7 Haziran 2020 Pazar
Üniversiteliler ayçiçek yağı üretimini mercek altına aldı

Üniversiteliler ayçiçek yağı üretimini mercek altına aldı

Üniversite sanayi işbirliği kapsamında Nizip Ticaret Odası tarafından Nizip Meslek Yüksekokulu gıda bölümü öğrencilerinin uygulamaları yerinde görmesi amacıyla ay çiçek çekirdeğinin Türkiye'de işlendiği ender tesislerden birisi olan Belkıs Yağ firmasında incelemeler yaparak üretim hakkında bilgiler aldılar. NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt'a ait olan yurt içi ve yurtdışında marka bilinirliliği yüksek markalar arasında yer alan Belkıs Yağ Fabrikası sahip olduğu modern tesisiyle de dikkat çekiyor.

Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine ayçiçek yağının üretim aşamalarını anlatan Belkıs Yağ Genel Müdür Yardımcısı Alev Özpolat, ayçiçek yağının fabrikada işlenişi hakkında öğrencilere teknik bilgiler vererek Belkıs Yağ'ın üretim ve paketleme bölümlerini gezdirdi. Ayrıca Belkıs Yağ Gıda Mühendisi Ali Yalvaç ise laboratuar ortamında ayçiçek yağının analizini uygulamalı olarak yaparak öğrencilerden gelen teknik soruları cevapladı.

SANAYİ ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Nizip Ticaret Odası ile işbirliklerini sürdürdüklerini söyleyen Nizip Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Veliddin Çiftçi ise, "Bu işbirlikleri sayesinde gençlerimiz üniversite çağında sanayi ile daha fazla iç içe olabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Öğrencilerin okuldaki derslerinin gerçek hayattaki uygulamalarını görüyor, teori ile pratiği bir araya getirerek bilgilerini pekiştiriyor. Bu gezilerimiz, gerek firma sahipleri, gerekse öğrencilerimiz tarafından çok benimsendi. Yapılan üretimlerin aşamaları hakkında bilgi alan öğrenciler, işyeri sahiplerine çeşitli sorular sorarak gerçek hayatta işlerin nasıl yapıldığını yerinde görerek bilgilerini pekiştiriyorlar. Bu gibi faaliyetlerde bizlerden desteğini esirgemeyen Nizip Ticaret Odası'na, bizleri firmasında ağırlayan NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt'a ve çalışanlarına çok teşekkür ederim." dedi.

ÇEKİRDEĞİN YAĞA DÖNÜŞÜMÜNÜ İNCELEDİLER

Ay çekirdeğinin, ayçiçek yağına dönüşümünü ve paketleme aşamalarını ayrıntılı olarak yerinde gözlemleyen öğrenciler ise düzenlenen faaliyetten memnun kaldıklarını bu gibi çalışmaların sürekli düzenlenmesini vurgulayarak organizasyonu düzenleyen Öğretim Görevlisi Veliddin Çiftçi ve Nizip Ticaret Odası'na teşekkür ettiler.

21.12.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz