19 Eylül 2020 Cumartesi
KENT KONSEYİ

Veysel KARAYILAN

KENT KONSEYİ

Kent kimliğine, kentlilik bilincine ve katılımcı kent yönetimine katkıda bulunma potansiyeli bulunan kent konseyinin Gaziantep' te bu işlevleri yeteri kadar yerine getiremediğini düşünüyorum..

Ve şimdiye kadar kent konseyinin varlığı ile yokluğu arasında neredeyse hiçbir fark yok. Belki de imkanları yok. Kent konseyindeki gidişatın ne olduğunu kimse bilmiyor, tabiri caizse halkın gözünde düşüşe geçtiğini görüyoruz. Yerel seçimlerden sonra toplanması gerekirken toplayamaz oldular, gruplar çalışmalarını yapamaz oldu herkes bir gösteriş ve sosyal medyada paylaşım peşinde. Yüzlerce mahallemiz var, bunun önemli bir kısmı köyde. Köyken mahalle olmuş bu yerlerdeki insanlar ciddi sorunlar yaşıyor. En çok onların derdi olmasına rağmen onlardan temsilci yok denecek kadar az.

Bence ve de öncelikle belediyeler kent konseyler'indeki ağırlıklarını azaltmalı, etik olarak belediye başkanları ve vekilleri kent konseyi başkanlıklarını veya sekreter'yalarını bırakmalı diye düşünüyorum. Yazıyorum ama ne işe yaradığını bugüne kadar tam öğrenemediğim bir kurumdur kent konseyi. Sanki bana tabela partileri ve sivil toplum kuruluşları gibi geliyor şimdiki hali ile. Memlekete daha çok işlerlik getirecek "Kent Konseyleri"ni çalıştırmayan varsa bazı kişilerin keyfi tutumu ve kapalı kapılar ardında yaptıkları olumsuzları bertaraf edilmeli.

Kent konseyleri katılımcı kentsel yönetim için vazgeçilmez örgütler haline gelebilirler. Ancak, bunun için gerekli düzenlemeler yapılmazsa ne yazık ki bu önemli araç bir kambura, hatta katılımcı kent yönetimi önündeki bir engele dönüşebilir. Kentin değil birilerinin "kendine" konsey olarak kurdukları bu yapıları izlemek, katılmak ve dönüşümlerini sağlamak gerekli. Yoksa bu haliyle kente bir katkısı yok.

16.09.2019 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

KORONAVİRÜS VE DİĞERLERİ

GÜNDEM NEDİR

MEMLEKETTE EĞİTİM VE DİĞERLERİ

ÖZEL OKUL ENDİŞESİ VE HAFTANIN GÜNDEMİ

KONUŞULANLAR-DÜŞÜNCELER

KORONA,EKONOMİK KRİZ,ELEKTRİK KESİNTİLERİ

MESELELER ÇÖZÜLMELİ

İBRETLİK SÜREÇ YAŞIYORUZ

HERKES KENDİ BAŞININ ÇARESİNE BAKSIN