24 Şubat 2020 Pazartesi
RESSAM RAUF TUNCER'İN SERGİSİ 3 EKİM'E KADAR GEZİLEBİLECEK

RESSAM RAUF TUNCER'İN SERGİSİ 3 EKİM'E KADAR GEZİLEBİLECEK

Ressam Rauf Tuncer'in 13 Eylül'de Sanko Sanat Galerisi'nde açtığı "Altaylardan Anadolu'ya Bakış" temalı kişisel sergisi e Ekim'e kadar gezilebilecek.

Eski Türk damgalarını ve sembollerini Orta Asya ile ilgili uzun süren araştırmalarından sonra tuvaline yansıtmaya başladığını belirten Tuncer, Türklerin ilk kullanılan yazı ile son kullanılan yazılarını karıştırdığını söyledi.

Tuncer, sanatın evrensel olduğunu ve hangi kültürle beslenirse tuvale onun geçeceğine dikkat çekerek, "Türk gibi düşünürüm. Resimlerimi de kültürüm ile yaparım. Geçmişe dönük çalışıyorum" dedi.

"Kültürel değerlerimizi başka ülkelere yansıtabilmek onlarla aramızda bir etkileşim sağlayabilmek için eserlerimde yer veriyorum" diyen Tuncer, şimdiye kadar yaptığı 1000'in üzerindeki resimden çok azının kendisinde kaldığına vurgu yaptı.

Hiç renk ayırt etmediğini ancak siyah rengini kullanmadığını vurgulayan Tuncer, siyah boyasının olmadığını, siyah yerine koyu renkleri tercih ettiğini kaydetti.

Sanatın kendisini ifade etme aracı olduğunu ve 100'ün üzerinde kişisel sergi açtığını anlatan Tuncer, "Kalıcı olmak için bu işi yapıyorum. Bir düşünün bin sene sonra kalıcı bir eseriniz oluyor. Hatırlanıyorsunuz" diye konuştu.

Tuncer, "İnsan ömrü ortalama 70-80 yıl, kalıcı olmak için bir şeyler yapmalıyız. Mimar Sinan'ı yaptığı işlerden dolayı herkes tanıyor ve anıyor. Ben gittikten sonra da insanların beni tanımasını, hatırlamasını istiyorum" ifadelerine yer verdi.

Tuncer'in Sanko Sanat Galerisi'ndeki sergisi, 3 Ekim'e 2019 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 

29.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz