21 Şubat 2019 Perşembe
PARA ÜZERİNE

Veysel KARAYILAN

PARA ÜZERİNE

Para bu dünyadaki en önemli materyallerden biri. Para konusunda bir yunan atasözü`; Para her kapıyı açar ama; kilitleyemez. demiş

Başka birileri,

Para;

İlaçtır ama sağlık alamaz,

Yiyecekler alır ama iştah alamaz,

Yataklar alır ama uyku alamaz,

En iyi hastanelerde el üstünde tutulursunuz ama yine de hastasınızdır.

Para mevki satın alabilir. Para makam da satın alabilir. Para dalkavuklar satın alır ama saygınlık satın alamaz.

Para kitap satın alabilir. Öğretmenler satın alabilir. Ama asla gerçek bilgiyi satın alamaz. Gerçek bilgi onu okumak ve onu yaşamak (deneyimlemek) ile olur demiş.

Çok parası olan insanların en büyük yanılgısı; paranın her şeyi satın alabileceğini düşünmeleridir. Bunun içine "insanları da" katarlar. Onlara göre; herkesin bir bedeli vardır ve o bedel ödendiğinde herkese, her istediğini yaptırabileceklerini sanırlar. Para karşılığında yanında olanların hayatlarını satın aldıklarını düşünürler ve ona göre davranırlar.

Para ile malikhaneler satın alabilirsiniz ancak içine huzuru satın alamazsınız. Hastane yaptırabilirsiniz, sağlık satın alamazsınız. Şirketler satın alınabilir ancak; yanınızda çalışanları satın alamazsınız mesela, hayatlarını kontrol edemezsiniz. Hiçbir yerde duymadım "arkadaşta iskonto; bir alana bir bedava" ya da "sahibinden, az kullanılmış dost" bu da demek oluyor ki; para ile arkadaş ya da dost satın alamazsınız. Duyguları, mutluluğu, sağlığı dahası dokunamayacağı şeyleri almaya yetmez paranın gücü.

Asıl para; bu şekilde düşünen insanları satın almıştır ve almaya devam edecektir, yeryüzünde paranın her şeyi satın alabileceğini düşünen insanlar var olduğu müddetçe...

13.08.2018 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

NİZİP DEVLET HASTANESİ

VATANDAŞIN GÜNDEMİ

VATANDAŞ OYUNU SATMAZ

POPÜLER MAKAM MUHTARLIK

İŞSİZLİK

SEÇİMLER KOLAY GEÇMEYECEK

ESKİDEN MERTLİK VARDI

YENİ YILA GİRERKEN..

YEREL SEÇİMLERDE DENGELER