Arşiv      |      Reklam      |      Künye      |      İletişim      |      Sık Kullanılanlara Ekle     
 
 
 
 
• Bahçeli demek, sandık demek          |       • GKV’de öğretmenlere tatil yok          |       • GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı          |       • Suriyelilere sosyal uyum rehberi         |       • Feci kaza: 9 yaralı         |       • Yaz okullarına kayıtlar sürüyor         |       • Sanayi bilimle bütünleşmeli         |       • GKV’nin Erikçe kampı sona erdi         |       • Gayrimenkulde büyük gala          |       • Proje yarışmayla elde edilecek          |                 
 
 
      Anasayfa      |      Güncel      |      Siyaset      |      Ekonomi      |      Spor      |      Yaşam      |
Üye Ol    Parola Hatırlat
 
   
 
Dijital Gazete
       
Maillist
   
Hava Durumu
Nöbetçi Eczaneler
Vefat Edenler
 
Çok Okunanlar
Bahçeli demek, sandık demek (3430)
GKV’de öğretmenlere tatil yok (3241)
GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı (3235)
Suriyelilere sosyal uyum rehberi (3234)
Feci kaza: 9 yaralı (3212)
Yaz okullarına kayıtlar sürüyor (3197)
Sanayi bilimle bütünleşmeli (3141)
GKV’nin Erikçe kampı sona erdi (3110)
Gayrimenkulde büyük gala (3075)
Proje yarışmayla elde edilecek (3055)


altın
Röportaj
• Atmalılardan, Türkiye’ye örnek birliktelik!


Atmalı, Atmi/Atmanekiler, çoğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olan 30’un üzerinde ilde yaşayan, nüfusu milyonlarla ölçülen bir aşiret.. Aşiret mensupları farklı inanç ve siyasi düşünceye sahip. Farklı kimlikleri ile Türkiye’nin küçük bir modeli olan aşiretin mensupları, Atmalı üst kimliği ile vakıf çatısı altında bir araya geliyor.

Atmalı nüfusunun önemli bir bölümü Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa’da yaşıyor. Türkiye’ye örnek olacak birlikteliğin mimarlarından, Atmaneki Vakfı’nın kurucularından Ali Bozdağ, mezhep ve siyaset üstü olan vakıf çalışmalarını anlatırken, “Vakfımız kuruldu, bu maya tuttu” diye konuştu.

 VAKIF, HİÇBİR SİYASİ GÖRÜŞ VEYA AKIMA ALET EDİLEMEZ

Sayın Bozdağ, Vakıf kurulması ile ilgili sürece nasıl dahil oldunuz? Bu konudaki yaşadıklarınızı ve gözlemlerinizi anlatır mısınız?

     - Ben bir Atmalı sevdalısıyım. Ve biz bir topluma hizmet amacıyla vakıf kurmak için yola çıktık. Bu işte var olabilmek için sürekli kendinizden bir şeyler vermek zorunda olduğumuzu bilenlerdeniz. Bunu yapmazsanız olmaz, yürüyemezsiniz. Ben Pazarcık Atmalılar Derneği temsilcisi olarak bu sürece dahil oldum. Pazarcık Atmalılar Derneği bir modeldir bu konuda. Şöyle ki; yönetiminde siyaseten ve inanç olarak Aşiretin her kesiminden temsilci olmasına rağmen, üst kimlik Atmalılıktır. Bu kimlik ile çok rahat bir araya gelebiliyorlar. Pazarcık’taki 3. Geleneksel Büyük Buluşmada bu birlikteliği çok net bir şekilde gözlemledik.Basit bir örnek vereyim.Bozdağlar ile Özdal’lar yıllardır siyaseten farklı partilerde yer aldılar.Ama o buluşmada aynı safta yer aldılar. Buluşmanın olacağı alandaki hazırlıklarda aynı zamanda Dernek yonetiminde yer alan Salman Özdal Bey fabrikasının tüm imkanlarını seferber etti ve gece yarısına kadar yönetimdeki diğer arkadaşlarla alanda hazırlık çalışmalarına katıldı.Diğer taraftan Ali Amca (Ali Bozdağ) da aynı gece İl dışından gelen Malatya eski milletvekili İbrahim Aksoy, Bitlis’ten Şükrü Kıran ve  diğer misafirleri evinde ağırlamakla meşguldü. Zaten Vakıf tüzüğümüzün 3. maddesinde, “Vakfın siyasetle alâkası yoktur ve hiçbir siyasi görüş ve akıma alet edilemez” denilmektedir.

 

Aşiretin genel yapısı, yaşadığı bölgelerle ilgili bilgi verir misiniz?

Aşiret çok geniş bir coğrafyaya yayılmış. Aşiretin Harput kolu, yani Elazığ’dan Antep’e kadar olan Atmi kısmı ile doğuya doğru yayılmış olan Atmaneki kolu arasında farklar da var. Atmaneki kolu daha çok aşiret kültürü yapısını taşıyor. Atmi kolda ise şehirleşme ve kapitalizm ile gelen modernleşmenin etkisi, yurt dışı göçlerle  aşiret dokusu gün geçtikçe zayıflıyor, feodalite geriliyor. Bu gibi farklılıkları da göz önünde tutarak, analiz ve girişimler yapmak gerekir. Örneğin Hasan Ağa röportajında da öğrendiğimiz gibi bin civarında rusıpi, kanaat önderi, Bav temsilcileri toplanarak ağa seçimini onama veya onamama kararı alabiliyorlarmış. Burada gerçek bir aşiret demokrasisi ve hukuku görüyoruz.

VAKFIMIZ TABELA DERNEĞİ OLMAYACAK

Türkiye’de çok sayıda dernek, vakıf vs. kuruluş var. Ancak ne yazık ki çoğu tebela derneği olmaktan öteye gidemiyor. Siz, tabela derneği olmamak için ne gibi planlar yapıyorsunuz?

Bu yüzden İlk önce tüm ilçe ve il dernekleri geniş temsiliyet esas alınarak kurulup faaliyete geçmeli, tüm organları aktif  hale getirilmelidir.Yoksa sadece tabela dernekleri ile yol alamazsınız. Diyarbakır’daki derneğimizin kapatıldığını duyduk.Üzüntü verici bir durum.O kadar insanımız var ve bir derneği yaşatamıyorlar. Bu nedenle dernekler arası birliktelikleri çok önemsiyoruz. Bakın daha da önemlisi İstanbul Bağcılar ilçesinde hem Bitlis  Kasrikliler Derneği var hem de Yukarı Atma Köy Dernekleri. Aralarındaki mesafe 1 km. var yok. Ama düne kadar birbirlerinden habersizlermiş. Ha şimdi haberliler de gidip geliyorlar mı ? henüz değil. İnançsal farklılar on plana çıkıyor, kasıyorlar kendilerini, aynı babadan geldiklerini bile bile.Biraz zamana ihtiyaç var . Düzenleyeceğimiz etkinliklerle, yardım kampanyaları ile hep aşiretimizin yanında olacağız. Yıllarca birbirinden habersiz yaşayan akrabaları bir araya getireceğiz. Çok güzel projelere imza atacağız.

Gaziantep, Atmalılar’ın yoğun olarak yaşadığı bir şehir. Bu konuda elinizde istatistiki veri var mı? Gaziantep’te kaç Atmalı yaşıyor?

Antep’teki Atmalı nüfusu Dernek Başkanlarından aldığım bilgiye göre kesin olmamakla birlikte,70.000 ile 100.000 arasındadır. Ortak hareket edilebilse hem yerel yönetimlerde hem de mecliste daha etkin temsil edilebilirler. Şu anda sadece CHP milletvekilimiz Sn.Ali Serindağ var. Ama Bu Vakıf calışması, geleneksel hale gelen buluşmalar bu konuda da etkili olacaktır. Birliktelik yeniden sağlanabilecek ve daha üst düzeyde temsiliyetler kendiliğinden gelecektir.

TÜM KARARLARI ORTAK AKILLA ALIYORUZ

Vakıf çalışmalarını hangi anlayışla yürütüyorsunuz. Sonuçta farklı siyasi ve inanca sahip insanlar var. Bir araya getirmek, ortak kararlar almak her zaman kolay olmayacaktır.

Bu işe adanmak lazım, bireysel bir beklentiniz olmamalı. Bu vakıf ‘’Ben Atmalıyım’’ diyen herkesindir. Bireysel olarak karar almamaya, her konuyu en az üç dört kişi ile özellikle büyüklerimizle Vakkas Bey, Baki Bey, Mustafa Bey, Şemsettin Beylerle, teknik konuları mutlaka Avukatlarımızla tartışarak genelin çıkarını gözetmeye özen gösterdim hep.Bu da hata payını ve fevriliği engelleyen bir mekanizma oluşmasını sağladı.Geriye çaba sarf etmek kaldı sadece. Şimdilerde Kemal Bey, Kazım Bey ve Avukatlarımızla uyum içerisinde ortak akılla çalışıyoruz. İçinden çıkamazsak büyüklerimizi dahil ediyoruz, olay bitiyor. Kafalarda soru işareti kalmıyor.

Nasıl bir vakıf diye sorsak, neler söylersiniz?

Herkes elini taşın altına sokmalı, herkes gecikmeden çıkıp gelmeli, herkesi kucaklamalısınız. Merkezde kalmayı ve herkese eşit mesafede kalmayı ilke edindik. Bu işte başlarken vermeyi göze aldık. Geceleri saat 03:00 lere kadar oturup on-onbeş tane vakıf senedi örneğini okuyarak, araştırıp inceleyerek en doğrusunu yapmak için çalıştık. Sonuç itibariyle herkes bilsinki BU MAYA TUTTU.Geriye dönüş yok. Mümkün de değil artık.

 Geçtiğimiz günlerde Urfa’da önemli bir etkinliğe imza atıldı. Kobani’den gelen Atmalılar’a yardımda bulunuldu. Bu etkinliğin yankıları nasıl oldu?

Kobani’den gelen aşiretlimizin acılarını paylaşmaya yaralarını sarmaya, aşiretlimizin duyarlılığını arttırmaya Suruç’a gittik.Oradan gelen bir aşiretlimizin Kürtçe konuşmasını ben Urfa’da yaşayanların şivesine göre daha net anladım.Onlar bizim bir parçamız.Ya biz aynı durumda olsaydık onlara sığınsaydık. Kırılmaz mıydık bize sahip çıkmasalardı. Çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdik ve gerek aşiretimiz içerisinde gerekse de tüm vatandaşlarımız tarafından çok büyük yankı uyandırdı bu etkinliğimiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

ATMALI’NIN SUYU SERTTİR…

  -Etmi/Etmaneki Aşiretlilerin kaekteristik özellikleri sizce nelerdir?

    -Atmalılar birbirlerine benzerler ve hepsi de asi ruhludur. Bir Vakıf Senedi maddesini tartışırken, sanki savaşa gidiyor gibiyiz. Bizim çevremizde söylenen bir söz vardır. ‘’Atmalının suyu serttir’’diye.Tam da öyleyiz.

Vakıf çalışmalarına katılmak isteyen Aşiret mensupları neler yapabilir, neler söylersiniz?

Kimse kendini dışlanmış hissetmesin, kimse ‘’Vakıf çalışmalarında ben geç kaldım’’ diye düşünmesin. Biz şu anda aktif çalısan arkadaşlar  Geçici Yönetimimiz, belirleyiciliğimiz bulunmamaktadır. Sorumluluğumuz Vakfımızı kurup Mütevelli Heyetini Genel Kurul’a çağırmaktır. Sonraki süreçte Mütevelli Heyeti kimi uygun görürse  yönetimde onlar olacak. Diğerlerimiz de çeşitli komisyon vb. alanlarda görev alarak çalışmalarımızı yürüteceğiz.Bu vakıf kuruldu. Bu maya tuttu.

 - Üç kez değişik bölgelere giderek aşiret mensupları ile kucaklaştınız. Aşiret mensupları vakıf kurulması olayına nasıl bakıyor? Neler diyorlar?


.-Taban bu oluşuma çok sıcak bakıyor. Birliğimizi bozmadan, inanç ve düşünce ayrıştırması yaratmadan birlikteliğimizi muhafaza ederek Vakfı kurmamızı canı gönülden destekliyor. Bunu gördük, yaşadık, halkın istekliliğini yerinde tespit ettik. Çok sıcak karşılandık ve bu karşılamalardan etkilendik. Malatya da ki Atmalı İlköğretim Okulu’nun önünde durduğumda şok oldum. Beynime yüreğime kazındı o yazı Orada, tabelada, “DOĞDUĞUNUZ TOPRAKLAR, SİZE MİNETTARDIR’’ yazıyordu. Vakıf sayesinde Türkiye’nin dört bir tarafına yayılmış olan akrabalarımız birbirinden haberdar oluyor, kökeni ile ilgili bilgi sahibi oluyor ve akrabaları ile bir araya gelmenin manevi hazzını yaşıyor. Tüm aşiret mensuplarımızı bu güzel oluşumda yer almaya, destek olmaya çağırıyoruz. 03 Ocak 2015 Okunma Sayısı: 5783
Arkadaşına Gönder Yazdır  
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi
  Diğer Röportajlar
 • ORTAK AKILA EKONOMİK MODEL    [13 Şubat 2015]
 • İPEK YOLU’NUN BİLİM KENTİ: HKÜ    [04 Temmuz 2014]
 • “ÇİN İLE ARAMIZDA 40 YIL VAR”    [21 Mayıs 2012]
 • ''Bazen 'Yeter artık' dediğim oluyor''...    [02 Nisan 2011]
 • "Bir gün geri döneceğim!"    [01 Mart 2011]
 • GEZGİN GAZETECİ COŞKUN ARAL ANLATIYOR    [25 Haziran 2010]
 • “Geleceğimiz temiz bir çevrede yatıyor”    [24 Mayıs 2010]
 • Ekmeğimizi taştan çıkartıyoruz    [12 Nisan 2010]
 • 200 yıllık konaklarda 5 yıldızlı konaklama    [08 Ocak 2010]
 • 112'yi nasıl arayacaksınız?    [14 Nisan 2009]
 • Kocaman: “Ankara beni değil, ben kendimi uygun gördüm…”    [14 Mart 2009]
 • GAZİANTEP VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ İSA GÜVEN’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR    [16 Şubat 2009]
 • Her şeyin başı sağlık    [04 Aralık 2008]
 • Tüm Gaziantepliler bu müzeyi görmeli    [25 Kasım 2008]
 • 2009’a girerken Gaziantep    [15 Kasım 2008]
 • ÖMER ÇELİK: GTB Gaziantep’in hizmetinde    [07 Kasım 2008]
 • DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SÜLEYMAN SOYLU, GÜNCEL OBJEKTİF’İNDE…    [06 Ekim 2008]
 • Hükümet icraatlarıyla değil, yoksula yaptığı yardımla övünüyor    [23 Eylül 2008]
 • Antep'e vefa borcumu Şirehan'la ödüyorum    [26 Nisan 2008]
 • “Soykırım Anıtı yapılmalı”    [11 Ocak 2008]
Video
   
YAZARLARIMIZ
 
Yakup Çiçek
AHMET HAKANI YALNIZ BIRAKTIK
Veysel KARAYILAN
UMUDUM VAR DÜZELECEK
Murat GÜREŞ
BIÇAK GİBİ
Ali Doğan
ARA BİZE YARAMADI
Halil Yılmaz
ŞEYTAN BUNLARI GÖRÜNCE SELAMA DURUR
Enver BAL
GAZİANTEPSPOR KÜMEDE KALDI
Ahmet BAKIR
ÇEVREM
Celal TOPKAN
ERDOĞAN'I ŞAŞIRTAN 'EVET' VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Mehdi ANLAROĞLU
KİLİS’TE NELER OLUYOR?
İzzettin Turnalar
ETME…
Merve DURMAM
Elhamdülillah Müslümanız
Burcu KARAKAŞ
Özgür Basın" Ne Demek?
Hasan Işık ÖZYILAN
SİZİN ÇAKRANIZ NEDİR?
S.Taşkın ELMA
BÜYÜKŞEHİRDEN TEK YÖN UYGULAMASI…
Hasan Fuat GÖÇER
HEGEMONYA KIRILMALI
Şevki KILIÇ
CUMHURİYET
 
Site İçi Arama
 
Haberlerde Yazılarda
 
Güncel Anket Arşiv »
 
Gaziantepspor bu sezon başarılı mı?
     
 
RÖPORTAJ
 
 
Linkler Hepsi »
 
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Ticaret Odası
Şehitkamil Belediyesi
Şahinbey Belediyesi
gazeteoku
 
 
 
       Anasayfa        |       Arşiv        |       Reklam        |        Künye        |        İletişim        
© 2007 Gaziantep Güncel Gazetesi
site ekle
kaliteli çiçekçiler için doğru seçim
• gaziantep çiçekçi, • gaziantep çiçek,
• gaziantep çiçek siparişi
• online çiçekçi, • çiçek gönder, • yapay çiçek