Arşiv      |      Reklam      |      Künye      |      İletişim      |      Sık Kullanılanlara Ekle     
 
 
 
 
• Bahçeli demek, sandık demek          |       • GKV’de öğretmenlere tatil yok          |       • Feci kaza: 9 yaralı         |       • Suriyelilere sosyal uyum rehberi         |       • GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı          |       • Yaz okullarına kayıtlar sürüyor         |       • Sanayi bilimle bütünleşmeli         |       • GKV’nin Erikçe kampı sona erdi         |       • Gayrimenkulde büyük gala          |       • Proje yarışmayla elde edilecek          |                 
 
 
      Anasayfa      |      Güncel      |      Siyaset      |      Ekonomi      |      Spor      |      Yaşam      |
Üye Ol    Parola Hatırlat
 
   
 
Dijital Gazete
       
Maillist
   
Hava Durumu
Nöbetçi Eczaneler
Vefat Edenler
 
Çok Okunanlar
Bahçeli demek, sandık demek (4097)
GKV’de öğretmenlere tatil yok (3917)
Feci kaza: 9 yaralı (3896)
Suriyelilere sosyal uyum rehberi (3856)
GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı (3852)
Yaz okullarına kayıtlar sürüyor (3803)
Sanayi bilimle bütünleşmeli (3734)
GKV’nin Erikçe kampı sona erdi (3710)
Gayrimenkulde büyük gala (3707)
Proje yarışmayla elde edilecek (3660)


altın
Röportaj
• ORTAK AKILA EKONOMİK MODEL

Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener, iletişim kanalları açık, temsil ettiği makamın gereğini yerine geti...

Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener, iletişim kanalları açık, temsil ettiği makamın gereğini yerine getirme gayreti ile makro ve mikro dengeleri iyi takip eden, rakamlardan ziyade reel oyuncular üzerinden fotoğrafı değerlendiriyor. Kendisi ile küreselden yerele ekonomiyi konuştuk.

Sn. Yener, gerek dünyadaki dalgalanmalar, gerek bölgesel dengelerin değişmesi, gerek iç siyasi sorunlardan kaynaklanan etkiler, ekonomiyi ve piyasaları nasıl etkiliyor. Türkiye ve Gaziantep, bundan nasıl etkileniyor?

Büyük resimde dünya ülkelerinde yaşanan ekonomik sorunlar hemen göze batıyor. Bu nedenle bazı para birimlerinin değer kazanıyor. Küresel ticaret için kullanılan para birimleri arasındaki rekabette, dolar ve Euro’nun savaşı kaçınılmaz hale geliyor.

Bir de İsviçre Merkez Bankası’nın frank ile ilgili aldığı karar var?

İsviçre’de durum biraz farklı. Çünkü orada çok güçlü bir finans sistemi var. Bakın uluslar arası ticarette İngiltere benzeri birkaç ülke sadece kendi parasını korur ve kullanır. İsviçre’de yatırım muhafazakar bir politikaya bağlıdır. Eğer siz buradaki bankalara yatırım yapacaksanız elinizdeki mevduatı Frak’a çevirmeniz zorunludur. Bu kendi paralarının değerini korumakla ilgilidir. Avrupa Birliği’nde, Euro Bölgesi oluşturulmadan önce Alman Markı biliyorsunuz Euro’dan daha değerli idi. AB’nin belirleyici ülkelerinden olan Almanya buna rağmen parasının değerinin düşmesine rağmen, bu networke dahil oldu. Altını çiziyorum, iki önemli uluslar arası para birimi arasında rekabet doğaldır.

Türkiye’yi ve spesifik olarak Gaziantep’i nasıl etkiliyor bu rekabet?

Rakamsal bazda bizim ekonomi iyi görünüyor. Merkez Bankası’nın bu hususta iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Tabi bir değerlendirme yapmak için doların aşırı oynaklığına da bakmak lazım. Ben bu dalgalanmaların normal olduğu kanısındayım. Dolayısı ile oynaklığa müdahale doğru olmaz. Türkiye’nin önüne koymuş olduğu 2023 ekonomi hedefi sanayici ve iş adamlarımızı çok heyecanlandırmıştı. Çünkü ortaya konulan rakamlar bizi dünya lideri bir ülke haline getirebilecekti. Şehir büyümeleri de buna bağlıydı. Gaziantep açısından baktığımızda ise lokasyonumuzdan kaynaklanan birçok avantajımızı iyi değerlendirdik. Ancak, Suriye, Irak, Rusya, IŞİD gibi gelişmeler hedeflerimizin önündeki engeller oldu. Dış ticaret yaptığımız önemli pazarlarımız sekteye uğradı. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz ama Gaziantepli girişimci yeni pazarlar bulma konusunda çok mahirdir. O nedenle ben endişeli değilim. Bunu da “Meclis başkanı panik yaptırmamak için” böyle konuşuyor diye algılamayın.

Ama bu süreçten yıpranan firmalar var ve bu şehirde çok yüksek sesle olmasa da konuşuluyor?

Şehirde bazı dedikoduların olduğunu bende biliyorum. Ama 1000 tane ihracatçısı, 800 kadar ithalatçısı olan bir ekonomik yumak içerisinde 3-5 firmanın hakkında söylentiler çıkmasını abartmamak gerek. Bunun dışında ülkede farklı senaryolar da var ve bunlar göz ardı edilemez. Paralel çatışması, dünyanın sorunlu bölgelerinden birinde olmamız önemli etkenler. Öte yandan “firmaların zor durumda olduğu” konusu onların mahremi, yatak odasıdır. Profesyonel destekle içinde bulundukları durumu atlatabilirler ama bunu yapmıyorlar.

Peki, onlar yapmıyor ise bir ekonomi merkezi olarak yani GTO olarak siz neden yapmıyorsunuz? Bu duruma seyirci kalınması normal değil. Ya da yapıyorsunuz ben mi bilmiyorum?

Gaziantep Ticaret Odası bünyesinde “Erken Uyarı ve Finans Radar Sistemi” var. Ancak bunun tek başına yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bölgede bir FİNANS DANIŞMA MERKEZİ kurulmalı. Bu devlet eliyle oluşturulmalı, yönetilmeli ve bünyesinde profesyonellerde oluşan mali müşavirler, finans uzmanları, projeciler, danışmanlar, kriz yönetme tecrübesine sahip önemli bir takım olmalı. Ben bunun yokluğunu önemli bir eksiklik olarak görüyorum. Tamam, atılım ve gelişme var ama bu planlı değil.

Bu söylediklerinizden birazda Gaziantepli girişimcilerin “Orta Gelir Tuzağı”na yakalandıkları ya da yakalanmamak için gerekli önlemleri almadıkları sonucunu çıkarabilir miyiz? Ayrıca biraz koordinasyon eksiğimiz de yok mu?

Bizim temel sorunumuz planlı büyüme ve akademik destekten uzak durmamız. Firmalarımız beyaz yakalılara yatırım yapmıyor. Bir şirket kara düzen büyüyemez. Orta gelir tuzağının sizi yakalamasının temel nedenini bu olduğunu düşünüyorum. Gaziantep’te ekonomiyi yöneten yada yön veren; GTO, GSO, Borsa, Organize Sanayi Bölgesi, İhracatçı Birlikleri, Gaziantep Ekonomisini Geliştirme Vakfı, MÜSİAD, HÜRSİAG, GAGİAD gibi birçok kurum ve kuruluş var. Ben KENT EKONOMİ PLATFORMU (KEP) gibi bir oluşumla koordineli çalışması gerektiğini düşünüyorum. Bunu başarabilirsek işte gerçek ORTAK AKLI buluruz. Gaziantep’in ekonomik etkilere karşı daha dirençli hale gelmesi için bu platformun önemli olduğunu düşünüyorum…

Şirketler, bankalar, ithalat, ihracat yapanlar piyasanın reel aktörleri ama en önemli aktör Merkez Bankası. Merkez Bankası likiditenin en üst kaynağı olduğundan “bankaların bankası” olarak adlandırılır ve bağımsızlıklarına büyük önem verilir. Bizde ise müdahaleye açık bir görüntü var. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Merkez Bankası özerktir. Cumhuriyetten ilk yıllarından beri de bağımsızdır. Hazineyi ve durumu gözden geçirip para politikaları uygular. Ekonomik krizler, Merkez Bankası kötü yönetildiği ve siyasi müdahalelere maruz kaldığı için ortaya çıkmıştır. Altını çizerek söylüyorum MB’ye müdahale yanlıştır. Aksi takdirde hataya açık hale gelir ki en üsten, en alta kadar herkes bundan etkilenir. Ekonominin yol haritası; aylık, 3 aylık quarter, 5, 10, 15 yıllık planlarla çizilmelidir. Mesela ben Merkez Bankası’nın rakam telaffuz etmesini doğru bulmuyorum. Nitekim MB Başkanı Erdem Başçı, Gaziantep’e geldiğinde yıl sonu dolar tahminin tutmadığını ve bu konuda hata yaptıklarını söyledi. Bu da gösteriyor ki MB daha reel oynamalı?

Bu reel oyunculuk, doların yükselmesi veya faiz indirimi konusunda da kendisini göstermeli mi? Bir psikolojik eşiktir gidiyor. Dalgalı kur uygulamasında psikolojik eşik söylemi biraz çelişki değil midir sizce de?

Dolardaki 2.50 eşiği kriz göstergesi değildir. Bütün dünya paraları şu an dolar karşısında değer kaybediyor. Ben Türkiye’nin en az kaybı olan ülke olduğunu iddia ediyorum. Bakın İstanbul Sanayi Odası (İSO) bünyesinde bu konuda gerçekten çok donanımlı uzmanlar ciddi analizler yapıyorlar. İSO’nun hesaplamalarına göre doların yılsonu kuru 2.650’dir. Serbest piyasada bu normaldir. Emperyal ülkelerin petrole müdahalesi ile korkuya, ekonomik paranoyaya kapılmak doğru değil. Bizde kurun yükselmesine siyasi müdahalenin etkisi en fazla yüzde 10’dur. Konjonktürü iyi izlemek gerek. Kaldı ki petrol fiyatlarıyla ilgili küresel oyunu biz değil, petrol üreten ülkeler düşünmeli.

İyi de petrol fiyatlarındaki bu düşüş en azından Türkiye’de pompa fiyatlarına yansımıyor. Üretmiyoruz ama tüketen olarak bu fiyatlara yansıtılmalı değil mi?

Türkiye’de bu küçük bir hayalden öteye gidemez!

Neden?

Çünkü Türkiye’de benzin istasyonları Maliye Bakanlığı’nın veznesi, tahsilatçısı konumundadır.

Şimdi bu ortamda ihracatın daraldığı ve buna bağlı olarak büyümenin yavaşlayacağı tezleri ortaya atılıyor. Bir gazeteci olarak şehir ekonomisinin ölçülmesinde sadece ihracat rakamlarının referans gösterilmesini doğru bulmuyorum. İhracatçı Birlikleri dahil her kurum, ihracat rakamı açıklıyor. İroni yapıyorum ama bu kente birde İthalatçı Birliği lazım değil mi?

Size katılıyorum. Bu doğru bir tespit. Ben de ithalat rakamları sonrası ihracat rakamları açıklanmalı. Bu daha net bir fotoğrafın ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca Gaziantep ihracatının çok görünmesinde halı sektörünün büyük etkisi var. Bunun dışında ithal hammadde ile üretilip sadece yurt içinde tüketilen ürünler bulunuyor. Bu nedir, ne değildir elimizde bir istatistik yok. Böyle bir ortamda doğru tespit yapılamaz.

Halı sektörü ve dış ticaret konusunda bu tespitleri yaparken, bir de kümelenme sorunumuz yok mu? Mesela halı gibi kar marjı düşük olan bir sektörde kısa yıllar içerisinde bir sürü fabrika açıldı? Yatırımlar farklı sektörler üzerinden gitmiyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Aslında kümeleşme Gaziantep’in başarısındaki klasik hikâyenin adıdır. Bu biraz da kıskançlık, plansızlık ve girişimcilikle ilgilidir. Dolayısı ile kümelenme başarıyı da beraberinde getirir. Ancak ihracat rakamları ve ürünlere baktığımızda bir terslik var. Parada hafif ama tonajda büyük ürünler satıyoruz. Bunu, pahada değerli, tonajda küçük ürünlere dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun içinde yoğun olarak marka, patent, AR-GE ve inovasyona yönelmemiz gerekiyor…Bakın siz marka diyorsunuz ya Penguen İngiltere’nin önemli markalarından biridir. Bu ürünler Gaziantep’te üretiliyor ama İngiltere’de çok yüksek fiyatlardan alıcı buluyor. Bizim sorunumuz fason çalışmak. Son olarak şunu söylemek istiyorum: Vakit kaybetmeden, AR-GE ve inovasyonu fen ve meslek liselerinin müfredatına koymak gerekiyor. Geleceğin anahtarı çünkü bu iki sihirli cümlede…

Sn. Yener, ilham verici bir söyleşi oldu. Şahsım ve gazetem adına size teşekkür ediyorum… 13 Şubat 2015 Okunma Sayısı: 18011
Arkadaşına Gönder Yazdır  
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi
  Diğer Röportajlar
 • Atmalılardan, Türkiye’ye örnek birliktelik!    [03 Ocak 2015]
 • İPEK YOLU’NUN BİLİM KENTİ: HKÜ    [04 Temmuz 2014]
 • “ÇİN İLE ARAMIZDA 40 YIL VAR”    [21 Mayıs 2012]
 • ''Bazen 'Yeter artık' dediğim oluyor''...    [02 Nisan 2011]
 • "Bir gün geri döneceğim!"    [01 Mart 2011]
 • GEZGİN GAZETECİ COŞKUN ARAL ANLATIYOR    [25 Haziran 2010]
 • “Geleceğimiz temiz bir çevrede yatıyor”    [24 Mayıs 2010]
 • Ekmeğimizi taştan çıkartıyoruz    [12 Nisan 2010]
 • 200 yıllık konaklarda 5 yıldızlı konaklama    [08 Ocak 2010]
 • 112'yi nasıl arayacaksınız?    [14 Nisan 2009]
 • Kocaman: “Ankara beni değil, ben kendimi uygun gördüm…”    [14 Mart 2009]
 • GAZİANTEP VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ İSA GÜVEN’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR    [16 Şubat 2009]
 • Her şeyin başı sağlık    [04 Aralık 2008]
 • Tüm Gaziantepliler bu müzeyi görmeli    [25 Kasım 2008]
 • 2009’a girerken Gaziantep    [15 Kasım 2008]
 • ÖMER ÇELİK: GTB Gaziantep’in hizmetinde    [07 Kasım 2008]
 • DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SÜLEYMAN SOYLU, GÜNCEL OBJEKTİF’İNDE…    [06 Ekim 2008]
 • Hükümet icraatlarıyla değil, yoksula yaptığı yardımla övünüyor    [23 Eylül 2008]
 • Antep'e vefa borcumu Şirehan'la ödüyorum    [26 Nisan 2008]
 • “Soykırım Anıtı yapılmalı”    [11 Ocak 2008]
Video
   
YAZARLARIMIZ
 
Yakup Çiçek
AHMET HAKANI YALNIZ BIRAKTIK
Veysel KARAYILAN
UMUDUM VAR DÜZELECEK
Murat GÜREŞ
BIÇAK GİBİ
Ali Doğan
ARA BİZE YARAMADI
Halil Yılmaz
ŞEYTAN BUNLARI GÖRÜNCE SELAMA DURUR
Enver BAL
GAZİANTEPSPOR KÜMEDE KALDI
Ahmet BAKIR
ÇEVREM
Celal TOPKAN
ERDOĞAN'I ŞAŞIRTAN 'EVET' VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Mehdi ANLAROĞLU
KİLİS’TE NELER OLUYOR?
İzzettin Turnalar
ETME…
Merve DURMAM
Elhamdülillah Müslümanız
Burcu KARAKAŞ
Özgür Basın" Ne Demek?
Hasan Işık ÖZYILAN
SİZİN ÇAKRANIZ NEDİR?
S.Taşkın ELMA
BÜYÜKŞEHİRDEN TEK YÖN UYGULAMASI…
Hasan Fuat GÖÇER
HEGEMONYA KIRILMALI
Şevki KILIÇ
CUMHURİYET
 
Site İçi Arama
 
Haberlerde Yazılarda
 
Güncel Anket Arşiv »
 
Gaziantepspor bu sezon başarılı mı?
     
 
RÖPORTAJ
 
 
Linkler Hepsi »
 
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Ticaret Odası
Şehitkamil Belediyesi
Şahinbey Belediyesi
gazeteoku
 
 
 
       Anasayfa        |       Arşiv        |       Reklam        |        Künye        |        İletişim        
© 2007 Gaziantep Güncel Gazetesi
site ekle
kaliteli çiçekçiler için doğru seçim
• gaziantep çiçekçi, • gaziantep çiçek,
• gaziantep çiçek siparişi
• online çiçekçi, • çiçek gönder, • yapay çiçek