Arşiv      |      Reklam      |      Künye      |      İletişim      |      Sık Kullanılanlara Ekle     
 
 
 
 
• Bahçeli demek, sandık demek          |       • GKV’de öğretmenlere tatil yok          |       • GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı          |       • Suriyelilere sosyal uyum rehberi         |       • Feci kaza: 9 yaralı         |       • Yaz okullarına kayıtlar sürüyor         |       • Sanayi bilimle bütünleşmeli         |       • GKV’nin Erikçe kampı sona erdi         |       • Gayrimenkulde büyük gala          |       • Proje yarışmayla elde edilecek          |                 
 
 
      Anasayfa      |      Güncel      |      Siyaset      |      Ekonomi      |      Spor      |      Yaşam      |
Üye Ol    Parola Hatırlat
 
   
 
Dijital Gazete
       
Maillist
   
Hava Durumu
Nöbetçi Eczaneler
Vefat Edenler
 
Çok Okunanlar
Bahçeli demek, sandık demek (3435)
GKV’de öğretmenlere tatil yok (3246)
GTB iftarda 3 bin kişiyi ağırladı (3239)
Suriyelilere sosyal uyum rehberi (3238)
Feci kaza: 9 yaralı (3217)
Yaz okullarına kayıtlar sürüyor (3200)
Sanayi bilimle bütünleşmeli (3145)
GKV’nin Erikçe kampı sona erdi (3115)
Gayrimenkulde büyük gala (3080)
Proje yarışmayla elde edilecek (3060)


altın
Röportaj
• Antep'e vefa borcumu Şirehan'la ödüyorum

Sahan'ın kurucusu Tahir Tekin Öztan farklılığın getirdiği başarı öyküsünü, yatırım hedeflerini ve Gaziantep sevdasını Güncel'e anlattı.

Gaziantep''te doğdu. 13 yaşında İstanbul'a geldi. Babasının yanında çırak olarak işe başladı. 23 yaşına girince kendi projelerini kabul ettiremediği için babası ve eniştesinin yanından ayrılarak ilk lokantasını açtı. Sonra Acıbadem, Suadiye, Kozyatağı Carrefour ve Ataşehir'de açılan şubelerle Sahan markasını yarattı. Bir yandan da kısa bir dönemde olsa kulüp başkanlığı yaparak spor dünyasında kendisinden övgüyle söz edilecek başarılara imza attı. Sahan'ın kurucusu Tahir Tekin Öztan farklılığın getirdiği başarı öyküsünü, yatırım hedeflerini ve Gaziantep sevdasını Güncel'e anlattı.

Şöhreti tüm dünyaya yayılan restoranlarındaki 400 çalışanını psikiyatrist, ekonomist ve işletmeciyle motive eden, hijyen için tüm çalışanlarına manikür, pedikür yaptırma zorunluluğu uygulayan Sahan'ın patronu Tahir Tekin Öztan bir yandan memleketi Gaziantep'e müthiş yatırımlar yapıyor, bir yandan da dünyaya açılıyor. Öztan, "Standartlarımız oluştu. Önce Atina, sonra Ortadoğu, sonra da Brüksel'de şube açacağız. Almanya'da da çok büyük bir turistik tesisi satın alma çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Sahan restoranlarının sahibi Öztan, 3 milyon dolar harcayarak Gaziantep'te 122 yıllık geçmişe sahip tarihi Şirehan'ı butik otele dönüştürüyor. Öztan, Şirehan sayesinde şehre gelen turist sayısını katlamasını, kentin sosyo-ekonomik yapısına büyük katkılar sağlamasını hedefliyor. Gaziantep'in inanç, kültür ve tarih turizmi açısından paha biçilmez değerlere sahip olduğunu vurgulayan Öztan'a göre; “Deniz, kum ve güneş her yerde var. Ama Gaziantep'teki tarihi ve kültürel değerler dünyanın hiçbir yerinde yok. Bunlar turizmde iyi değerlendirilmeli”

Güncel: Restoran işine nasıl başladınız?

Öztan: 1974''te İstanbul''a geldim. Eniştem, babam ve ağabeyim buradaydı. Eniştem ve babamın Caddebostan'daki lokantasında çırak olarak çalışmaya başladım. Okul ve iş bir arada gitmedi. Babam, sen bu işte çalış, yetiş dedi. Bende kolları sıvadım ve bugünlere geldik.

Güncel: Uzun bir süre babanızın yanında çalıştıktan sonra neden ayrılmaya karar verdiniz?

Öztan: Mesleği yaparken farklı düşündüğümüz için yaşımız da küçük olduğundan büyüklerimize söz geçiremezdik. "Dışarı servis yapalım" derdim babam "yok buraya gelip alsınlar" derdi. Bulaşık makinesi koymak isterdim, izin vermezdi. Bunu yapalım yapmazlar, şunu yapalım yapmazlar. Zamanla kendi fikirlerimi kabul ettirememeye başladım. En sonunda böyle devam edemeyeceğimi görerek 1984''te koptum ve plaj yolunda kendi yerimi açtım.

Güncel: İlk kuruluş sermayesini nasıl temin ettiniz?

Öztan: Babamların yanında çalışırken kazandığım harçlıkla cumhuriyet altını alırdım. Altınları da eczacı ablamın yanında biriktirirdim. Böylece 1984 yılında üç milyon lira param olmuştu. Sonra ilk dükkanımı buldum. Devreden kişi benden 6 milyon lira istedi. Üçünü verdim geri kalanını ise altı ayda ödemek üzere anlaştım. Dükkanı devraldım ama kafamdaki yenilikleri hayata geçirmek için cebimde tek kuruş kalmadı. Dükkan var, ben varım, beş kuruşum yok. Ziraat Bankası''nda çalışan bir ablam vardı. Hemen O'na gittim, dedim ki "bana bir çek karnesi ver", verdi.

Hemen bir fotoselli musluk aldım. Dükkana otomatik kapı yaptırdım. Böylece farklılık adına ilk adımlarımı da atmış oldum.

Güncel: Markalaşma yoluna nasıl girdiniz?

Öztan: İlk yıl herkes "iş yapamayacaksın" dedi. İki yıl mutfakta bile kendim çalıştım, usta almadım. Ama dükkanı açtığım gün, sanki müşteri kapımda bekliyordu. Bir ayda ödeyeceğim borçları on beş günde kapattım. İlk yıl çok iyi gidiyordu, altıma bir BMW bile almıştım. Sekiz ay kadar sonra birden mal sahibi dükkanı satacağını söyledi. Şok oldum. Dükkanın mülkünü almak için paraya ihtiyaç var ama bende o kadar çıkmıyor. İşte o zaman "para yok" diyenler para getiriyor, "iş olmaz" diyenler ortak olmak istiyor. Sonunda dükkanın ilk önce yarısını, sonra da kalanını aldım. Böylece markalaşma ve mülk sahibi olma konusunda da ilk adımımı atmış oldum.

Güncel: Şirehanı Projesi'ne nasıl karar verdiniz?

Öztan: Öncelikle şunu açık yürekle söylüyorum. Benim Şire Hanı'nı bir kültür ve turizm kompleksi haline getirmeyle ilgili girişimimde asla kar ve rant kaygım yok. Ben, Gaziantep'e olan vefa borcumuzu nasıl öderim? Gaziantep'ten dünyaya nasıl bir pencere açarım? Öncelikli olarak bunları düşündüm. O nedenle her yanı tarih ve kültür kokan bu kente yatırım yapmaya karar verdim.

Güncel: Şirehanı Projesi'nde neler yer alacak?

Öztan: Gaziantep denilince aklımıza sadece fıstık, baklava, kebap ve lahmacun gelmemeli. Bizim sanayimiz de var, ancak turist sanayimizi görmek için buraya gelmez. Tarihi ve kültürel birçok değerlerimiz var. Dışarıdan bize bakan insanlara göstereceğimiz çok değerlerimiz olduğuna inanıyorum. Gaziantep'te birçok tarihi değer var. Ancak bugüne kadar hep göz ardı edildi ne yazık ki. Gerçekleştireceğimiz 3 milyon dolarlık bu proje sadece Gaziantep'in değil, sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın önde gelen projelerinden biri olacak. Dünyanın en ünlü mimarlarını kentimize getirerek yapacakları çalışmalar sonucu, örnek alınacak bir eser yaratmayı hedefliyoruz. Şirahanı'nda 80 odalı, 150 yatak kapasiteli bir butik otel ve 1000 kişilik restoran hizmet verecek. Bu tesis turizme hizmet verdiği gibi Gaziantep’in sosyal yaşamına da canlılık katacak.

GÖNÜLLÜ TURİZM ELÇİSİ OLMAK İSTİYOR

Tahir Tekin Öztan, 23 yaşında babası ve eniştesinden ayrıldıktan sonra Caddebostan'da hiç kimsenin tutunamadığı bir restoranı alarak ilk riski göze almış, ertesi gün kapının önündeki kalabalığı görünce, bu işin tutacağını anlamış.

Yaşamındaki ikinci büyük riskini, 4 yıl önce bugün önünde kuyruk oluşan Ataşehir girişindeki Sahan'ı, in cin top oynayan bir arazide açarken yaşamış ve sonuçta yine kazanmış. Öztan şimdi başka bir yeniliğin peşinde: Sahan'ı yurtdışına taşımak, ama sadece restoran olarak değil, bir tür turizm elçiliği yaparak.

Diyor ki: "Ben yemeğimi yapayım, ama restoranın girişinde Türkiye'nin tanıtımını yapacak bir alan da kuralım, bu iş için ihtiyacım olan tek şey, Turizm Bakanlığı'nın yurtdışındaki iş girişimlerine manevi destek vermesi."

GAZİANTEP KÜLTÜRÜNÜ DÜNYAYA TANITACAK

Bulunduğu noktaya gelmesinde Gaziantep'in, çok katkısının olduğuna dikkat çeken Öztan, şunları söyledi: "Ben Gaziantep'te doğdum, bu şehir beni meslek sahibi yaptı. İstanbul'da, Türkiye'nin en sevilen markalarından birini yaratmamda kentimin çok katkısı var. Memleketime ve hemşehrilerime büyük bir vefa ve minnet borcumun olduğunu biliyorum. Şırahanı'nı bir kültür ve turizm kompleksi haline getirmeyle ilgili girişimimiz kar ve rant kaygısına dayanmıyor. Biz, Gaziantep'e bu vefa borcumuzu nasıl öderiz, dünyadan Gazişehrimize nasıl bir pencere açarız öncelikli olarak bunu düşünüyoruz. O nedenle her yanı tarih ve kültür kokan bu kente yatırım yapmayı görev kabul ediyorum."

ÇALIŞANLARA PSİKOLOJİK DESTEK, HİJYEN İÇİN MANİKÜR VE PEDİKÜR

Öztan, her şeyin başı eğitim diyen patronlardan. Ona göre restoranlarda servis ettikleri yemek kadar personel-müşteri ilişkileri de önemli. Bunun için birçok şirkette yapıldığı gibi çalışanlarına eğitim verdiriyor. Hijyenik olmaları için manikür, pedikür yaptırtıyor.

Öztan, "Prof. Dr. Arif Verimli ve bir danışmanlık şirketi eğitmenleri, her hafta dönüşümlü olarak restoranımıza gelip haftada bir saat müşteri-personel ilişkilerinin nasıl olması konusunda dersler veriyor. Yine cuma günleri, işyeri hekimi ve psikolog, personelin sorunları ile ilgileniyor. Dersten çıkanlar doğruca manikür ve pedikür odasına koşuyor. Şef aşçısından yamağına, garsonundan komisine kadar tüm personel bakımdan geçiyor. Saat 10.00'a kadar personel başka işle uğraşmıyor" diyor.

KAR VE RANT KAYGIM YOK

Öztan, Gaziantep’te bu yıl içerisinde hizmete girecek olan Şirehan’ı Turizm Kompleksi ile ilgili olarak şunları söylüyor: Öncelikle şunu açık yürekle söylüyorum. Benim Şirehanı'nı bir kültür ve turizm kompleksi haline getirmeyle ilgili girişimimde asla kar ve rant kaygım yok. Ben, Gaziantep'e olan vefa borcumuzu nasıl öderim? Gaziantep'ten dünyaya nasıl bir pencere açarım? Öncelikli olarak bunları düşündüm. O nedenle her yanı tarih ve kültür kokan bu kente yatırım yapmaya karar verdim. Yapacağım yatırımla kazanan Gaziantep ve Türkiye olacak. Bu tesiste hem istihdam sağlanacak, hem turizm cazibe merkezi haline gelecek, hem de Gaziantep mutfağı ve kültürü yaşatılarak gelecek nesillere de ulaştırılacak. Benim için en büyük kazanç bu olacaktır. Eminim, Gaziantep halkı da bu yatırıma sahip çıkacaktır.

Şirehan, Güneydoğu’nun Çırağan Sarayı olacak

1886 yılında, II. Abdülhamit'in padişahlığı, Cemil Paşa'nın Halep Valiliği döneminde, Kaymakam Rıfat Bey'in girişimleri, dönemin Belediye Başkani Mustafa Aga'nın halktan topladığı paralarla yaptırılan tarihi Şıra Hanı; İstanbul'da Sahan Restoranlar Zinciri gibi önemli bir marka yaratan Gaziantepli işadamı Tahir Tekin Öztan tarafindan 3 milyon dolarlık bir yatırımla turizm kompleksine dönüştürülecek.

DÜNYA ÖLÇEGİNDE TURİZM TESİSİ OLACAK

Otantik özelliklerinin kültürel ve modern degerlerle buluşacağı Şirahanı'nda 80 odalı, 150 yatak kapasiteli bir butik otel ve 1000 kişilik restoran yapılacağını kaydeden Öztan, "Gaziantep denilince akla sadece fıstık, baklava ve lahmacun gelmemeli. 5600 yılık tarihi olan dünyanın en eski yerleşim birimi ve kültürler kavşağı Gaziantep'imizin, kültürel değerlerini ön plana çıkararak en iyi şekilde temsil etmeye talibiz. 3 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye'nin değil, dünyanın en ünlü mimarlarını kentimize getirerek, global manada model gösterilecek bir eser yaratmak kazandırmak temel hedefimiz" diyor.

Şırahanı'nın butik otel ve modern bir restorana dönüştürülmesinin yanı sıra sedefçilik, yemenicilik, bakır işlemeciliği, aba ve kutnu kumaşı, geleneksel el sanatlarının yapıldığı bir tanıtım, teşhir ve satış merkezi oluşturup, otantik sanatları dünyaya tanıtmak istediklerini de kaydeden Öztan, tarihi, turistik ve turizm potansiyelleri ile ayrı bir öneme sahip olan kentin hak ettiği değeri bulmasını istediğini belirtiyor.

TURİSTLERE KINA YAKACAĞIZ

Güncel: Bu tesisin Gaziantep'teki diğer tesislerden ne farkı olacak?

Öztan: Gaziantep'e gelen turistler Zeugma antik kenti, Rumkale, Yesemek Heykel Atölyesi, Gaziantep Kalesi, Bakırcılar Çarşısı ve diğer tarihi yapıları gezdikten sonra geceleri genelde pek konaklama yapmadan çevre illere geçiyorlar. Mesela Şanlıurfa'ya giderek “sıra geceleri”ni izliyor, yöresel eğlencelere katılıyorlar.

Halbuki bizim bir “kına gecesi” kültürümüz var ve “sıra gecesi” ile kıyaslanamaz bile. Düşünün çok güzel bir görsel şov hazırlıyorsunuz ve bunu izleyen turistlerin ellerine kına yakacağız. Ülkesine dönen turistin elindeki kına günlerce kalacak ve bunun ne olduğunu soran yakınlarına “kına gecesi” ve Gaziantep'i anlatacak. Böylece, turistlerin kendi ağızlarından Gaziantep'in turizm tanıtımını yapmış olacağız. Bunun ne kadar etkili olduğunu da herkes görecek. 26 Nisan 2008 Okunma Sayısı: 9140
Arkadaşına Gönder Yazdır  
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi
  Diğer Röportajlar
 • ORTAK AKILA EKONOMİK MODEL    [13 Şubat 2015]
 • Atmalılardan, Türkiye’ye örnek birliktelik!    [03 Ocak 2015]
 • İPEK YOLU’NUN BİLİM KENTİ: HKÜ    [04 Temmuz 2014]
 • “ÇİN İLE ARAMIZDA 40 YIL VAR”    [21 Mayıs 2012]
 • ''Bazen 'Yeter artık' dediğim oluyor''...    [02 Nisan 2011]
 • "Bir gün geri döneceğim!"    [01 Mart 2011]
 • GEZGİN GAZETECİ COŞKUN ARAL ANLATIYOR    [25 Haziran 2010]
 • “Geleceğimiz temiz bir çevrede yatıyor”    [24 Mayıs 2010]
 • Ekmeğimizi taştan çıkartıyoruz    [12 Nisan 2010]
 • 200 yıllık konaklarda 5 yıldızlı konaklama    [08 Ocak 2010]
 • 112'yi nasıl arayacaksınız?    [14 Nisan 2009]
 • Kocaman: “Ankara beni değil, ben kendimi uygun gördüm…”    [14 Mart 2009]
 • GAZİANTEP VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ İSA GÜVEN’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR    [16 Şubat 2009]
 • Her şeyin başı sağlık    [04 Aralık 2008]
 • Tüm Gaziantepliler bu müzeyi görmeli    [25 Kasım 2008]
 • 2009’a girerken Gaziantep    [15 Kasım 2008]
 • ÖMER ÇELİK: GTB Gaziantep’in hizmetinde    [07 Kasım 2008]
 • DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SÜLEYMAN SOYLU, GÜNCEL OBJEKTİF’İNDE…    [06 Ekim 2008]
 • Hükümet icraatlarıyla değil, yoksula yaptığı yardımla övünüyor    [23 Eylül 2008]
 • “Soykırım Anıtı yapılmalı”    [11 Ocak 2008]
Video
   
YAZARLARIMIZ
 
Yakup Çiçek
AHMET HAKANI YALNIZ BIRAKTIK
Veysel KARAYILAN
UMUDUM VAR DÜZELECEK
Murat GÜREŞ
BIÇAK GİBİ
Ali Doğan
ARA BİZE YARAMADI
Halil Yılmaz
ŞEYTAN BUNLARI GÖRÜNCE SELAMA DURUR
Enver BAL
GAZİANTEPSPOR KÜMEDE KALDI
Ahmet BAKIR
ÇEVREM
Celal TOPKAN
ERDOĞAN'I ŞAŞIRTAN 'EVET' VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Mehdi ANLAROĞLU
KİLİS’TE NELER OLUYOR?
İzzettin Turnalar
ETME…
Merve DURMAM
Elhamdülillah Müslümanız
Burcu KARAKAŞ
Özgür Basın" Ne Demek?
Hasan Işık ÖZYILAN
SİZİN ÇAKRANIZ NEDİR?
S.Taşkın ELMA
BÜYÜKŞEHİRDEN TEK YÖN UYGULAMASI…
Hasan Fuat GÖÇER
HEGEMONYA KIRILMALI
Şevki KILIÇ
CUMHURİYET
 
Site İçi Arama
 
Haberlerde Yazılarda
 
Güncel Anket Arşiv »
 
Gaziantepspor bu sezon başarılı mı?
     
 
RÖPORTAJ
 
 
Linkler Hepsi »
 
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Ticaret Odası
Şehitkamil Belediyesi
Şahinbey Belediyesi
gazeteoku
 
 
 
       Anasayfa        |       Arşiv        |       Reklam        |        Künye        |        İletişim        
© 2007 Gaziantep Güncel Gazetesi
site ekle
kaliteli çiçekçiler için doğru seçim
• gaziantep çiçekçi, • gaziantep çiçek,
• gaziantep çiçek siparişi
• online çiçekçi, • çiçek gönder, • yapay çiçek