24 Temmuz 2019 Çarşamba
Nizip'in ihracatı 350 milyon dolara çıktı

Nizip'in ihracatı 350 milyon dolara çıktı

Dünya genelinde devam eden Gaziantep'in tanıtım çalışmalarına Nizip Ticaret Odası'nda yöresel ürünlerin yanı sıra Nizip Organize Sanayide üretimi gerçekleştirilen birçok ürünün tanıtımı için kolları sıvadı.

Dünya genelinde devam eden Gaziantep'in tanıtım çalışmalarına Nizip Ticaret Odası'nda yöresel ürünlerin yanı sıra Nizip Organize Sanayide üretimi gerçekleştirilen birçok ürünün tanıtımı için kolları sıvadı. Gürcistan'a çıkarma yapan Nizip Ticaret Odası heyetinin tanıtım çalışmalarını değerlendiren Başkan Özyurt dünyanın birçok ülkesinde tanıtım çalışmaları yaptıklarını ve on yıl önce 10 milyon dolar olan ihracatın 2017 yılında 350 milyon dolara çıkarmayı başardıklarını açıkladı.

Nizip Ticaret Odası (NTO) heyeti Gürcistan yurtdışı iş gezisi kapsamında Batum'a resmi ziyaret düzenledi. Nizip'in önde gelen iş ve sanayi dünyasının isimlerinden oluşan heyette Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıdık Durmaz, Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, NTO Meclis Üyeleri Hüseyin Yaprak, Mehmet Yiğit, Mustafa Polat, Coşkun Güzel, Necip Öztürk ve NTO Üyelerinin de yer aldı. Heyet Batum Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliğini ziyaret ederek ilk temaslarına başladı. Gürcistan ziyaretiyle ilgili bir değerlendirme yapan Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt "Nizip'in ve dolayısıyla ülkemizin ihracatına katkı sağlamak amacıyla 32 kişilik heyet ile Gürcistan'a iş gezisi düzenlemekteyiz. Gaziantep'in en büyük ilçesi olan Nizip'ten gelmekteyiz. Nizip Ticaret Odası olarak bin 400 faal üyemize artı değerler katmak için hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. İlçemizde genel olarak tarım ve tarıma dayalı sanayimiz bulunmaktadır. Antep fıstığının merkezi olmanın yanı sıra zeytin, zeytinyağı, bakliyat, sabun, ofis mobilyaları, basınçlı kaplar üretimi ile sektörlerimiz ile öne çıkmaktayız. İlçemizin ihracatı yaklaşık olarak 350 milyon dolar seviyesindedir. İlçemizi bir il olarak kabul edecek olursak Türkiye genelinde 32. Sırada yer alacaktık. Müteşebbis ve girişimci bir ruha sahibiz, bir yatırımımız bitmeden diğer bir yatırımın planını kurma çabasındayız. Bugün de ziyaretimizin amacı Gürcistan'da neler yapabiliriz, hangi yatırım ve ihracat imkânları var bunları yerinde incelemek için buradayız. Nizip Ticaret Odası olarak yılda iki veya üç defa yurtdışına kalabalık gruplarla iş gezisi düzenlemekteyiz. Bundan on yıl önce ilçemizin ihracatı 10 milyon dolar seviyesinde iken bugün 350 milyon dolara çıkarmayı başardık. Bu ziyaret vesilesi ile Gürcistan'da da güzel işler yapacağımızı ümit ediyorum. Bizleri bugün burada güzel bir misafirperverlik ile karşıladığınızdan dolayı şahsım ve Nizip Ticaret Odası adına Batum Muavin Başkonsolosumuz Reşit Sağkol ve Ticaret Ataşemiz Mikail Develioğlu'na çok teşekkür ediyorum" dedi.

Gürcistan Türkiye için önemli bir pazar olabilir

Batum Ticaret Ataşesi Mikail Develioğlu Gürcistan'ın genel yapısı ve pazarı hakkında bilgiler vererek Nizipli firmaları Batum'da görmekten mutlu olduğunu ifade etti. Batum Gürcistan'ın Ajara özerk bölgesinde bulunduğunu ve Türk firmalarının Gürcistan pazarına dâhil olmasının büyük önem arz ettiğini belirten Ticaret Ataşesi Develioğlu Gürcistan pazarındaki önemli noktalara değinerek heyete bilgilendirmeler yaptı. Yapılan görüşmeler sonrasında Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt tarafından Batum Muavin Başkonsolosu Reşit Sağkol ve Ticaret Ataşesi Mikail Develioğlu'na ziyaret anısına plaket ve Nizip Zeytinyağı ve Nizip Sabunu'nun coğrafi işaretini takdim etti. 32 kişiden oluşan Nizipli sanayici ve iş adamlarının Gürcistan'ın bir çok bölgesinde Pazar analizleri yapacağı ve bölgede yetiştirilen tarımsal ürünler yanında üretilen sanayi ürünlerinin bu ülkede daha etkin pazarlanabilmesi için gerekli temasları sürdürecekleri de açıklandı. 

21.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz