Arşiv      |      Reklam      |      Künye      |      İletişim      |      Sık Kullanılanlara Ekle     
 
 
 
 
• Bahçeli demek, sandık demek          |       • GKV’de öğretmenlere tatil yok          |       • GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı          |       • Feci kaza: 9 yaralı         |       • Yaz okullarına kayıtlar sürüyor         |       • Suriyelilere sosyal uyum rehberi         |       • Sanayi bilimle bütünleşmeli         |       • GKV’nin Erikçe kampı sona erdi         |       • Gayrimenkulde büyük gala          |       • Proje yarışmayla elde edilecek          |                 
 
 
      Anasayfa      |      Güncel      |      Siyaset      |      Ekonomi      |      Spor      |      Yaşam      |
Üye Ol    Parola Hatırlat
 
   
 
Dijital Gazete
       
Maillist
   
Hava Durumu
Nöbetçi Eczaneler
Vefat Edenler
 
Çok Okunanlar
Bahçeli demek, sandık demek (3191)
GKV’de öğretmenlere tatil yok (3006)
GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı (2892)
Feci kaza: 9 yaralı (2873)
Yaz okullarına kayıtlar sürüyor (2837)
Suriyelilere sosyal uyum rehberi (2821)
Sanayi bilimle bütünleşmeli (2810)
GKV’nin Erikçe kampı sona erdi (2773)
Gayrimenkulde büyük gala (2746)
Proje yarışmayla elde edilecek (2717)


altın
Röportaj
• “Soykırım Anıtı yapılmalı”

Yrd. Doç. Dr. Celâl Pekdoğan, Antep Savunması ile ilgili bilgilerin pek çoğunun yanlış olduğunu söyledi.

ŞEHİT SAYISI 11 BİNDEN FAZLA: Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Celâl Pekdoğan, Antep Savunması ile ilgili bilgilerin pek çoğunun yanlış olduğunu, direniş sırasında şehit olanların sayısının 6 bin 317 değil, 11 binden fazla olduğunu söyledi.

 

İLK KURŞUN VE SOYKIRIM ANITI: Güncel’in sorularını yanıtlayan Yrd. Doç. Dr. Pekdoğan, Antep Ermenilerine sözde soykırım yapıldığı gerekçesiyle Ermenistan’da iki ayrı anıt inşa edildiğini belirterek, “Gaziantep’te Ermeniler ve Fransızlar tarafından katledilenler için bir soykırım anıtı yapmalıyız” dedi.

 

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Celâl Pekdoğan’ın Güncel’in sorularına verdiği yanıtlar, Antep Savunması’nın gizli kalmış ayrıntılarını gün ışığına çıkaracak.

Güncel: “Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’in ‘düşman işgalinden’ kurtuluşunun 86. yılı ile ilgili olarak bir dizi etkinlik yapıldı. Kim bu düşman? Bu konuda farklı söylemler var. Kimisi ‘düşman işgali’ derken, kimisi ‘Fransız işgali’ diyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yrd. Doç. Dr. Pekdoğan: “Tarihi hadiselere bakıldığında şehir, 17 Aralık 1918-26 Ekim 1919 tarihleri arasında İngilizler, 27 Ekim 1919-25 Aralık 1921 tarihleri arasında Fransız-Ermeni kuvvetleri tarafından işgal edilmiştir. Yani Gaziantepliler Ayntab’ı bu işgalden kurtarmak için 11 ay değil, 3 yılı aşkın bir süreyle mücadele etmişlerdir.

11 ay denmekle İngiliz işgali göz ardı ediliyor. Hal bu ki, İngiliz işgalinin hemen ardından, Aralık 1918’de, Ayntablı milliyetperverler, zulme karşı Ağa zade Ali Ağanın evinde toplanarak Ayntab Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin ilk çekirdeğini teşkil etmişler ve mücadeleye başlamışlardır.

Gerçekten de kentteki İngiliz zulmü çok ağır olmuştur. İngilizler, ülke dışından çok sayıda Ermeni’yi getirterek Ayntablıların evlerine ve mülklerine yerleştirmişler, haberleşmeye sansür koymuşlar, sıkıyönetim ilan ederek silahını ve cephanesini hemen teslim etmeyen Ayntablıların [Ermeniler hariç] idam edileceğini ve ailelerinden yüz altın lira ceza alınacağını, bütün mağaza, dükkân, han, kahvehaneler ve pazarların kapalı tutulması gerektiğini ve bu emre uymayanların ağır surette cezalandırılacağını halka ilan etmişler, Ayntablı milliyetperverlerin ileri gelenlerini, 1915 yılında Ermenilerin sevk ve iskânında görev aldıklarını tarihi gerçeklere aykırı olarak ileri sürerek tutuklamışlar, önce Halep’e, oradan Şam’a ve nihayet Mısır’daki esir kamplarına götürmüşler ve tarifi mümkün olmayan çok ağır işkencelerde bulunmuşlardır. 

İngilizler, köylere kadar gidip, örneğin Lohan Köyü’nde muhtarın, Hasan ve Ali’nin kafalarını çizme altında ezmişlerdir.

İŞGALE İLK KURŞUN

Kentteki İngiliz zulmüne dayanamayan Mehmet Sadık’ın oğlu Osman, Maarif Hanı karşısında köşe başında bulunan çeşmenin başına gelerek İngiliz komutanının arabasına mücadelenin ilk kurşununu atmıştır. Kuşkusuz buraya ‘İlk Kurşun Anıtı’ dikilmelidir.

Ayntab savunması sırasında Fransız sömürge askerleri, Fransız askerî üniforması giydirilen Ermeniler ve Ayntablı Ermeniler, insanlık tarihinde kabulü mümkün olmayan katliamlarda bulunmuşlardır.

Amerikan arşiv kaynaklarına göre, Ayntab savunmasının daha başlarında Ermeniler, kendi kurdukları imalâthanelerinde üç adet top ve bu topların mermilerini ve günlük 35 adet el bombası imal etmişlerdir.

Aynı kaynağa göre, Fransızlar, Ermenilere bol miktarda silah ve mermi vermişlerdir; Ermeni kaynaklarına göre, Ermeniler, Ayntab’da 1 Haziran 1920’de 2 bin 500 kişinin katıldığı, Ayntablı Nerses Tavokcuyan ile yine Ayntablı Nazareth Fıstıkcıyan’nın da konuyla ilgili görüşlerini açıkladığı toplantıda ölünceye kadar Ayntab’ı terk etmeyeceklerine ve sonuna kadar Türklere karşı savaşacaklarına dair karar almışlar ve bunu uygulamaya koymuşlardır. Toplantıda hazır bulunan Ermeni Daşnaksityun Partisi temsilcisi de bu kararı destekleyerek Ayntab’da kalıp savaşacağını açıklamıştır. 13 Ağustos 1920’de Ayntablı Adour Levonian, Nazareth Fıstıkcıyan ve Kirkor, Ayntab halkına bir bildiri yayınlayarak kayıtsız şartsız Fransız kuvvetlerine teslim olmadıkları taktirde bütün kuvvetleriyle tekrar savaşa başlayacaklarını bildirmişlerdir.

Fransız arşiv kaynaklarına göre, Aralık 1921- 4 Ocak 1922 tarihleri arasında bölgeden deniz yoluyla ayrılan 54 bin 451 Hıristiyan’ın 40 bin 23’ü Ermenidir. Kara yoluyla gizlice ayrılanlar da bu sayıya dahil edildiğinde miktar daha da artacaktır. Kuşkusuz, deniz ve kara yoluyla ayrılan Ermeniler, İngiliz ve Fransızlar tarafından savunmanın hemen öncesi ülke dışından getirilen yabancı ve ülke topraklarında yaşayan yerli Ermenilerden oluşmaktadır. Fransızlar, bölgeden ayrılırken beraberinde getirdikleri ‘Ermeni Lejyonerleri’ ve yerli Ermenileri de birlikte götürmüşlerdir. Bu nedenledir ki, bundan böyle, Ayntab savunması ile ilgili etkinliklerde ‘…Fransız-Ermeni…’ ibaresinin kullanılması gerekmektedir. Örneğin bu sene için ‘Gaziantep’in Fransız-Ermeni işgalinden kurtuluşunun 86.yılı kutlamaları…’ ifadesinde olduğu gibi.

Güncel: “Ayntab savunması sırasında 6 bin 317 şehit verildiği ifade ediliyor. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?”

Yrd. Doç. Dr. Pekdoğan: Bu mücadele sırasında verilen şehit sayısı 6 bin 317 değil, bizzat savaşa katılan Lohanlı Mustafa Nurettin’in hatıratında belirttiği gibi 11 binin üzerindedir. Kaldı ki, savaş şartlarından dolayı yaygınlaşan sıtma, tifo gibi çeşitli hastalıklardan ve ilaçsızlıktan ölenler, acı zerdali çekirdeği ekmeğinden zehirlenerek ölenler ve açlıktan ölenler bu sayıya dahil değildir. Öte yandan kent nüfusunun üçte ikisi de cudar (sakat, kötürüm) bırakılmıştır. Savaştan sonra bu kent koltuk değnekliler kenti olmuştur. Kentin sokakları, gözlerini, kollarını, bacaklarını, ayaklarını, kulaklarını yitiren gazilerle dolup taşmış ve kent en büyük unvan olan Gazi unvanını almıştır. Kim yapmıştır bunları? Fransız-Ermeni işgal kuvvetleri.

Şurası asla unutulmamalıdır ki, Ayntab savunması bir cephe savaşıdır ve Mustafa Kemal’in Sivas Kongresi’nde aldığı kararlar Ayntab’da harfiyen uygulanmış ve Ayntab, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın programı gereği 25 Aralık 1921’de Fransız-Ermeni işgalinden kurtulmuştur. 

Güncel: “Ermenistan’da Ayntab ile ilgili anıtlar var mıdır? Bu soru çok sorulmaktadır, ancak şu ana kadar herhangi bir kimse tarafından cevap verilebilmiş değil.”

Yrd. Doç. Dr. Pekdoğan: “Dünyanın çeşitli ülkelerinde ‘Ermeni Soykırım Anıtları’ vardır. Ancak çok ilginçtir ki, Ermeniler özellikle Ayntab ile ilgili anıtlar yapmışlardır. Fotoğrafları ve bilgileri 1996 ve 2002 yıllarında arşivime giren Ayntab ile ilgili iki anıtın bilgilerini size Türkçe tercümesi ile açıklayayım.

ANITIN ADI: Fıskiyeli Anıt

Konusu  : Ermeni Soykırımının Aintab [Ayntab]Kurbanları.

Sponsorları : Mr. Vartan ve Mrs. Ketty Yaghsezians

Mimarı : David Kertmenjian

Çizimsel tanımı: Aintab [Ayntab] Ermeni Soykırım Anıtsal Kompleksi

Fiziki durumu: Oldukça iyi

Anıttaki kitâbe: “1915 masum Aintab [Ayntab] kurbanlarının anısına ithaf olunur” (Ermenice’den tercüme).

Yer: Yerevan-Massis Highway, Armenia

İnşa edilmeye başlandığı tarih: Mart 2001

Tamamlandığı tarih: Ekim 2001

Açıldığı tarih: Kasım 2001

Olaylar: 1915-1923 yılları arasında Aintab[Ayntab]’dan sürgün edilen ve öldürülen Ermeniler.

Anıtın boyutları: 1915 kurbanlarının anısına yapılan anıt 3 metre yüksekliğinde, 5 metre genişliğinde ve kilise mimarisine uygun olarak yarım daire ve 5 çıkıntılı kısımdan oluşmuştur.

Her Nisan’ın 24’ünde ve her Eylül’ün başında halk bu anıtı ziyaret ederek ölen Ermenileri anmaktadır.

ANITIN ADI: Aintab [Ayntab]Savaşının Meşru Müdafaası Anıtı

Konusu: 1921 Türk kuşatması esnasında Aintab’ı [Ayntab]savunan Ermeniler.

Sponsorları: Yerel topluluk ve kurumlar

Mimarı: Khachik Adamian ve A.Adamian

Yerleşim: Herhangi bir şahısa ait olmayan oldukça geniş bir arazide bulunan küçük bir tepe üzerinde anıtsal bir şekilde kaliteli bir şekilde inşa edilmiştir.

Yer: Aintab [Ayntab] Savaş Anıtı, Massis Region, Ararat Province, Armenia

Yapımına başlandığı tarih: 1970’sonu-1980’nin başları

Tamamlandığı tarih: 1983

SOYKIRIM ANITI İÇİN HAREKETE GEÇMELİYİZ

Şurası bilinmelidir ki, bu anıtlar, yerli ve yabancı arşivlerde bulunan bilgilere ve tarihî gerçeklere aykırı bir düşünce ile yapılmışlardır. Anıtlarda işlenen konular, belgelere ve tarihî gerçeklere aykırıdır. Yerli ve yabancı bilim adamları, iddia edilenin aksine Osmanlı Devleti’nde Ermeni soykırımı olmadığına dair sayısız belge ve bilgi yayınlamasına rağmen, ekonomik ve siyasi kaygılar nedeniyle bu konu sömürülmeye devam edilmektedir.

Halbuki, Ayntab savunması bir tarihî gerçektir. Konu ile ilgili bütün yerli ve yabancı arşiv belgeleri elimizde mevcuttur. Fakat ne yazık ki, şehrimizde bu işin felsefesine sahip çıkan kimse yoktur. Dikkat ederseniz 2001 yılında yapılan anıtı sadece iki kişi yaptırmıştır. Şimdi burada bana Gaziantep’in nüfusunu lütfen sormayınız.

Çok büyük bir çoğunluğunu yabancı ve yerli Ermeni’nin oluşturduğu, fakat nedense sadece Fransızlar denilen işgal güçlerinin şehit ettiği 11 binden fazla. insan ve bir o kadarı da cudar bırakılan insanlar için ne yapılabilir, takdir ilgililerindir. Umarım bu sorunuz ve cevabım bir başlangıç teşkil eder.”

 11 Ocak 2008 Okunma Sayısı: 9926
Arkadaşına Gönder Yazdır  
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi
  Diğer Röportajlar
 • ORTAK AKILA EKONOMİK MODEL    [13 Şubat 2015]
 • Atmalılardan, Türkiye’ye örnek birliktelik!    [03 Ocak 2015]
 • İPEK YOLU’NUN BİLİM KENTİ: HKÜ    [04 Temmuz 2014]
 • “ÇİN İLE ARAMIZDA 40 YIL VAR”    [21 Mayıs 2012]
 • ''Bazen 'Yeter artık' dediğim oluyor''...    [02 Nisan 2011]
 • "Bir gün geri döneceğim!"    [01 Mart 2011]
 • GEZGİN GAZETECİ COŞKUN ARAL ANLATIYOR    [25 Haziran 2010]
 • “Geleceğimiz temiz bir çevrede yatıyor”    [24 Mayıs 2010]
 • Ekmeğimizi taştan çıkartıyoruz    [12 Nisan 2010]
 • 200 yıllık konaklarda 5 yıldızlı konaklama    [08 Ocak 2010]
 • 112'yi nasıl arayacaksınız?    [14 Nisan 2009]
 • Kocaman: “Ankara beni değil, ben kendimi uygun gördüm…”    [14 Mart 2009]
 • GAZİANTEP VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ İSA GÜVEN’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR    [16 Şubat 2009]
 • Her şeyin başı sağlık    [04 Aralık 2008]
 • Tüm Gaziantepliler bu müzeyi görmeli    [25 Kasım 2008]
 • 2009’a girerken Gaziantep    [15 Kasım 2008]
 • ÖMER ÇELİK: GTB Gaziantep’in hizmetinde    [07 Kasım 2008]
 • DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SÜLEYMAN SOYLU, GÜNCEL OBJEKTİF’İNDE…    [06 Ekim 2008]
 • Hükümet icraatlarıyla değil, yoksula yaptığı yardımla övünüyor    [23 Eylül 2008]
 • Antep'e vefa borcumu Şirehan'la ödüyorum    [26 Nisan 2008]
Video
   
YAZARLARIMIZ
 
Yakup Çiçek
AHMET HAKANI YALNIZ BIRAKTIK
Veysel KARAYILAN
UMUDUM VAR DÜZELECEK
Murat GÜREŞ
BIÇAK GİBİ
Ali Doğan
ARA BİZE YARAMADI
Halil Yılmaz
ŞEYTAN BUNLARI GÖRÜNCE SELAMA DURUR
Enver BAL
GAZİANTEPSPOR KÜMEDE KALDI
Ahmet BAKIR
ÇEVREM
Celal TOPKAN
ERDOĞAN'I ŞAŞIRTAN 'EVET' VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Mehdi ANLAROĞLU
KİLİS’TE NELER OLUYOR?
İzzettin Turnalar
ETME…
Merve DURMAM
Elhamdülillah Müslümanız
Burcu KARAKAŞ
Özgür Basın" Ne Demek?
Hasan Işık ÖZYILAN
SİZİN ÇAKRANIZ NEDİR?
S.Taşkın ELMA
BÜYÜKŞEHİRDEN TEK YÖN UYGULAMASI…
Hasan Fuat GÖÇER
HEGEMONYA KIRILMALI
Şevki KILIÇ
CUMHURİYET
 
Site İçi Arama
 
Haberlerde Yazılarda
 
Güncel Anket Arşiv »
 
Gaziantepspor bu sezon başarılı mı?
     
 
RÖPORTAJ
 
 
Linkler Hepsi »
 
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Ticaret Odası
Şehitkamil Belediyesi
Şahinbey Belediyesi
gazeteoku
 
 
 
       Anasayfa        |       Arşiv        |       Reklam        |        Künye        |        İletişim        
© 2007 Gaziantep Güncel Gazetesi
site ekle
kaliteli çiçekçiler için doğru seçim
• gaziantep çiçekçi, • gaziantep çiçek,
• gaziantep çiçek siparişi
• online çiçekçi, • çiçek gönder, • yapay çiçek