20 Temmuz 2019 Cumartesi
NTO Malezya ekonomisini mercek altına aldı

NTO Malezya ekonomisini mercek altına aldı

Dünya'nın değişik coğrafyalarında yeni Pazar arayışını sürdüren Nizip'li sanayici ve iş adamları Nizip Ticaret Odası tarafından Malezya'ya düzenlenen geziyle adeta Malezya ekonomisini mercek altına aldı.

Özellikle tarımsal ürünlerin ihraç edilebileceği bir ülke olarak görülen Malezya'da Nizip ve Gaziantep'in bir çok tarımsal ürününün de tanıtımı yapıldı. Nizip Zeytinyağı'na büyük ilgi gösteren Malezyalılara yağ yanında değişik tarımsal ürünlerin de ihraç edilebileceği ifade edildi. Malezya'ya düzenlenen gezi kapsamında Nizip Ticaret Odası (NTO) heyeti Malezya'daki resmi ziyaretlerinin kinci gününde Kuala Lumpur Ticaret Başmüsaviri Refik Özgür ile birlikte Çin-Malezya Ticaret Odası'nı ziyaret etti.

Aralarında Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, NTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdulkadir Akkuş, NTO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Alpaslan, NTO Meclis Üyeleri Hüseyin Yaprak, Mehmet Yiğit, Mustafa Polat, Gaziantep KOSGEB Uzmanı Selim Çörekçioğlu ve NTO Üyelerinin de bulunduğu heyet Çin-Malezya Ticaret Odası'na ziyarette bulundu.

MALEZYA İLE 2015 YILI TİCARET HACMİMİZ 1.7 MİLYAR DOLAR

Malezya ile İkili ilişkilerdeki işbirliğimizi Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, D8 gibi birçok uluslararası platformda da sürdürdüklerini belirten Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, "Güneydoğu Asya ülkeleri arasında dördüncü büyük ticaret ortağımız olan Malezya ile 2015 yılı toplam ticaret hacmimiz 1.7 milyar Dolar seviyesinde olmuştur bu da bizleri sevindirmektedir." dedi.

Malezya ve Türkiye coğrafi açıdan birbirine uzak ancak Ortak tarihi ve kültürel değerlere sahip olduğunu vurgulayan NTO Başkanı Özyurt sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Çoğunluğu Müslüman iki ülkeyiz, bu güç ile ikili işbirliklerimizi gün geçtikçe her alanda daha da geliştirmektedir. Malezya'ya ihraç ve ithal edilen ürünlere baktığımızda Bölgemiz ve ilçemiz açısından oldukça büyük avantajlarımız bulunmaktadır. Bu nedenle, daha etkin birliktelik içerisinde olmalıyız. Yatırımları mümkün olduğunca çeşitli coğrafyalara yaymak gerekir. Malezya'nın Türkiye'de Acıbadem Sağlık Grubu ve Sabiha Gökçen Havalimanı gibi oldukça önemli yatırımları var. Bundan gurur duymaktayız. Malezya'da sürekli ikamet eden 500 vatandaşımız bulunmaktadır. Türkiye'de ise 42 Malezya sermayeli firma faaliyet göstermekte ve bu sayının karşılıklı işbirlikleri ile artmasını umut ediyoruz. Bizlerde karşılıklı yatırımlara büyük önem vermekteyiz. Bugünkü programımızda Malezya ile daha fazla iş yapabilmenin yollarını istişare edeceğiz. İş birliklerimizi sadece ihracat-ithalat boyutuyla sınırlamak istemiyor, yatırım konusunda da Nizipli iş adamları olarak Malezya'ya yatırımlar yapmak ve ülkelerimiz arasındaki yatırımların artmasını istiyoruz. Gaziantep tarımdan sanayiye her alanda yatırım yapılabilecek bir kent. Bu nedenle iki ülke arasındaki tarım ve sanayiye dayalı ihracatın artmasına yönelik çalışmalarda bölgemizin de önemli bir rol oynayacağı kanısındayım. Sizleri de Odamıza davet ve misafir etmekten büyük bir şeref duyacağımızı belirterek bugün odamız heyetine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür eder, sizleri en derin sevgi ve saygıyla selamlıyorum." şeklinde konuştu.Ayrıca NTO Başkanı Özyurt tarafından Malezya'lı firmalara Nizip Ticaret Odası'nın çalışmaları ve Nizip'te faaliyet gösteren işletmeler hakkında geniş bilgiler verdi.

Çin-Malezya Ticaret Odası Başkanı Michail Chai Ken ise: "Çin-Malezya Ticaret Odası'nın faaliyetleri ve Malezya'lı firmalar hakkında NTO heyetine bilgiler verdi ve Nizip Ticaret Odası'nın ziyaretinden dolayı memnun kaldıklarını, bu tür ikili görüşmeler ve ziyaretler iki ülke arasında ticaret hacmini arttıracağını ve ikili ilişkilerin gelişeceğini belirterek Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve heyetine yapmış oldukları ziyaret için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından NTO Başkanı Mehmet Özyurt tarafından Çin-Malezya Ticaret Odası Başkanı Michail Chai Ken'e Nizip Ticaret Odası tarafından tescil ettirilen Nizip Zeytinyağı'nın Coğrafi İşareti'nin tanıtımını yaparak çeşitli hediyeler takdim etti.

2.12.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz