Arşiv      |      Reklam      |      Künye      |      İletişim      |      Sık Kullanılanlara Ekle     
 
 
 
 
• Bahçeli demek, sandık demek          |       • GKV’de öğretmenlere tatil yok          |       • GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı          |       • Feci kaza: 9 yaralı         |       • Yaz okullarına kayıtlar sürüyor         |       • Suriyelilere sosyal uyum rehberi         |       • Sanayi bilimle bütünleşmeli         |       • GKV’nin Erikçe kampı sona erdi         |       • Gayrimenkulde büyük gala          |       • Proje yarışmayla elde edilecek          |                 
 
 
      Anasayfa      |      Güncel      |      Siyaset      |      Ekonomi      |      Spor      |      Yaşam      |
Üye Ol    Parola Hatırlat
 
   
 
Dijital Gazete
       
Maillist
   
Hava Durumu
Nöbetçi Eczaneler
Vefat Edenler
 
Çok Okunanlar
Bahçeli demek, sandık demek (3195)
GKV’de öğretmenlere tatil yok (3010)
GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı (2894)
Feci kaza: 9 yaralı (2875)
Yaz okullarına kayıtlar sürüyor (2840)
Suriyelilere sosyal uyum rehberi (2824)
Sanayi bilimle bütünleşmeli (2811)
GKV’nin Erikçe kampı sona erdi (2774)
Gayrimenkulde büyük gala (2749)
Proje yarışmayla elde edilecek (2721)


altın
Röportaj
• GAZİANTEP VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ İSA GÜVEN’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR

Vakfedilen hizmetler için yeterli olduğunu ama özellikle belediyeler tarafından adeta talan edildiğini söyledi.

Vakıf malları talan edilmiş

 

Güncel’in sorularını yanıtlayan Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, Gaziantep vakıflarının gayrimenkullerinin vakfedilen hizmetler için yeterli olduğunu ama özellikle belediyeler tarafından adeta talan edildiğini söyledi.

Güven, “Yıllarca bu vakıf gayrimenkulleri belediyeler tarafından açık söylüyorum; özellikle belediyeler tarafından bir kuruma yer mi lâzım, hemen ayırmışlar; resmi kurum alanı… Yok okul mu lâzım; okul alanı… Yeşil alan mı lâzım; yeşil alan… Spor alanı mı lâzım; spor alanı… Her ne hikmetse, hepsi tamamen Vakıflar’ın gayrimenkulleri… Şimdi böyle olunca da Vakıflar’ın bir yatırım yapması, değerlendirmesi mümkün değil. Ve bizim şimdi bu şekilde bir sürü bu şekilde yerlerimiz var. ‘İstimlak edin’ diyoruz. ‘Bedel yok’ diyorlar” diye konuştu.

 

 

Gaziantep’te özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği vakıf eserleri restorasyonları çalışmaları ile tarihi eserleri gün yüzüne çıkarması ve Vakıflar’a ait gayrimenkulleri ekonomiye kazandırması ile dikkatleri üzerine çeken Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, Güncel Gazetesi için gazeteci M. Erhan Durukan’ın sorularını yanıtladı:

 

Güncel: “Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?”

İsa Güven: “Ben 1957 Van doğumluyum. İlk, orta ve lise tahsilimi Van’da tamamladım. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Ben, bütün memuriyetim Vakıflar’da geçmiştir diyebilirim.

1976 yılında, Van Vakıflar Öğrenci Yurdu Müdürü olarak atandım. 3 yıl Yurd Müdürlüğü yaptım, 1 8 yaşındaydım… Ondan sonra öğretmenliğe geçtim. 1979’dan 1985 yılına kadar öğretmenlik yaptım. 1985’te tekrar Vakıflar Yurt Müdürlüğü görevine Van’da tekrar başladım. 1988 tarihinde Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne Bölge Müdür Yardımcısı olarak atandım. 2 yıl sonra Bitlis Vakıflar Bölge Müdürü olarak göreve başladım. 6 yıl Bitlis’te görev yaptım. Tekrar Edirne’ye tayinim çıktı. Edirne’de 4 yıl görev yaptım. Edirne’den Aydın İlimize geldim. Orada 2 yıl görev yaptım. Aydın ilinden sonra Kayseri’ye atandım. 6 yıl Kayseri’de görev yaptım. 6 yıl sonra işte 2006’nın sonunda da Gaziantep’e atandık ve  Gaziantep’te hizmet etmek nasip oldu. 2006 yılının 10. ayından bugüne dek Gaziantep’teyiz.”

Güncel:  “Vakıflar’ın Gaziantep’te mal varlığı nasıldır?”

İsa Güven: “Gaziantep ilimiz, tarihi eser yönünden, vakıf gayrimenkulleri yönünden çok zengin bir il. Burada hem mülhak vakıf, hem mazbut vakıf; yani bizim Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare ettiği gayri menkuller ile mülhak vakıfların yönettiği yerler gerçekten çok fazla. Bu da Osmanlı döneminde Gaziantep ilimizin hayırseverliğe, yardımlaşmaya ve sosyal dayanışmaya verdiği önemin belirtisidir.

Bazı illerimizde insanın sosyal hizmete yönelik faaliyetleri çok azdır. Gaziantep, gerçekten üst seviyededir. Yani bu Osmanlı döneminde de böyle, günümüzde de bu şekilde. Şimdi bizim hizmetlerimiz arasına giren faaliyetler; özellikle tarihi eserler restorasyonu, vakıf gayrimenkullerinin değerlendirilmesi, vakıf hayır şartlarının yerine getirilmesi. Tabii bu tarihî eserlerin restorasyonu ve yeniden insanlarımıza kazandırılması, bu eserlerin aslî işlevini kaybetmeden ve mimarî yapılarını bozmadan günümüzden tekrar gelecek nesillere aktarmak çok önemlidir. Şimdi bizde tarihî eserlerin korunması ve kollanması anlayışı yeni yeni gelişmeye başlıyor. Son 5 yıldır bütün ülke genelinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün büyük bir çalışması var. Bunun yanında bizim Gaziantep ilimizde gerçekten belediyelerimizin de bu tarihî eserler konusunda hassas olması ve onların da kendi mülkiyetlerine el atmalarıyla restorasyonun başlaması, bizim yaptığımız restorasyona bir bütünlük sağlıyor. Şehirde turizm yönünden bir hareketlilik, bir canlanma meydana geliyor. Şimdi bunun yanında, 300 yıl önce, 500 yıl önce tarımsal amaçlı vakfedilen gayrimenkuller bugün şehir merkezinde kalmış Bunların artık tarım olarak ekilip biçilmesi mümkün değil. Bunların işhanı olarak, iş merkezleri olarak, konut olarak, otopark, özel hastane ve bunun gibi değerlendirmesi için projeler üretmeye başladık. Şimdi biz bu projelerden 3 tanesini hayata geçirdik. Diğer projelerimizi de inşallah yakında; 2009 yılı içerisinde hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Çünkü

tarihi eserler restorasyonu hem uzun bir uğraş, hem de maliyetli bir hizmettir. Onun için gelir olmadan tarihi eserleri restore etmek mümkün değil. Bizim hedefimiz; bir taraftan tarihi eser restore ederken, öbür taraftan tarihi eser restorasyonu için harcanacak parayı da kira gelirleriyle kazanmak. Şimdi siz iş merkezleri yaptığınız zaman, yeni alışveriş merkezlerini açtığınız zaman, hem Vakıflar’a bir gelir elde ediyorsunuz, hem de Gaziantep ilimizin boş insanına da iş imkânı sağlamış oluyorsunuz. Bugün iki kişiye iş yeri açmak demek, 20 kişiye ekmek sağlamak demektir. Bizim anlayışımız bu…

Bunun yanında biz Vakfıye’den hayır şartı olarak, fakir vatandaşlarımıza günlük -850 kişiydi daha önce verdiğimiz- şimdi bunu 1000 kişiye çıkarttık. Üç çeşit yemek kapılarına gidiyor. Vatandaş gelip de kuyruğa girmiyor veya bir mahalleden bir mahalleye gitmiyor. Yemek kapısına gidiyor ve kapısını çalıp sefertasıyla yemeği, ekmeği veriliyor, daha önceden verilen boşalmış sefertası yeniden alınıyor, bir gün sonra tekrar yemek kendilerine veriliyor. Bazı ailelerde 2 kişi, 3 kişi veya 5 kişi olabiliyor. Onun için aile sayısı vermiyorum, 1000 kişiye gidiyor…”

KAPILARINA GÖTÜRÜYORUZ

Güncel: “Peki bu hayır işlerinizin dağıtımını nasıl sağlıyorsunuz?”

İsa Güven: “Biz, hizmet satın alıyoruz yemek fabrikalarından… Bizim şartımızda, bizim denetimimizde her gün vermiş olduğumuz adrese bu yemekler veriliyor. Ayrıca ilçelerde 850 aileye her ay gıda paketi yardımı yapıyoruz. Tabii bunda da; fakir, kimi yatalak, kimi özürlü, kimi hiçbir geliri olmayan yaşlı insanları tespit ediyoruz sosyal yardımlaşma vakıflarıyla. Biz bu ailelere de yine aynı şekilde kapılarına götürüyoruz, evlerine teslim ediyoruz. Teslim ederken de imzalarını alıyoruz ‘aldık’ diye.

Onun dışında biz hiçbir sosyal güvenlik kuruluşundan yardım almayan, herhangi bir sağlık güvencesi olmayan 200 vatandaşımıza da aylık 280 TL maaş veriyoruz. Biz bunun da tabii araştırmasını yapıyoruz…”

Güncel:  “Fakir ailelerden bahsettiniz, sağlıksız ailelerden de bahsettiniz. Eğitimle ilgili olarak neler söyleyeceksiniz; örneğin burs vermek gibi?”

İsa Güven: “Tabii biz şehit dul, yetim çocuklarına çalışkan 200 öğrenciye aylık 50’şer TL burs veriyoruz. Bunlar için okullara, kaymakamlıklara yazı yazıyoruz, ilân ediyoruz. Biz 200 öğrenciye burs veriyoruz ama bunun yanında 2000 -3000 öğrenci başvuruyor. Gönül ister  ki, bütün öğrencilere verelim. Ama Genel Müdürlüğümüzün ayırdığı bir kontenjan ölçüsünde bu kadar öğrenciye burs verebiliyoruz.”

VAKIF MALLARI TALAN EDİLMİŞ

Güncel: “Vakıfların Gaziantep’teki gayrimenkulleri sizce yeterli midir?”

İsa Güven: “Aslında Gaziantep vakıflarının gayrimenkulleri gerçekten yeterlidir. Ama şöyle; yıllarca bu vakıf gayrimenkulleri belediyeler tarafından açık söylüyorum; özellikle belediyeler tarafından bir kuruma yer mi lâzım, hemen ayırmışlar; resmi kurum alanı… Yok okul mu lâzım; okul alanı… Yeşil alan mı lâzım; yeşil alan… Spor alanı mı lâzım; spor alanı… Her ne hikmetse, tamamen Vakıflar’ın gayrimenkulleri… Şimdi böyle olunca da Vakıflar’ın bir yatırım yapması, değerlendirmesi mümkün değil. Ve bizim şimdi bir sürü bu şekilde yerlerimiz var. ‘İstimlak edin’ diyoruz. ‘Bedel yok’ diyorlar. O zaman ‘imarını değiştirelim’, ‘ileride okul yapacağız…’ Halbuki çevresi tamamen ticari alan olmuş… Burada yerleşik nüfus kalmamış… 18 uygulaması yapılırken, tamamen vakıf gayrimenkulleri yeşile boyanmış, diğer vatandaşın gayrimenkulü imara açılmış, vakıfların da böyle atıl duruyor. Ve dikkat ederseniz Stadyum’un çevresindeki tüm yerler Vakıflar’ın; gerek mazbut, gerek mülhak… Bunlar böyle atıl durumda… Hem şehre çirkin bir görüntü veriyor, hem vakıfların gayrimenkulleri heba oluyor; lüzumsuz, boş yere, çöplük halinde bekliyor.

Halbuki ihtiyaç varsa istimlak edilir. İhtiyaç yoksa, lütfen serbest bırakın. Zaten bu 5737 Sayılı Yasa’da bir değişiklik yapıldı. Diyor ki; eğer bir kuruma ayırmışsa, bunu istimlak etmiyorsa, siz de bunu ticari şekilde aynı fonksiyon; okul yeri mi? Özel okul.. Hastane yeri mi? Özel hastane… Biz şu anda herhangi bir şekilde bu bahsettiklerimizi yapamıyoruz ama, bir yasa değişikliği ile inşallah müspet bir netice alacağız.

Şimdi bizim hedefimiz; gayrimenkulleri gerçekten Gaziantep’in hizmetine yönelik bir şekilde değerlendirmek ve bununla da kira gelirlerini arttırmak ve dolayısıyla da vatandaşlarımıza daha çok hayırlı hizmet ulaştırmaktır.”

Güncel: “Mazbut Vakıf ve Mülhak Vakıf gelirleri nasıl kullanılıyor?”

İsa Güven: “Mazbut Vakıf; Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare edilen, hukuken bir nevi Vakıflar genel Müdürlüğü’nün mülkiyetine geçer yerler… Mülhak Vakıf; Evveliyatında  evlâda bırakılan ve halen soyu devam eden ve bu evlâtlar tarafından yönetilen vakıf demek… Mülhak Vakıflar elde edilen gelirleri hayır işlerinde kullanıyorlar. Vakfıye’deki hayır şartlarını yerine getiriyorlar. Artan parayı da, eğer Vakfıye’de varsa evlâda veriliyor. Bazı mülhak vakıflarımız var, 3000 evlâdı var. 3000 evlât o vakıftan hisse alıyor. Ama tabii çok cüzî, evlât sayısı fazla olunca, alacakları miktar da az oluyor.

Güncel: “Göreve başlamanızdan bu yana, Gaziantep’e yaptığınız en büyük hizmet ne olmuştur?”

İsa Güven: “En büyük hizmetimiz; Vakfıye’nin temel ruhunu teşkil eden ibadethanelerin aslına uygun restore edilip, insanımızın hizmetine sunulmasıdır. 300-500 yıl önce yapılan bir eser bugünümüze intikal etmişse, biz de öyle bir restorasyon yapalım ki, 300-500 yıl sonrası nesillere bir intikal etsin. Temel anlayışımız bu ama, bunun yanında önemli diğer bir nokta da Vakfıye’lerin hayır şartını yerine getirmek. Bizim en çok özen gösterdiğimiz, önem verdiğimiz noktalar; fakir-fukaraya yardım etmek. Yani vakfın ruhunda olan yardımlaşma hizmetini yerine getirmek.”

Güncel: “Vakıf, vakfetmek kelimeleri nereden geliyor?”

İsa Güven: “Vakıf hayr-ı hizmet anlayışıyla ‘durdurma’. Arapça bir kelime. Anlamı ‘durdurma’dır. Yani başkasının eline geçmeyi durdurma, engelleme… Dünya var oldukça değişmeyecek mülkiyet anlamına geliyor. El değiştirmeyecek.”

BİZİM RESTORE ETTİĞİMİZ ESERLERE MÜDAHALE EDİLMESİN

Güncel: “Kamuoyuna vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?”

İsa Güven: “Şimdi bizim kamuoyundan beklediğimiz, aslına uygun olarak restore ettiğimiz eserlere lütfen bir müdahalede bulunulmasın. Çünkü yıllarca müdahale edilmiş. Bu yanlış müdahaleler eseri bir nevi yok ediyor, özelliğini bozuyor. Onlara sahip çıksınlar, kendi malı; başka yere gidecek değil. Eser Gaziantep’in malı. Eser güzel olursa dışarıdan gelen insan Gaziantepliyi tebrik eder, takdir eder, çirkin olursa sanırım bu eser niye böyle oldu diye tenkit eder…

Bazı belediyer gerçekten vakıf malına hassastırlar. Ama bizim bütün belediyelerden isteğimiz; Vakıf gayrimenkulleri, atalarımızdan bize hizmet amacıyla kalan gayrimenkullerdir. Sağlıklı hizmet yapabilmemiz için yasal hakkımızı istiyoruz, kimseden hiçbir ulufe istemiyoruz. Ama bizim bütün belediyelerden isteğimiz; yasal hakkımıza el atılmasın, bize yardımcı olsunlar.

Benim Gaziantep’e fazla hizmet vermem, belediyelerin hizmetlerini de bir nevi paylaşmış olmak demektir. Bizim belediyelerden özellikle isteğimiz, gayrimenkullerimizi serbest bıraksınlar, imar uygulamasını yaparken Vakfın hak-hukukunu, vatandaşın hak-hukukunu gözettikleri kadar gözetsinler, fazla da istemiyorum yani…”

 16 Şubat 2009 Okunma Sayısı: 13447
Arkadaşına Gönder Yazdır  
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi
  Diğer Röportajlar
 • ORTAK AKILA EKONOMİK MODEL    [13 Şubat 2015]
 • Atmalılardan, Türkiye’ye örnek birliktelik!    [03 Ocak 2015]
 • İPEK YOLU’NUN BİLİM KENTİ: HKÜ    [04 Temmuz 2014]
 • “ÇİN İLE ARAMIZDA 40 YIL VAR”    [21 Mayıs 2012]
 • ''Bazen 'Yeter artık' dediğim oluyor''...    [02 Nisan 2011]
 • "Bir gün geri döneceğim!"    [01 Mart 2011]
 • GEZGİN GAZETECİ COŞKUN ARAL ANLATIYOR    [25 Haziran 2010]
 • “Geleceğimiz temiz bir çevrede yatıyor”    [24 Mayıs 2010]
 • Ekmeğimizi taştan çıkartıyoruz    [12 Nisan 2010]
 • 200 yıllık konaklarda 5 yıldızlı konaklama    [08 Ocak 2010]
 • 112'yi nasıl arayacaksınız?    [14 Nisan 2009]
 • Kocaman: “Ankara beni değil, ben kendimi uygun gördüm…”    [14 Mart 2009]
 • Her şeyin başı sağlık    [04 Aralık 2008]
 • Tüm Gaziantepliler bu müzeyi görmeli    [25 Kasım 2008]
 • 2009’a girerken Gaziantep    [15 Kasım 2008]
 • ÖMER ÇELİK: GTB Gaziantep’in hizmetinde    [07 Kasım 2008]
 • DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SÜLEYMAN SOYLU, GÜNCEL OBJEKTİF’İNDE…    [06 Ekim 2008]
 • Hükümet icraatlarıyla değil, yoksula yaptığı yardımla övünüyor    [23 Eylül 2008]
 • Antep'e vefa borcumu Şirehan'la ödüyorum    [26 Nisan 2008]
 • “Soykırım Anıtı yapılmalı”    [11 Ocak 2008]
Video
   
YAZARLARIMIZ
 
Yakup Çiçek
AHMET HAKANI YALNIZ BIRAKTIK
Veysel KARAYILAN
UMUDUM VAR DÜZELECEK
Murat GÜREŞ
BIÇAK GİBİ
Ali Doğan
ARA BİZE YARAMADI
Halil Yılmaz
ŞEYTAN BUNLARI GÖRÜNCE SELAMA DURUR
Enver BAL
GAZİANTEPSPOR KÜMEDE KALDI
Ahmet BAKIR
ÇEVREM
Celal TOPKAN
ERDOĞAN'I ŞAŞIRTAN 'EVET' VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Mehdi ANLAROĞLU
KİLİS’TE NELER OLUYOR?
İzzettin Turnalar
ETME…
Merve DURMAM
Elhamdülillah Müslümanız
Burcu KARAKAŞ
Özgür Basın" Ne Demek?
Hasan Işık ÖZYILAN
SİZİN ÇAKRANIZ NEDİR?
S.Taşkın ELMA
BÜYÜKŞEHİRDEN TEK YÖN UYGULAMASI…
Hasan Fuat GÖÇER
HEGEMONYA KIRILMALI
Şevki KILIÇ
CUMHURİYET
 
Site İçi Arama
 
Haberlerde Yazılarda
 
Güncel Anket Arşiv »
 
Gaziantepspor bu sezon başarılı mı?
     
 
RÖPORTAJ
 
 
Linkler Hepsi »
 
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Ticaret Odası
Şehitkamil Belediyesi
Şahinbey Belediyesi
gazeteoku
 
 
 
       Anasayfa        |       Arşiv        |       Reklam        |        Künye        |        İletişim        
© 2007 Gaziantep Güncel Gazetesi
site ekle
kaliteli çiçekçiler için doğru seçim
• gaziantep çiçekçi, • gaziantep çiçek,
• gaziantep çiçek siparişi
• online çiçekçi, • çiçek gönder, • yapay çiçek