3 Temmuz 2020 Cuma
RAMAZAN YARDIMLARI YERİNE ULAŞIYOR MU ?

Veysel KARAYILAN

RAMAZAN YARDIMLARI YERİNE ULAŞIYOR MU ?

Memleketimin temel sorunlarından biri sosyal yardımlaşmayı bir yara haline getirmesi.Yardım yapanın hayrı başka tür ihmallerle gölgelenmesi. Bu günlerde hayır yapan kişi ve kuruluşların ramazan yardımların yerine ulaşıp ulaşmadığı dedikodusu ve endişesi var. Hayırsever dağıtılması için yardım gönderiyor,ama dağıtması gerekenler dağıtmıyor yardımlar yerine ulaşmıyor. Bu olguyu yıkmak için hayırseverlerin insanları incitmeden, bizzat kendi elleri veya güvendikleri kişiler vasıtasıyla dağıtmaları gerekir ki bu tür haksızlıkların,suistimallerin önüne geçilsin.
 
ÇALIŞANIN ALACAĞI BEKLEMEZ
Ramazan ayı bir nevi yardımlaşma ayıdır.
Fakir fukaranın yanında çalışanın da hakkını vermek gerekir.
Kaç lira maaş verirsen ver,işçinin maaşını asgari ücretten göster, vergiden kaçır, zorla fazla mesai yaptır, mesai ücreti ödeme, sorgusuz sualsiz çalıştır,yıllık izinleri kullanırken zorluk çıkar. Hatta,kanuna göre oruçlu bir çalışan bile yemek parasını almalıdır.Tüm bunlar yapılmadığı gibi,aylarca maaş alamayan garibanlar var.
Ama bari ramazan da çalışanlarının hakkını ver bu insanlar ne yer ne içerler.Çalışanda,dar gelirlide borç harç nereye kadar.
Mübarek ramazan ayının insanlar arası birlik beraberlik ve kardeşlik duygularının en yoğun olarak yaşandığı bir aydır.Bu ayda fakir fukaranın daha fazla gözetilerek doyurulması, yaralarının sarılması gerektiğini unutmamak gerekir.
 
İŞSİZLİK
işsizlik,gün geçtikçe ülkenin en büyük meselesi olma yolunda ilerliyor.Geçim darlığı, gelir dağılımındaki adaletsizlik,yaşama standartlarındaki aşırı farklılık işsizliğin yarattığı sosyal ve psikolojik travmalar [intiharlar]daha önce hiç görülmediği kadar yoğun yaşanıyor,belkide daha fazla yaşanacak.İçimizi kanatan bu olaylara bir an önce el atılmalı.Yoksa gidişatımız gidişat değil.Gündem tamamen ekonomi olmalı.
 
3 ŞEY
Bir şehirde 3 önemli şey vardır:
Kanalizasyon, Hamam, Kütüphane
Çünkü;
Kanalizasyon şehrin kirini, hamam bedenin kirini, kütüphane ise ruhun kirini temizler.
Fatih Sultan Mehmet.(Sizin şehrinizde bolca ne var.Cevap; AVM KAÇAK ÜZERİNE
Memlekette her şey kaçak üzere kurulu,sağlık ve vicdanlar hiçe sayılarak.Kaçak rakı, kaçak viski, kaçak sigara,kaçak et kesimi de var mı?Söyleniyor ama,uyuşturucu,tefecilik, haksız kazanç elde etmek,aldatmak,ramazanda fırsatçılık yapmak ve kul hakkı yemek.Özellikle kaçak içki içenler dikkat kör olabilirsiniz.Hep duyuyoruz
26.05.2019 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

NİZİP ÇAYI VE HANCAĞIZ BARAJI UNUTULMASIN

ŞEHRİ YÖNETENLER VE FİTNE FESAT

VİCDANSIZLIK DİZ BOYU

NORMALLEŞME VE İŞSİZLİK

YEREL GAZETELER ÜZERİNE

RAMAZAN GİDERKEN

HER TELDEN

KORONA HALLERİ

HER YÖNÜ İLE RAMAZAN