23 Temmuz 2019 Salı
NTO üyelerine nefes kredisi

NTO üyelerine nefes kredisi

Nizip Ticaret Odası (NTO) üyeleri, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliğinde imzalanan protokolle hayata geçen “TOBB Nefes Kredisi”ne bugünden itibaren başvuru yapılabilecek.

Nizip Ticaret Odası üyeleri için Oda tarafından 150 bin liralık kaynak sağlandığını belirten NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, "Odamız tarafından sağlanan bu kaynak ile birlikte yaklaşık 1,5 milyon liralık bir kredi hacmi oluşturulmuştur. Ayrıca TOBB tarafından aktarılacak kaynak ile kredi hacmi daha da arttırılacaktır." dedi.

Kredinin yüzde 85’lik oranının kefaleti ise Kredi Garanti Fonu tarafından verileceğini ifade eden NTO Başkanı Özyurt sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Nizip Ticaret Odası üyelerinin kullanacağı kredilerde üst limit 100 bin lira olacak ve Oda üyeleri krediyi 1 yıl vadeli olarak kullanabilecek. Kredinin brüt faiz oranı aylık %0,825, yıllık % 9,90 olacaktır. Bu kredinin kullanılması piyasaya olumlu bir şekilde yansıyarak KOBİ’lerimizin nefes alacağını düşünüyoruz. Kredinin kullanımından sonraki süreçte bütün bankalarımızın da kredi faizlerini düşüreceklerini ve bunun da bir sinerji yaratarak, piyasalara olumlu yansıyacağı kanaatindeyiz. Bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250 TL ve Hazine Müsteşarlığı’nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf komisyon talep edilmeyecektir. Kredi değerlendirme sürecinde TOBB ve oda-borsalar kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecektir. Kredilendirmelerde tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine Müsteşarlığı’nın sağladığı destekle Kredi Garanti Fonu A.Ş.’ne ait olacaktır. Kredi anapara dönüşleri tekrar kredi olarak kullandırılmayacaktır. Üyelerimiz düşük faizli Nefes Kredisine başvurabilmek için Odamızdan “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibareli faaliyet belgesi alarak bugünden itibaren T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank Nizip şubelerine başvuru yapabilirler.”diye konuştu.

13.12.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz