21 Nisan 2019 Pazar
NTO’da “Anadolu Kadınları Gecesi” programı

NTO’da “Anadolu Kadınları Gecesi” programı

Nizip Ticaret Odası ve Nizip Alkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile “Anadolu Kadınları Gecesi” programı Nizip Ticaret Odası Osman Sayın Toplantı Salonunda düzenlendi.

Düzenlenen programda bir konuşma yapan Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt “Varlık sebebimiz olan analarımızı ve kadınlarımızı burada yapacağım beş dakikalık konuşmaya sığdırmak mümkün değil.” dedi.

Konuşmasına ulu önder Atatürk ‘ün bir sözü ile başlamak istediğini belirten NTO Başkanı Özyurt şunları ifade etti; “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” Ulu önderimizin de belirttiği gibi Anadolu kadınlarımız, varlığıyla bizleri aydınlatan, evde ana, cephede er kişi olan, destan yazan ve hiçbir ulusun kadınlarında olmayan bir manevi güce sahiptir. Atamız; Dünyada hiç bir milletin kadını “Ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim,” diyemez! Derken Anadolu kadının gücünü, kurtuluş savaşında verdiği mücadeleyi nasıl da güzel anlatmış. Geçtiğimiz günlerde 1877-1878 Osmanlı Rus savaşının aslan yürekli nene hatun’un vefat yıldönümüydü, bu vesileyle kendisini dua ve minnetle anmak isterim. Rabbim nene hatun ve isimsiz birçok Anadolu kadınımızdan razı olsun. Ne yazıktır ki, kadınlarımız hala toplumun bazı kesimlerde ikinci plana itilmekte atılmakta ve kadının yeri evidir mantığı devam etmektedir. Aksine kadınlarımız her alanda olmalı ve iş gücümüze katkı yapmalıdır. Ülkemizin toplumumuzun gelişmesi ve daha ileriye gidebilmesi için bayanlarımız daha ön planda olmalıdır. Bu nedenle kız çocuklarımızı bebeklikten itibaren bu bilinçle yetiştirmemiz gerekmektedir. Ulu önderimizin de belirttiği gibi Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir. Bu bilinçle hareket ederek, kız çocuklarımıza gerekli özeni gösterip eğitim aldırmalıyız, kadınlarımıza toplum ve iş hayatı içerisindeki hak ettikleri yerlere gelmelerine olanak sağlamalıyız ve bu sayede inanıyorum ki daha aydınlık daha refah bir gelecek bizlerin olacaktır. Bizlere düşen en büyük görev stereotip düşünce yerine kadın-erkek eşitliğinin bir hak olduğunu toplumda benimsetmek, kadınlarımızın toplumdaki yerini korumak, potansiyellerini bilim, sanat ve teknolojide kullanmalarını sağlamaktır. Bu nedenledir ki başımızın tacı olan kadınlarımıza destek olmalı ve hak ettikleri değeri vermeliyiz. "Anadolu Kadınları Gecesi" programının gerçekleştirilmesinde emeği gecen hamisi olduğumuz Nizip Alkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Değerli Müdürü Kıymet Taş hanımefendiye ve tüm öğretmen ve öğrencilerine, çalışanlarına teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim. Sizleri muhabbet ve sevgiyle selamlıyor, programımıza teşriflerinizden dolayı memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum.”

Nizip Alkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kıymet Taş ise “Programımızı oluştururken sosyal sorumluluk bilinciyle ve bir kız okulu olmamız hasebiyle ülkemizdeki kadınlarımızın tarihsel rolünü ve günümüz kadınlarının sorunlarını ele alarak ve bu sorunlara dikkat çekmek amacıyla hazırlamış bulunmaktayız. Bu proğramı hazırlarken desteklerini bizden esirgemeyen başta Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Program öğretmen ve öğrencilerin hazırlamış olduğu gösteri, türkü şöleni ve şiirlerin okunması ile son buldu.

Düzenlenen programa Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, Gaziantep İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Tiryakioğlu, TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hülya Akaya, Nizip İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Demir, NTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mahmut Polat, Abdulkadir Akkuş, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri Demet Doğdu, Alev Özpolat, NTO yönetim kurulu, meclis üyeleri ve çok sayıda davetli de katıldı.

26.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz