6 Şubat 2023 Pazartesi
SİYASET VE VATANDAŞ

Veysel KARAYILAN

SİYASET VE VATANDAŞ

Memleketin siyaset ve adı ticaret olan profiline bakınca, ayrımcılık, çözümsüzlük, söylemsel gösteriş ve koltuk sevdası görünür.

Belediye başkanı zengin olursa il ilçe başkanıda zengin olmalı diye düşünülür…

Belediyeler, odalar, iş adamları adam ayırtır. Herkesin kendine göre adamı var. Böyle ayrımcılık olunca da bizim her günümüz uğraşmaktan, didişmekten, siyaset, yolsuzluk, spükülasyon ve bilimum üçkağıtları dinlemekle geçiyor. Esas olan herkese hakkaniyetle yaklaşmaktır ama şimdiye kadar gördüklerimiz, yaşadıklarımız siyasette hiçbir kesimin birbirinden farkının olmadığını, gücü ele geçirenin tüm vaadlerini unuttuğunu gösterdi.

Ve siyaset milletin gözünde, yalan, dolan, aldatma, adam kayırma aracı olarak görülmeye başlandı. Tıkanan siyasette millet umut arıyor. Siyasette üç duygu oya dönüşür; umut, korku ve öfke. Ve şu anda millette bunlar var. Bakalım hangi duygu umudun işaret fişeği olarak seçimlere yansıyacak.

Memleketin yeni dinamiklere ihtiyacı var. İndra gandi ve siyaset memleket meselesi olmaktan çıkmalı. Vatandaş deprem gördü, savaş gördü, darbe gördü, kriz gördü salgın gördü. Artık vatandaşında ne halde olduğu hangi yolda yürüdüğü görülmeli. Vatandaşın asıl meselesinin boğaz kavgası geçim sıkıntısı bankalardaki borçları, faturalar ve işsizlik olduğu

Eskiden siyasette en temel kriter güven ve başarı idi. Şimdilerde siyaset menfaat kriteri üzerine şekillenmeye başladı. Öyle olunca düşünce fikir, gerekçe ve mantık önemini kaybetti. Bunun nedeni siyasetçiler oy için olmadık vaadler, türlü hile ve ayak oyunlarıyla siyasette itibar ve güven bırakmadılar. Şimdi siyaset denince akla yalan, hile ve aldatma geliyor. Hergün biraz daha siyasetçiye olan güven ve toplumun siyasete dair umudu bitiyor.

20.11.2022 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SOSYAL MEDYADAKİ DÜNYAMIZ

SEÇİMLERDE NE OLUR

SEÇİMDEN SEÇİME KIYMETİNİZ VAR

MUHALEFET VE SEÇİMLERİMİZ

PARTİLERDE GRUPÇULUK

YENİ YIL

SİYASET VE BEYTÜL MAL

ANADOLU'DA SİYASET'TEKİ KİŞİLER DEĞİŞMEZ

SİYASETTE MAĞDURU OYNAMAK ARTIK TUTMUYOR