20 Nisan 2019 Cumartesi
Mecidiye Hanı'nda restorasyon çalışmaları başladı

Mecidiye Hanı'nda restorasyon çalışmaları başladı

Şahinbey Belediyesi, tarihi ve kültürel bir mekan olan Mecidiye Han'ı vatandaşın hizmetine sunmak amacıyla restorasyon çalışmalarına başladı.

Mecidiye Hanı 1725 yılında yapılmış, Sultan Abdülmecid zamanında (1829-1861) tamir edilmiştir. Mecidiye Hanı'nın herhangi bir kitabesi veya onu tarihlendirmeye imkan verecek tezyini unsur bulunmaması sebebiyle eser tarihi kayıtlar ve sözlü kaynaklardan alınan bilgiler çerçevesinde tarihlendirilmiştir. Han eski kayıtlarda Han-ı Cedid ve Koca Nakıp Hanı olarak da anılmıştır. Osmanlı mimarileri içerisinde tek avlulu, 2 katlı hanlar grubuna giren Mecidiye Han, Gaziantep'in en güzel hanı olmakla birlikte, kültürel olarak da dikkat çeken yerlerden biri olarak göze çarpıyor. Bir dönem otopark olarak kullanılan ve büyük tahribata uğrayan tarihi yapı restorasyonu tamamlandıktan sonra, Sahaflar Çarşısı ve okuma salonları ile bir kültür merkezi haline getirilecektir.

Mecidiye Hanı Şahinbey İlçesi; Şahinbey Mahallesi'nde Şehitler Caddesi ile Yeni Çarşı Sokağı arasında, kentin kültür yolu ve önemli ticaret yollarının buluştuğu noktada yer almaktadır. Mecidiye Hanı; han yapısı ve cadde üzerinde yer alan 16 dükkan ve 14 adet arka sokak üzerinde yer alan dükkanlardan oluşmaktadır.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK

Sahaflar Çarşısı, okuma merkezleri ve kitapçıların olacağı Mecidiye Han'ın da vatandaşlar istediği tüm kitaplara rahatlıkla ulaşabilme imkânı bulacak. Ayrıca projenin hayata geçirilmesiyle kitap tanıtımları, imza günü etkinlikleri ile kentin sosyal ve kültürel etkinliklerdeki boşluklarını da doldurmuş olacak.

GAZİANTEP'İN EN GÜZEL HANLARINDAN BİRİSİ

Harabe bir durumda iken Şahinbey Belediyesi tarafından devralınarak restorasyon çalışmalarına başlanan Mecidiye Han'ın, kültür merkezine dönüşeceğini söyleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Mecidiye Han Gaziantep'in en güzel hanlarından birisi olarak göze çarpıyor. 2 katlı olarak yapılmış hanın geniş bir avlusu bulunmaktadır. Fakat zaman içerisinde yıkılarak betonarme hale gelmiş. Şahinbey Belediyesi olarak burayı devraldık, burayı restore edip betonarme hale gelen üst katı da tekrar yapacağız. Yapılan restorasyon çalışmaları sonunda buranın Gaziantep kültürüne, halkına hizmet eden bir mekan haline gelmesini istiyoruz. Ayrıca Mecidiye Han'ın tamamlanmasıyla şu ana kadar Gaziantep'te hiç olmayan sahaflar çarşısını ve kitapçıları buraya getireceğiz. Restorasyon sonrasında verilecek yeni fonksiyon ile çayların içildiği, sohbetlerin yapıldığı, eski kitapların satıldığı, insanların bir araya geldiği ve alışveriş yapacakları bir mekân haline getireceğiz. Mecidiye Hanı'nı Gaziantep'in kültürüne hizmet edebilecek bir kültürel mekânına dönüştürmek istiyoruz" dedi.

19.12.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz