Arşiv      |      Reklam      |      Künye      |      İletişim      |      Sık Kullanılanlara Ekle     
 
 
 
 
• Bahçeli demek, sandık demek          |       • GKV’de öğretmenlere tatil yok          |       • GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı          |       • Suriyelilere sosyal uyum rehberi         |       • Feci kaza: 9 yaralı         |       • Yaz okullarına kayıtlar sürüyor         |       • Sanayi bilimle bütünleşmeli         |       • GKV’nin Erikçe kampı sona erdi         |       • Gayrimenkulde büyük gala          |       • Proje yarışmayla elde edilecek          |                 
 
 
      Anasayfa      |      Güncel      |      Siyaset      |      Ekonomi      |      Spor      |      Yaşam      |
Üye Ol    Parola Hatırlat
 
   
 
Dijital Gazete
       
Maillist
   
Hava Durumu
Nöbetçi Eczaneler
Vefat Edenler
 
Çok Okunanlar
Bahçeli demek, sandık demek (3431)
GKV’de öğretmenlere tatil yok (3244)
GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı (3237)
Suriyelilere sosyal uyum rehberi (3235)
Feci kaza: 9 yaralı (3215)
Yaz okullarına kayıtlar sürüyor (3197)
Sanayi bilimle bütünleşmeli (3143)
GKV’nin Erikçe kampı sona erdi (3111)
Gayrimenkulde büyük gala (3077)
Proje yarışmayla elde edilecek (3056)


altın
Röportaj
• Ekmeğimizi taştan çıkartıyoruz

Global Taahhüt İnşaat Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özhan, ekmeğini taştan çıkaran nadir isimlerden biri.

Asfaltta devrim yaratan projesiyle geçen haftaya damgasını vuran ve gazete manşetlerinde yer alan Global Taahhüt İnşaat Madencilik Nakliyat Turizm Tic. Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özhan, ekmeğini taştan çıkaran nadir isimlerden biri.

Baba mesleğini sürdüren 3. kuşak olan ve işin çekirdeğinden gelen Global Taahhüt İnşaat Madencilik Nakliyat Turizm Tic. Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özhan ile bir inşaatın kalıcı olmasındaki en büyük etkeni ve bir ülkenin kalkınmışlık düzeyinin altyapı gelişmişliği ile ölçülebileceğini konuştuk.

Hasan Özhan ile Global İnşaatın faaliyetlerinden olan asfalt üretimi konusunda geliştirdikleri ve devrim yaratabilecek düzeyde olan projesi hakkında konuştuğumuz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Hasan Özhan kimdir, hedefleriniz nelerdir?

Hasan Özhan: 1965 Malatya Doğanşehir doğumluyum. Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi baba mesleğini sürdüren biriyim. Dedem, Osmanlı zamanlarından itibaren taş işiyle uğraşmış ve şimdi ben baba mesleğini temsil eden 3. Kuşağım. Hedefim yaptığım işi en iyi şekilde ilerletebilmek. Türkiye çapında ve uluslar arası alanda birçok firma ile görüş alışverişinde bulunuyorum. Amacım ise yaptığım işi gelişen teknoloji ile en iyi yerlere taşıyabilmek. Diğer ülkeler en iyi yerlere gelebiliyorsa biz de gelişmiş teknoloji sayesinde en iyi yerlere gelebiliriz.

Şirketiniz hangi dallarda faaliyet gösteriyor?

Hasan Özhan: Global İnşaat, altyapı ve madencilik sektöründe faaliyet gösteriyor. Mevcut inşaatın bir altyapısı bir de üst yapısı vardır. Bir ülkenin kalkınmışlık düzeyi o ülkenin altyapı inşaatı ile paralel olarak ilerlemektedir. Bir ülkenin bir şehrin altyapısı ne kadar sağlam yapılanırsa üst yapısı da o kadar sağlam olur. Altyapıyı insanlar gözleri ile göremez ama üst yapıyı güzel olarak değerlendirebilirler. Ben Japonya'dayken 3 kez sarsıntı yaşandı ama ben 57. kattayken bile o sarsıntıyı hissetmedim. Fakat bizim ülkemizde, İstanbul'un 30 ilçesinde beklenen depremin kaç insanın hayatını yok edeceğini ve ne kadar maliyete mal olacağını basından takip edebiliyoruz. Bizim de gelişen teknolojiyi yakından izlememiz ve uygulamamız gerek. Bu şehirde biz yaşıyoruz dışarıdan kimse gelip de bizim altyapı sorunumuzu çözemez.

Altyapı çalışmalarınız nelerden oluşuyor?

Hasan Özhan: Altyapı, temel, alt temel ve hafriyattan oluşuyor. Bugün birçok firma hafriyat yapıyor fakat Gaziantep'e baktığımız zaman şöyle bir gerçekle karşılaşıyoruz; insanlar gözleri ile gördüklerine inanıyor, aklını, mantığını ön plana çıkaramıyor, altyapı deyip geçmemek lazım. Gaziantep'te birçok insan hafriyat yapıyor. Adamın bir makinesi bir kamyonu var akşam evine götürecek ekmek parası olduğunda o işi kar biliyor. Kurumsal olarak yapılanmayan insanlar da aynı işi yapıyor hem de az maliyetle dolayısıyla kurumsal yapıların yüksek maliyetle yaptıkları işlere görsel anlamda çok benziyor.

Faaliyet gösterdiğiniz iller nereler ve ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Hasan Özhan: Şuanda Global İnşaatın bünyesinde Türkiye'nin 8 ilinde çalışmalar yapılıyor. Bu iller; İstanbul, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Mersin, Erzurum, Şanlıurfa ve Gaziantep. Biz bu illerde hem madencilik hem de altyapı ile paralel ilerleyen işler yapıyoruz. Taşı, sert zemini işliyoruz yani ekmeğimizi taştan çıkartıyoruz. Çünkü biz altyapı yapıyoruz, yol yapıyoruz. Şuanda büyük projelerimiz var, Eskişehir- İstanbul arasında hızlı tren altyapı çalışmalarımız başlayacak. O projenin devamı olan Bilecik Bozüyük'te beton üretiminde kullanılan bir malzeme olan agreganın işletilmesi ve üretilmesi işimiz var. Ayrıca Bursa'daki agrega ocaklarını işletiyoruz. İstanbul Gebze'de Dilovası mevkiinde agrega ocağımız var ayrıca maden ocağı dediğimiz kalker ocağımız var. Bölgenin kriterlerine en uygun taşı işleyip ekonomiye kazandıracağız.

Ve Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük projesi olan Gebze- İzmir otoban projesinin agrega ve asfalt ihtiyacını karşılayacağız. Şimdi alanlar birbirine bağlantılı, biz taşı işliyoruz, mamul hale getiriyoruz ve ekonomiye kazandırıyoruz. Taşı işlediğimiz zaman beton ve asfalt agregası olarak değerlendiriyoruz. Taşı, beton yapı elemanları ham maddesi olarak ve temel, alt temel malzemesi olarak değerlendiriyoruz. Karayollarında, köy yollarında, belediyelerde bu tür altyapı sektörünün ihtiyaç duyduğu alanlar doğrultusunda çalışmalarımızı ilerletiyoruz.

Tabi işlediğimiz taşın vasfı çok önemli. Uzun yıllar bu sektörün içerisinde bulunduğum için Gaziantep enformasyonuna baktığımızda, kireç taşı yani kalsiyum karbonat oranı yüksek taş yapısı mevcut durumda. Agrega ocaklarına baktığımız zaman hepsi kalker. Bu kalkerin içerisinde bulunan taşın özelliği kalsiyum karbonat kireç taşıdır. Kireç taşı, suyu, tuzu, havayı, basıncı bir arada gördüğünde su emme oranı yüksek olduğu için dağılıma uğruyor.

İnşaat sektöründe Gaziantep'in konumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hasan Özhan: Şuan da Gaziantep, Türkiye'nin birçok iline oranla inşaat sektöründe çok iyi durumda. Gaziantep, Türkiye genelinde altyapısı sağlam olan illerden bir tanesi. Tabi zamanındaki yöneticilerimizin yapmış oldukları çalışmaları da takdir etmek gerekiyor. Şuan ki yöneticilerimizde bu alanda büyük bir çaba sarf ediyor. Ama şu gerçek var ki teknoloji ve yenilik her zaman geleceğimizi iyileştiren ve garanti altına alan bir yapıdır. Teknoloji her gün gelişiyor ve ayak uydurmak her geçen gün zorlaşıyor. Burada bizim yapmak istediğimiz agrega üzerinde deneyimlerimizi ve çalışmalarımızı insanlarımızla paylaşmak ve kaliteyi yükseltmek. Yollarımızda temel malzeme kullanıyoruz bir bakıyorsunuz ki basınç, su, tuz gibi unsurlar devreye girdiği zaman o yol deformasyona uğramış ve yıkılmış. Asfalt üzerinde farklı bir teknolojiyi Japonlar ile çalışarak kazandık. Avrupa'yı gezen insanlarımız bunu çok iyi bilir. Orada sürekli yağış vardır ve 1 gram suyu yolda birikmiş halde göremezsiniz. Çünkü o asfalt, suyu bünyesinde barındırmayan bir asfalt türüdür. Bizim şuanda yapmak istediğimiz de bu. PVC'nin hammaddesi olan gri fiber dediğimiz, asfalt türünü üretmek. Şuanda çalışmalar yapılıyor. Soğuğa, dona ve basınca dayanıklı bir asfalt türünü geliştirmekle ilgili çalışmalar devam ediyor ülkemizde. Biz de bu alanda kendimizce ne yapabiliriz anlamında yola çıktık ve 10 yıllık bir süre zarfı içerisinde oluşturduğum bir proje var. Bu projelerin fizibiliteleri tarafımdan yapıldı. Yurtiçinde ve yurtdışında firmalarla görüşmeler yaptık.

Projelerinizi oluştururken destek aldığınız firmalar oluyor mu?

Hasan Özhan: Proje oluştururken tabii ki de tek başıma değilim, ama projeyi bu bölgede uygulamak istiyorum. Agrega, çimento ve gri fiberi bir araya getirdiğimiz zaman bir asfalt türü üretiyoruz. Mevcut masraf, normal maliyetten biraz daha yüksek oluyor, ama şunu şöyle söylemek lazım, normal ürünlerle yapılan asfalt ile bizim geliştirdiğimiz asfalt türü arasında yüzde 15-20 maliyet artışı var. Ama süreç açısına baktığımız zaman arasında da yüzde 800'e varan bir süre var. Burada anlatmak istediğim yani maliyet yüksek olur ama diğer asfalt türü 10 yıl giderken bu asfalt türü 80 yıl gidiyor. Yani öyle kıyaslayın.

Gaziantep'in alt yapı sistemini nasıl gözlemyorsunuz?

Hasan Özhan: Ben 15 yıldır Gaziantep'te yaşıyorum. Gaziantep'in alt yapısını çok iyi bilen bir insanım ayrıca birçok firmada da çalışmışlığım var. Gaziantep hızla gelişen bir şehir ve gerçekten metropol ve ticaret merkezi olmaya layık bir şehir. O zaman bu şehirde çok güzel projeler gerçekleştirmek lazım. Hafif raylı sistem güzel bir proje yani toplu taşıma sistemi dünyanın artık aştığı bir olay, ülkemizde bunu yeni yeni şekillendirmeye çalışıyoruz. Sonuçta yapılan her şey iyidir. Ama belki 10 yıl sonra bu hafif raylı sistem bizim ihtiyaçlarımızı karşılamayacak. O zaman farklı alternatiflerimizin olması lazım. Avrupa'da bir şehrin planlaması yapılırken 50-100 yıllık planlaması yapılır. Yönetimler değiştiği sürece planlar değişmez, devamlılık esastır. Gaziantep'i altyapısıyla, inşaat sektörüyle, beşeri, sosyal, kültürel ilişkileriyle incelemek lazım.

Komşu ülkelerle çalışmalar yapıyor musunuz?

Hasan Özhan: Bildiğimiz işi önce kendi içimizde yapmak istiyoruz. İstanbul, Gaziantep ve Diyarbakır'da hammadde kaynaklarımız var. Hammaddeyi biz buralardan temin ettik, yasal süreçlerini tamamladık ve bu alanda gerekli yatırımları yapacağız. Şuanda yurtdışından dünyanın birçok yerinde kullanılan iş makineleri getirteceğiz. Vasıflı hammaddeyi bulduğumuz zaman ki şuanda incelemeleri yapılıyor bu hammadde birçok alanda kullanılabilecek bir hammadde. Tabi bu yatırım kendi içinde bir maliyet oluşturuyor, yaklaşık maliyeti de 15 milyon dolar civarında.

Bu yatırımın ülke ekonomisine katkısı ne olacak?

Hasan Özhan: Bir kere inşaatın beton agregasının kalitesini, asfaltın kalitesini yükselteceğiz ve uzun ömürlü bir mamul üreteceğiz. Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Avrupa ülkeleri bu alanda ilerlemiş durumda, özellikle Japonya bu konuda çok iyi. Mesela Fransa, hala Fransız işgalinden kalan eserlerini günümüzde görebiliyoruz. Altyapısı sağlam olan bir işin, üst yapısı da sağlam olur. Bir yolu yapmanın birçok aşaması vardır. Suyu bünyesinde barındırmayan bir yapı oluşturmamız lazım. Çünkü su bir yolun altyapısına sızıyorsa siz isterseniz o yolun üzerine demir dökün, ne dökerseniz dökün o bir şekilde çökmeye mahkûmdur. Getireceğimiz makinelerin saatte 180 litre yakıt maliyeti var. Elimizde çok güzel projeler var ama biz hayata geçiremiyoruz, destek istiyoruz. Şuanda yasal süreçlerimizi tamamladık, yatırım sürecine girdik, finansman desteği arıyoruz. Madeni, cevheri işledikten sonra işlenen yerleri yeniden doğaya kazandırıyoruz. İthal edeceğimiz makinelerimiz de bu özellikte, nerede atıl malzeme varsa tekrardan işleyip doğaya ve ekonomiye kazandırıyoruz. Bu konuyu da yakın bir zamanda çözdüğümüz zaman Gaziantep'te bir başlangıç yapmayı düşünüyorum.

 12 Nisan 2010 Okunma Sayısı: 9002
Arkadaşına Gönder Yazdır  
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi
  Diğer Röportajlar
 • ORTAK AKILA EKONOMİK MODEL    [13 Şubat 2015]
 • Atmalılardan, Türkiye’ye örnek birliktelik!    [03 Ocak 2015]
 • İPEK YOLU’NUN BİLİM KENTİ: HKÜ    [04 Temmuz 2014]
 • “ÇİN İLE ARAMIZDA 40 YIL VAR”    [21 Mayıs 2012]
 • ''Bazen 'Yeter artık' dediğim oluyor''...    [02 Nisan 2011]
 • "Bir gün geri döneceğim!"    [01 Mart 2011]
 • GEZGİN GAZETECİ COŞKUN ARAL ANLATIYOR    [25 Haziran 2010]
 • “Geleceğimiz temiz bir çevrede yatıyor”    [24 Mayıs 2010]
 • 200 yıllık konaklarda 5 yıldızlı konaklama    [08 Ocak 2010]
 • 112'yi nasıl arayacaksınız?    [14 Nisan 2009]
 • Kocaman: “Ankara beni değil, ben kendimi uygun gördüm…”    [14 Mart 2009]
 • GAZİANTEP VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ İSA GÜVEN’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR    [16 Şubat 2009]
 • Her şeyin başı sağlık    [04 Aralık 2008]
 • Tüm Gaziantepliler bu müzeyi görmeli    [25 Kasım 2008]
 • 2009’a girerken Gaziantep    [15 Kasım 2008]
 • ÖMER ÇELİK: GTB Gaziantep’in hizmetinde    [07 Kasım 2008]
 • DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SÜLEYMAN SOYLU, GÜNCEL OBJEKTİF’İNDE…    [06 Ekim 2008]
 • Hükümet icraatlarıyla değil, yoksula yaptığı yardımla övünüyor    [23 Eylül 2008]
 • Antep'e vefa borcumu Şirehan'la ödüyorum    [26 Nisan 2008]
 • “Soykırım Anıtı yapılmalı”    [11 Ocak 2008]
Video
   
YAZARLARIMIZ
 
Yakup Çiçek
AHMET HAKANI YALNIZ BIRAKTIK
Veysel KARAYILAN
UMUDUM VAR DÜZELECEK
Murat GÜREŞ
BIÇAK GİBİ
Ali Doğan
ARA BİZE YARAMADI
Halil Yılmaz
ŞEYTAN BUNLARI GÖRÜNCE SELAMA DURUR
Enver BAL
GAZİANTEPSPOR KÜMEDE KALDI
Ahmet BAKIR
ÇEVREM
Celal TOPKAN
ERDOĞAN'I ŞAŞIRTAN 'EVET' VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Mehdi ANLAROĞLU
KİLİS’TE NELER OLUYOR?
İzzettin Turnalar
ETME…
Merve DURMAM
Elhamdülillah Müslümanız
Burcu KARAKAŞ
Özgür Basın" Ne Demek?
Hasan Işık ÖZYILAN
SİZİN ÇAKRANIZ NEDİR?
S.Taşkın ELMA
BÜYÜKŞEHİRDEN TEK YÖN UYGULAMASI…
Hasan Fuat GÖÇER
HEGEMONYA KIRILMALI
Şevki KILIÇ
CUMHURİYET
 
Site İçi Arama
 
Haberlerde Yazılarda
 
Güncel Anket Arşiv »
 
Gaziantepspor bu sezon başarılı mı?
     
 
RÖPORTAJ
 
 
Linkler Hepsi »
 
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Ticaret Odası
Şehitkamil Belediyesi
Şahinbey Belediyesi
gazeteoku
 
 
 
       Anasayfa        |       Arşiv        |       Reklam        |        Künye        |        İletişim        
© 2007 Gaziantep Güncel Gazetesi
site ekle
kaliteli çiçekçiler için doğru seçim
• gaziantep çiçekçi, • gaziantep çiçek,
• gaziantep çiçek siparişi
• online çiçekçi, • çiçek gönder, • yapay çiçek