Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kıraathane söyleşilerinin 41’incisi gerçekleştirildi

Haber Giriş Tarihi: 11.11.2022 15:02
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 08:11
Kaynak: İHA
Kıraathane söyleşilerinin 41’incisi gerçekleştirildi

“Kıraathane Söyleşileri”nin kırk birincisi olan “Edebiyat ve Kimlik” başlıklı söyleşi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Kanter’in sunumlarıyla gerçekleştirildi.
Konuşmasına dinleyicileri selamlayarak başlayan Kanter, kimlik ve edebiyat meselesinin insanın dünyaya iniş hikayesiyle başladığını, insanın kendini anlatma arzusunun edebiyatı beraberinde getirdiğini; “Ben kimim?” sorusunun da kimlik inşası için başlangıç teşkil ettiğini söyledi. Edebiyatın insanın kim olduğunu ve kim olmak istediğini anlattığını vurgulayan Kanter, bize, bizi bizimle anlatan niteliğiyle kimlik inşasındaki rolünü belirtti.
Kanter, bizi biz yapan, toplumsal bilinci sağlayan, aidiyet duygusunu sağlayan değerlerin topluluğu millet yapan unsurlar olduğunu belirterek, Edebiyatın, içimizde var olan değerlere dönmemizi sağlayan gücü olduğunu ifade ederek, Ömer Seyfettin, Mehmet Emin Yurdakul, Ziya Gökalp, Reşat Nuri Güntekin örneklerinden hareketle toplumsal bilinci sağlayan ve aidiyet duygusunu oluşturan eserler ortaya konduğunu söyledi.
Katılımcıların katkılarıyla zenginleşen söyleşi, soru-cevap bölümünün ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Yıldırım’ın, Kanter’e teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.