22 Temmuz 2019 Pazartesi
NTO'da seminer

NTO'da seminer

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin organizasyonuyla Nizip Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlendi.

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Bu seminerin ihracat yapacak firmalarımızın yol haritalarını belirlemeleri için çok önemli olduğunu belirtmek isterim.” dedi.

Nizip Ticaret Odası’nın 2017 yılını Nizip’te yatırım, ihracat ve istihdam seferberliği yılı ilan ettiklerini belirten NTO Başkanı Mehmet Özyurt sözlerini şu şekilde sürdürdü; “ Nizip artık Gaziantep gümrük bölge Müdürlüğü’ne bağlı bir Gümrük Müdürlüğü’nü hak ettiğini düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde Karkamış gümrük kapısının açılışını bakanlarımızın katılımlarıyla yapacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam etmekte ve Nizip’e gümrük müdürlüğü kurulana kadar çalışmalarımız devam edecek. Bu gelişmeler kapsamında Nizip’in 2023 yılı ihracat hedefini 500 milyon dolardan 750 milyon dolara revize ettik. Şuan ki ihracatımız ile Nizip il olsaydı Türkiye il sıralamasında 30. sırada yer alacaktık. Milli istihdam seferberliği kapsamında üyelerimize katkı sağlamak amacıyla seminerler düzenliyoruz. Yeni girişimcilerin istihdam yaratması ve kendi işlerini kurmalarını sağlamak amacıyla yürüttüğümüz girişimcilik eğitimlerimizde hedefimizi gerçekleştirdik ve beş yıl içerisinde bin 100 girişimciye kurs verdik. Ayrıca, Odamızda DEİK Temsilciliği ve dış ticaret ekibi bulunmakta olup, ihracatçılarımıza sürekli destek vermektedirler. İlçemizde 2011 yılında 35 firmamız ihracat yapıyor iken 2016 yılında bu sayı 90 firma olmuştur. Nizip Ticaret Odası olarak ihracata destek vermek amacıyla düzenlediğimiz KOSGEB destekli yurtdışı iş gezilerimiz kapsamında 13 ülkeye toplam 340 firma ile katıldık. İhracatçı firma sayımızı her yıl artırmayı hedefliyoruz. Bu seminerin gerçekleşmesinde katkı sağlayan TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TOBB temsilcilerine öncelikle teşekkürlerimizi sunuyorum. Seminerimizde değerli sunumlarıyla katkı sağlayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Ekonomi Bakanlığı ve Türk Eximbank uzmanlarına da ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İhracatçılar birliği olarak bu tür seminerleri her zaman desteklediklerini belirten Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; “ Bu seminerimiz bu yıl ilk defa bir ilçede yapılmaktadır. Seminerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bakanlığımızın ihracat destekleri ile ilgili aldığı çok önemli kararlar var ve destek üst limitlerinde çok önemli artışlar yapıldı. İhracat yapan firmalarımız bu desteklerden en üst düzeyde faydalanmalarını istiyoruz. Türkiye artık ihracatla kalkınmak zorundadır. Çünkü ülkemizin üzerine oynanan kirli oyunları hepimiz görüyoruz. Hiçbir zaman karamsarlığa düşmeden bu oynanan kirli oyunları üreterek ihracat yaparak atlatacağımızı düşünüyorum. Ülkemizde tatil günleri çok fazla bizim gibi gelişen ülkelerin yüz seksen gün tatil yapmasını yadırgıyorum. Bu durum ihracatçımıza firmalarımıza olumsuz yansımaktadır. Biz çalışmayıp güçlü olmasaydık, kalkınmasaydık geçmişte olduğu gibi bu günlerde de ekonomik olarak zor günler geçirecektik.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, İhracatı Geliştirme Uzmanı Ahmet Küçükaslan tarafından Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Halise Büşra Ünsal tarafından İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY’ nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim Marka ve Tasarım Destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi ve Türk EXIMBANK Gaziantep Müdürlüğü Uzmanı İsa Ersan Sönmez tarafından İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları hakkında katılımcılara birer sunum yapıldı.

Soruların cevaplanması ile son bulan seminere TOBB Dış Ticaret Uzmanı Merve Ece Algül, Nizip Ticaret Odası meclis üyeleri, muhasebeciler, sanayici ve işadamları ve çok sayıda firma temsilcisi de katıldı.

12.10.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz