28 Haziran 2022 Salı
SANKO SANAT GALERİSİ’NDE KOLAJ SERGİSİ

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE KOLAJ SERGİSİ

Ankaralı ressam Nevin Dalyan Keskin, Sanko Sanat Galerisi’nde “Kadın” temalı kolaj çalışmalarından oluşan 4’üncü kişisel sergisini açtı.

Eserlerini tuval üzerine kolaj ve akrilik karışık tekniğiyle yaptığını belirten Keskin, eserlerinin ana temasının güçlü kadınlar olduğunu söyledi.

Keskin, “Resimlerimde, her türlü zorluğun üstesinden gelebilen kadınları estetik ve zarif bir dille tasvir ediyorum. Kendime özgü stilimle figürlerimde fizik kurallarına aykırı duruşlar, abartı, deformasyon, renk, çizgi, leke, kompozisyon, doku gibi faktörleri kullanarak çağdaş resim anlayışını tuvalime aktarıyorum” dedi.

Eserlerindeki kadınları resmederken, kompozisyonlarını somut ögelerden uzak durarak soyut bir dille resmettiğini anlatan Keskin, “Arka planda kompoze ettiğim soyut lekelerle izleyicilere; portreler, figürler veya kompozisyonlar keşfederek, hayal güçlerini kullanmaya teşvik ediyorum. Bu nedenle eserlerimin çağrışımcı bir yanı da var” diye konuştu.

Sanat çalışmalarını Ankara'daki stüdyosunda sürdürdüğünü kaydeden Keskin, “Resim yapmak benim için olmazsa olmazımdır. Yemek yemek gibi, su içmek gibi bir şey. Yurtiçi ve yurt dışında birçok karma sergiye katıldım. Resimlerimde kadınların mağdur yanlarını değil, yüksekte olmalarını amaçladım” ifadelerini kullandı.

Her sanatçının iyi bildiği konuyu işlediğini, güçlü kadınları işlemenin hoşuna gittiğini vurgulayan Keskin, şöyle devam etti:

“Kadınlar güçlü zaten. Onları mağdur görmek istemiyorum. Ancak dünyanın her yerinde mağdur kadınlar da bulunuyor. Güçlü kadınları resmediyorum. Benim yaptığım portrelerimdeki kadınlar ‘benim de hakkım’ diyen kadınlardır. Bütün tekniklerle resim çalışmaları yapıyorum. Kolaj çalışmaları çok sevdiğim için kolajla devam ediyorum. Kolaj çalışmalarımda boyanın yanı sıra, kâğıt, inşaat kumu, limon filesi gibi değişik materyaller de kullanıyorum.”

Galerinin 16 yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve bu süreçte çok mesafe kat ettiklerinin altını çizen Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise Türkiye genelinde önemi bilinen bir galeri haline geldiklerine dikkat çekti.

Konuşmalardan sonra Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını, sanatçı Nevin Dalyan Keskin’e hediye etti.

Sergi açılışına, Sanko Park AVM Yetkilileri, Gaziantepli ressamlar Remziye Oğan ve Ayşegül Bakkaloğlu, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Nevin Dalyan Keskin’in 32 eserinin yer aldığı sergisi Sanko Sanat Galerisi’nde, 20 Mart’a kadar her gün 10.00 - 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

29.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz