Arşiv      |      Reklam      |      Künye      |      İletişim      |      Sık Kullanılanlara Ekle     
 
 
 
 
• Bahçeli demek, sandık demek          |       • GKV’de öğretmenlere tatil yok          |       • GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı          |       • Suriyelilere sosyal uyum rehberi         |       • Feci kaza: 9 yaralı         |       • Yaz okullarına kayıtlar sürüyor         |       • Sanayi bilimle bütünleşmeli         |       • GKV’nin Erikçe kampı sona erdi         |       • Gayrimenkulde büyük gala          |       • Proje yarışmayla elde edilecek          |                 
 
 
      Anasayfa      |      Güncel      |      Siyaset      |      Ekonomi      |      Spor      |      Yaşam      |
Üye Ol    Parola Hatırlat
 
   
 
Dijital Gazete
       
Maillist
   
Hava Durumu
Nöbetçi Eczaneler
Vefat Edenler
 
Çok Okunanlar
Bahçeli demek, sandık demek (3430)
GKV’de öğretmenlere tatil yok (3243)
GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı (3236)
Suriyelilere sosyal uyum rehberi (3234)
Feci kaza: 9 yaralı (3214)
Yaz okullarına kayıtlar sürüyor (3197)
Sanayi bilimle bütünleşmeli (3141)
GKV’nin Erikçe kampı sona erdi (3110)
Gayrimenkulde büyük gala (3075)
Proje yarışmayla elde edilecek (3055)


altın
Röportaj
• “Geleceğimiz temiz bir çevrede yatıyor”

Keskinler: “Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü olarak sanayi işbirliği ile

Marmara Bölgesi'nin sanayisi en gelişmiş bölgelerinden biri olan Kocaeli, Gebze'de faaliyet gösteren sadece yüksek lisans ve doktora eğitimi veren Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü, çevre kirliliği ve kontrolü konularında kapsamlı ve ileri derecede araştırma kapasitesi ile ülke sanayisinin karşılaştığı problemlere yaratıcı çözümler geliştirme alanlarında  çalışmalarını sürdürüyor.

 

GYTE Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü çalışma ve araştırma alanlarının başında ise; Membran Prosesler, Çevre Biyoteknolojisi, Su Kirliliği Kontrolü, Hava Kirliliği Kontrolü, Atıksu Arıtımı, Toprak ve Yeraltı Suyu Kirliği Kontrolü, Çevre Yönetimi, Deniz Deşarjları ve Deniz Kirlenmesi Kontrolü konuları geliyor. GYTE Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü, kendi içerisinde mevcut bulunan araştırma, akredite analiz laboratuarları ile pilot ölçekli sistemleri ve ileri teknoloji özelliklerine sahip cihazları sayesinde çalışmalarını yüksek verimlilikle sürdürüyor.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Keskinler, araştırma çalışmalarını Membran Prosesler, Çevre Biyoteknolojisi, Biyoyakıtlar, Atık Minimizasyonu ve Biyosensörler üzerine yapıyor. Yapmış olduğu yoğun araştırmalar ve çalışmalar çerçevesinde geliştirdiği projeler ile birçok başarıya imza atan Prof. Dr. Bülent Keskinler, yurtdışı ortaklı projeleri ve 75'i uluslar arası olmak üzere 300'e yakın bilimsel yayını ile Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri haline gelen çevre kirliliği üzerinde çözüm üretme çalışmaları ile önemli projeler oluşturuyor. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Keskinler ile gerçekleştirdiğimiz, çevre sorunları ve çözümleri üzerine gerçekleştirdiğimiz özel röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Eğitim hayatınızdan ve araştırma konularınızdan biraz bahseder misiniz?

 

Prof. Dr. Bülent Keskinler: “Lisans eğitimimi 1978 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nde tamamladım. Daha sonra kendi memleketim olan Erzurum'da Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nde kimya mühendisi olarak göreve başladım. Enstitüde görev yaparken, öncelik verdiğim çalışma alanları oluşturdum ve özellikle de hava, su, su atıkları analizleri üzerinde yoğunlaşarak çalışmalarımı sürdürdüm. 3 yıl Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nde çalıştıktan sonra yine Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde fakültenin ilk asistanı olarak göreve başladım. Çevre Mühendisliği alanını seçmemde beni yönlendiren en önemli etken, Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nde, kimya mühendisi olarak göreve başladığım zamanlarda kendime oluşturduğum çalışma alanlarım oldu. Çünkü bu alana yönelik, hava kirliliği ve su kirliliği üzerine birçok araştırma yaptım. Lisans eğitiminin ardından 1985 yılında Atatürk Üniversitesi Kimya Bölümü'nde yüksek lisansımı, 1990 yılında da yine Atatürk Üniversitesi Kimya Bölümü'nde doktoramı tamamladım. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de alarak yardımcı doçentliğe, daha sonra bir üst seviye olan doçentliğe ve son olarak da 1999 yılında Atatürk Üniversitesi'nde profesörlüğe atandım. İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde ve Newcastle Üniversitesi'nde “Membran Prosesler ve Uygulamaları” ile ilgili araştırmalar yaptım. 2001 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde göreve başladım. Çalışmalarımı Membran Prosesler, Çevre Biyoteknolojisi, Biyoyakıtlar, Atık Minimizasyonu ve Biyosensörler üzerine yapıyorum ve 75'i uluslar arası olmak üzere 300'e yakın yayınım var. Yayınlarım arasında da en çok Membran Prosesler ve Çevre Biyoteknolojisi konuları yer alıyor.”

 

GYTE Çevre Mühendisliği olarak araştırma ve uygulama alanlarınız nelerdir?

 

Prof. Dr. Bülent Keskinler:  “Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü olarak sanayi işbirliği ile ortak çalışmalar yürütmekteyiz.

Üniversitenin mevcut imkânlarıyla sanayinin imkânları birleştiği zaman bilimsel, teknolojik ve ekonomik yönden sistemli bir çalışma ortaya çıkıyor. Bu anlamda daha verimli olabilmek adına bizim de bölüm olarak üniversite-sanayi işbirliği uygulama çalışmalarımız yoğunlaşmış bir durumda şekil alıyor. Yaptığımız çalışmalar sonucunda atık suların geri kazandırılması ile sanayi kuruluşlarına destek veriyoruz. Ayrıca, atık sulara karışan değerli maddelerin atık sulara karışmadan sistemden ayrıştırılmasına yönelik Araştırma- Geliştirme (AR-GE) çalışmalarımızla sanayi kuruluşlarına da destek veriyoruz. Çevre Mühendisliği Bölümü'nde, atık yağların değerlendirilmesi konusunda patent ve uygulama çalışmaları da yapıyoruz. Yani Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü olarak hava, su, katı ve tehlikeli atıklar konularında çok sayıda AR-GE ve uygulama çalışmaları yapıyoruz.

 

Türkiye'nin çevre sorunlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Prof. Dr. Bülent Keskinler:  “Türkiye'de ki çevre sorununu üç gurupta toplarız. Türkiye'de daha çok su kirliliği öncelikli olmakla beraber hava ve katı atıklardan kaynaklanan çevre sorunları mevcut durumdadır. Tabi ki mevcut çevre sorunları da bölgesel anlamda farklılıklar gösteriyor. Tehlikeli atıklar, sanayisi gelişmiş durumda olan bölgelerde çoğunluk gösteriyor. Su kirliliği ise Türkiye'nin her yerinde kendini gösteriyor. Katı atık problemlerinin başında ise çöp diye tabir ettiğimiz atık maddelerin düzgün bir şekilde depolanmaması ve atık maddelerden sızıntı yoluyla çevreye yaydığı sızıntı suyu problemleri geliyor. Çevre kirliliği yüksek oranda olan yerler, kendini yavaş yavaş gösteren çevresel problemlerden dolayı terk ediliyor, insanları zor durumda bırakabiliyor. Ama son zamanlarda geri kazanım için yapılandırılan teknolojiler ön plana çıktı ve “0 deşarj” dediğimiz geri dönüşüm sağlayan teknolojik gelişmeler önem kazandı. Bu sayede, gelişmiş ülkelerde kullanılan eski teknolojiler, yeni teknolojilerin elde edilmesiyle birlikte geri kalmış ülkelere transfer ediliyor.”

 

Türkiye'de atık suların geri kazanılması için uygulanan çalışmaları nasıl

değerlendiriyorsunuz?

 

Prof. Dr. Bülent Keskinler:  “Atık suların geri kazanılması anlamında çok önemli gelişmeler yaşandı Türkiye'de. Mesela, benim de Arıtma Tesisi'nde danışmanlık yaptığım Muğla ili Bodrum ilçesi Konacık Belediyesi'nde Membran Teknolojisi kullanılarak evsel atık sular arıtılıyor, yangın söndürme, cadde yıkama ve çamaşırhanelerde geri kazanım yoluyla kullanılabiliyor. Atık suların geri kazanımı için bu teknoloji kullanımlarının Türkiye'de yaygınlaşması gerekiyor. Türkiye'de katı atıkların geri dönüşümünde de önemli gelişmeler yaşanıyor, elektronik eşya ve beyaz eşya atıklarından geri kazanımlar sağlanıyor. Evsel atıklardan, enerji üretimi gerçekleştiriliyor.”

 

Projelerinizi daha çok Türkiye'nin hangi bölgelerinde

gerçekleştiriyorsunuz?

 

Prof. Dr. Bülent Keskinler:  “Çalışmalarımızı daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde gerçekleştiriyoruz. GYTE olarak TÜBİTAK projeleri, Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (KAMAG) projeleri, Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB)projeleri ve yurtdışı ortaklı projeler yapıyoruz. Proje konularımız ise genellikle havza modelleme çalışmaları, hava kirliliği kalitesi üzerine oluyor.”

 

Türkiye'deki çevre sorununu en aza indirgeyebilmek için sizce neler yapılabilir?

Prof. Dr. Bülent Keskinler:  “Ülkemizin çevre sorunlarına çözüm üretebilmek için bugüne kadar başarılı işler yapılmasına rağmen ülkemizdeki çevre sorunları hala devam etmekte. Ve Türkiye olarak daha almamız gereken o kadar çok yolumuz var ki, onun için ülkemizde yaşayan herkesin çevre konusuna daha duyarlı olması gerekiyor. Çünkü olay tamamen insan sağlığına etki ediyor. Ve globalleşen dünyada çevre kirlenmesi de artık globalleşmiş durumda.

Bir ülkenin çevre kirliliği diğer ülkeleri de etkiliyor. Çeşitli şekillerde çevre kirliliğinin şiddeti azalsa da diğer ülkeleri etkilemeden geçemiyor. Çevre kirliliği problemlerini çözüme kavuşturabilmek için, sadece kendi ülkemizde yaşayan insanların değil diğer ülke insanlarının da çevre konusunda duyarlı olması gerekiyor.

Üretim teknolojilerimizi yaşadığımız çevreyi daha az etkileyen, “0 deşarj” yaklaşımıyla ve mevcut üretim teknolojilerimizi özellikle geri kazanım teknolojileri üzerine şekillendirmeliyiz. Gerek su gerek katı atıklar gerekse de elektronik atıklar gibi her atıktan geri kazanım mantığı oluşturmalıyız ve insanlarımızı bu konuda eğitmeliyiz. Bu durumda da şunu söyleyebiliriz, geleceğimiz temiz bir çevrede yatıyor.”

ÇÖP SIZINTI SUYU

Dünya'da yılda 450-500 milyon ton çöp oluşmaktadır. Bu çöpün takriben 320-350 milyon tonu depolanmaktadır. Çöp depolama alanlarında oluşan en büyük sorun sızıntı sularıdır. Sızıntı suyu katı atıkların içinden süzülerek bir takım kimyasal, biyolojik ve fiziksel olaylara maruz kalarak oluşur. Çöp sızıntı suları, görünüşü koyu kahverengi, siyaha yakın, rahatsız edici keskin kokulu, tehlikeli ve çok kirli atık sulardır.

Çöp sızıntı suları;

-Evlerde ve işyerlerinde oluşan çöplerin ıslak ıslak çöp konteynırına atılması,

-Sokaktaki çöp konteynırı içine yağmur suyunun karışması,

-Çöp depolama alanlarında organik maddelerin biyokimyasal olarak parçalanması,

-Yağmur suyunun depolanan çöpün içine sızması (yağmur suyunun kısa süre içinde depolama alanını terk etmesi için dolgu alanı üstü eğimi %3 den küçük olmamalı),

-Sahanın etrafından yüzeysel suların çöp depolama alanı içine sızması, 

-Depolanması sakıncalı olan sulu (%20 katı madde) evsel arıtma çamurlarının depolanması,

-Yer altı sularının çöp depolama alanlarına sızması sonucu oluşur.

Evlerde ve işyerlerinde oluşan çöp içindeki nem miktarı genel olarak yüzde 60 ila yüzde 80 arasında değişmektedir. Ülkemizde çöp içindeki organik madde ve nem miktarı çok yüksektir. 

Organik maddelerin nem içeriği ise yüzde 60 ila yüzde 90 arasında değişmektedir. Benzer şekilde kış aylarında bu değerin ortalama yüzde 70 civarında, yaz aylarında ise yüzde 85 ve daha üzeri olduğu söylenebilir.

 24 Mayıs 2010 Okunma Sayısı: 8271
Arkadaşına Gönder Yazdır  
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi
  Diğer Röportajlar
 • ORTAK AKILA EKONOMİK MODEL    [13 Şubat 2015]
 • Atmalılardan, Türkiye’ye örnek birliktelik!    [03 Ocak 2015]
 • İPEK YOLU’NUN BİLİM KENTİ: HKÜ    [04 Temmuz 2014]
 • “ÇİN İLE ARAMIZDA 40 YIL VAR”    [21 Mayıs 2012]
 • ''Bazen 'Yeter artık' dediğim oluyor''...    [02 Nisan 2011]
 • "Bir gün geri döneceğim!"    [01 Mart 2011]
 • GEZGİN GAZETECİ COŞKUN ARAL ANLATIYOR    [25 Haziran 2010]
 • Ekmeğimizi taştan çıkartıyoruz    [12 Nisan 2010]
 • 200 yıllık konaklarda 5 yıldızlı konaklama    [08 Ocak 2010]
 • 112'yi nasıl arayacaksınız?    [14 Nisan 2009]
 • Kocaman: “Ankara beni değil, ben kendimi uygun gördüm…”    [14 Mart 2009]
 • GAZİANTEP VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ İSA GÜVEN’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR    [16 Şubat 2009]
 • Her şeyin başı sağlık    [04 Aralık 2008]
 • Tüm Gaziantepliler bu müzeyi görmeli    [25 Kasım 2008]
 • 2009’a girerken Gaziantep    [15 Kasım 2008]
 • ÖMER ÇELİK: GTB Gaziantep’in hizmetinde    [07 Kasım 2008]
 • DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SÜLEYMAN SOYLU, GÜNCEL OBJEKTİF’İNDE…    [06 Ekim 2008]
 • Hükümet icraatlarıyla değil, yoksula yaptığı yardımla övünüyor    [23 Eylül 2008]
 • Antep'e vefa borcumu Şirehan'la ödüyorum    [26 Nisan 2008]
 • “Soykırım Anıtı yapılmalı”    [11 Ocak 2008]
Video
   
YAZARLARIMIZ
 
Yakup Çiçek
AHMET HAKANI YALNIZ BIRAKTIK
Veysel KARAYILAN
UMUDUM VAR DÜZELECEK
Murat GÜREŞ
BIÇAK GİBİ
Ali Doğan
ARA BİZE YARAMADI
Halil Yılmaz
ŞEYTAN BUNLARI GÖRÜNCE SELAMA DURUR
Enver BAL
GAZİANTEPSPOR KÜMEDE KALDI
Ahmet BAKIR
ÇEVREM
Celal TOPKAN
ERDOĞAN'I ŞAŞIRTAN 'EVET' VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Mehdi ANLAROĞLU
KİLİS’TE NELER OLUYOR?
İzzettin Turnalar
ETME…
Merve DURMAM
Elhamdülillah Müslümanız
Burcu KARAKAŞ
Özgür Basın" Ne Demek?
Hasan Işık ÖZYILAN
SİZİN ÇAKRANIZ NEDİR?
S.Taşkın ELMA
BÜYÜKŞEHİRDEN TEK YÖN UYGULAMASI…
Hasan Fuat GÖÇER
HEGEMONYA KIRILMALI
Şevki KILIÇ
CUMHURİYET
 
Site İçi Arama
 
Haberlerde Yazılarda
 
Güncel Anket Arşiv »
 
Gaziantepspor bu sezon başarılı mı?
     
 
RÖPORTAJ
 
 
Linkler Hepsi »
 
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Ticaret Odası
Şehitkamil Belediyesi
Şahinbey Belediyesi
gazeteoku
 
 
 
       Anasayfa        |       Arşiv        |       Reklam        |        Künye        |        İletişim        
© 2007 Gaziantep Güncel Gazetesi
site ekle
kaliteli çiçekçiler için doğru seçim
• gaziantep çiçekçi, • gaziantep çiçek,
• gaziantep çiçek siparişi
• online çiçekçi, • çiçek gönder, • yapay çiçek