRAM HEDİYESİ

Koçer, turizm sektörü ile ilgili tedbir paketinin bayramda veya hemen sonrasında açıklanacağını belirtti. Turizm ile ilgili desteklerin hazırlanan genel ekonomik tedbir paketlerinin içerisinde yer alacağını anlatan Koçer, “Turizm sektörü ile ilgili bakanlıklar çalışma yapıyor. Bir hafta içerisinde genel bir ekonomik tedbir paketi açıklanacak. Bunun içerisinde turizm ile ilgili de bazı çalışmalar olacak. İlgili bakanlıklar çalışıyorlar. Bayram öncesi veya hemen sonrasında yeni bir ekonomik paket yayımlanacak. Kamuoyu ile paylaşılacak” dedi.

“DOKUNULMAZLIK KONUSUNDA SÖZ MECLİSTE”

Koçer, milletvekilleri dokunulmazlığı konusunda yaptığı değerlendirmede artık sözün Meclis’te değil, yargıda olduğunu ifade etti. Koçer, “Şu anda söz Meclis’te değil. Artık söz yargıda. Vekiller, ifadeye çağrılmaya başlanacak” ifadelerini kullandı.

"İFADEYE GELMEYENLERE FARKLI YÖNTEMLER UYGULANIR"

Koçer, dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerine ise ifade vermeye gitmeleri tavsiyesinde bulundu. Aksi takdirde farklı yöntemlerle vekillerin ifadeye götürülebileceğini belirten Koçer, yaşanabilecek süreç hakkında, “İfadeye gelmeyen vekillere, daha sonra belki farklı yöntemler uygulanır. İfadeye çağrılacak, getirilecek. Yargı süreci başladı artık” diye konuştu.

Paralel yapı ile ilgili soruya ise kısa cevap veren Koçer, “Genel olarak paralel yapı ile ilgili mücadelede devletimiz her türlü icraatı gerçekleştiriyor. Türkiye çapında bu operasyonlar devam ediyor” şeklinde konuştu.

“ÖĞRETMEN ATAMALARI ŞUBATTA”

Koçer, öğretmen atamaları ile ilgili soruda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da açıkladığı gibi öğretmen atamalarının bundan sonra Ağustos ayında değil, Şubat aylarında yapılacağını vurguladı. Koçer, “Ağustos ataması konusunda Bakanımızın net bir açıklaması var. Bu yıl Ağustos ataması yapılmayacak. Çünkü Şubat ayında atanan öğretmenlerin 6 aylık süren oryantasyonu yeni bitti. O öğretmenlerimiz Eylül ayı görev başı yapacaklar. Dolayısıyla bu yıldan itibaren öğretmen atamaları Şubat’ta yapılacak” dedi.

“AF GÜNDEMDE YOK”

Koçer, suçluların, mahkumların cezaevlerinden çıkmalarına olanak tanıyacak bir affın gündemde olmadığını kaydetti. Koçer, Meclis’in ceza indirimi ve vergi affı gibi konularda da herhangi bir çalışması bulunmadığını sözlerine ekledi.

“GAZİANTEP YENİ HAVALİMANINA 2.5 YILDA KAVUŞACAK”

Nejat Koçer, soru üzerine Gaziantep Havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Gaziantep Havalimanı ile ilgili çalışma devam ediyor. Ağustos ayından itibaren yeni havalimanı ile ilgili proje bitecek. İnşallah 2.5 yıl içerisinde Gaziantep, yeni bir havalimanına kavuşacaktır” dedi.

BEDELLİ ASKERLİK GÖZÜKMÜYOR

Milletvekili Koçer, TBMM’nin bedelli askerlik konusunda da bir çalışması bulunmadığını vurgulayarak, “Meclis’te bedelli askerlik konusunda herhangi bir çalışma yok şuanda. Yakın bir tarihte de olacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

TORBA YASASI BAYRAMDAN SONRA

Milletvekili Koçer, torba yasasının ekim ayında TBMM gündemine geleceğini söyledi. Detaylarını bilmediğini de kaydeden Koçer, “Torba yasası henüz komisyona gelmedi, detayları bilmiyorum. Bayram ertesi gelecek. Çevre bakanı’nın bahsettiği yasa tasarısı, yeni dönemde, Ekim ayında inşallah gündeme gelir” ifadelerini kullandı.

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ

Koçer, düşünce özgürlüğü ile ilgili soruya ise, “Düşünce özgürlüğü bir başkasının düşüncesine saygı göstererek, ancak mümkün olur. Bu anlamda istediğiniz her şeyi düşünebilirsiniz” cevabını verdi.

"ÖĞRENİM KREDİSİ BORCUNA AF YOK"

Nejat Koçer, Yüksek Öğrenim kredisi borcu konusunda affı geçen sene geldiğini hatırlatarak, yeni bir çalışmanın bulunmadığını kaydetti. Bağkur borcu konusunda da bir affın söz konusu olmadığını vurgulayan Koçer, borçları yapılandırma işlemlerinin ise ilgili Bağkur müdürlüklerinde sürdürülebildiğini kaydetti.

BANKA SİCİL AFFI, EMEKLİLİK YAŞI, DİYANETİN BÜTÇESİ

Koçer, banka sicil affı, emeklilik yaşının düşürülmesi, diyanet bütçesi gibi tartışmalı konularda da değerlendirmeler yaparak, bilgiler verdi. Banka sicil affı konusunda çalışmaların sürdüğünü anlatan Koçer, “ Banka sicil affı istiyorsunuz. Ben de destekliyorum. Bunun takipçisiyiz” dedi. Koçer, son dönemlerde sık sık kendilerine de sorulan emeklilik düşecek mi sorusuna da cevap vererek, “Emeklilik yaşı düşecek mi? Şuanda böyle bir çalışma yok” ifadelerine yer verdi. Koçer diyanetin bütçesi ile ilgili soruya ise bütçenin düşürülmeyeceğini kaydetti.

Koçer, diğer milletvekili arkadaşları ile birlikte Gaziantep ve ilçelerindeki bölge sorunları ile yakından ilgili olduklarını kaydetti. Koçer, Gaziantep’teki Suriyelilere ev sahipliği yapan bölge insanına da teşekkür etti.

24.06.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz