Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

SANKO OKULLARI TÜBİTAK BÖLGE FİNALİNDEN ALTI BİRİNCİLİKLE DÖNDÜ

SANKO Okulları öğrencileri “55. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finalleri”nde altı bölge birinciliği ve iki bölge üçüncülüğü kazanarak önemli başarıya imza attı.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2024 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2024 10:26
Kaynak: Haber Merkezi
guncelgazete.com
SANKO OKULLARI TÜBİTAK BÖLGE FİNALİNDEN ALTI BİRİNCİLİKLE DÖNDÜ

Adana’da düzenlenen bölge finallerinde; SANKO Okulları öğrencilerinden Eyşan Öğüt, Damla Dila Gündoğdu ve Sanem Sözmen, proje danışman öğretmeni Özgül Güner rehberliğinde Coğrafya alanında hazırladıkları “İndigo Boyası Gideriminde Soda, Tuz, Kafein ve Limon Kabuğu Karışımı ile Hazırlanan Adsorbanın Performansı” projesi bölge birinciliğine değer görüldü.

Miraç Umut Kaygısız, Mehmet Tuğra Şekeroğlu ve Zehra Sude Şaşuşağı, öğretmenleri Özgül Güner rehberliğinde Fizik alanında hazırladıkları “Manyetik Nanopartiküllü Isı İleten Kumaş ile Entegre Edilmiş Sıcak Tutan Ceket Tasarımı” projesiyle, Ece Güner, Kevser Güneş ve Berat Büyükbakkal da öğretmenleri Özgül Güner rehberliğinde Kimya alanında geliştirdikleri “Mikroplastik ve Yağ-Su Karışımının Aynı Yüzeyde Ayırımı için Hdtms Modifiyeli Manyetit Kaplı Çelik Ağlar” projesiyle bölge birinciliği elde etti.

Kerem Kaya, Alperen Polat ve Güneş İkizceli, öğretmenleri Neriman Ersönmez rehberliğinde Coğrafya alanında hazırladıkları “Yeni Nesil Balast Suyu Yönetimi: Noninvaziv Yöntemlerle Biyoçeşitliliği Koruma ve Biyolojik İstilayı Engelleme Sistemi” projesiyle, Betül Günaydın ve Öykü Cıkcık, öğretmenleri İbrahim Erdem Bakar rehberliğinde Biyoloji alanında hazırladıkları “Musca Domestica'nın Ontojenezinde Mikroplastik” projesiyle, Muhammed Ali Bayındır ve Alperen Güven ise öğretmenleri İbrahim Erdem Bakar rehberliğinde Fizik alanında hazırladıkları “Betonun Durabilitesinin Belirlenmesinde Tahribatsız Muayene Yöntemi” isimli projesi bölge birincisi olarak Türkiye finallerine katılma hakkı kazandı.

İrem Aydın, Yağmur Aydın ve Furkan Nadir Yıldız, öğretmenleri Özgül Güner rehberliğinde Kimya alanında geliştirdikleri “Suda Bulunan Ağır Metal Gideriminde Kondroitin Sülfat İçerikli Biyobozunur Flament Sentezi” projesi ile Selin Çelik, Kerem Çevik ve Ertan Emre Alageyik ise öğretmenleri Özgül Güner rehberliğinde Fizik alanında hazırladıkları “Karboksi Metil Selülozden Elde Edilen İletken Hidrojel ile Çevre Dostu ve Biyouyumlu Triboelektrik Nanojeneratör Tasarımı” projesiyle bölge üçüncüsü oldu.

SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, 12 proje ile katıldıkları bölge finallerinde altı birincilik ve iki üçüncülük derecesi elde etmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Asyalı, öğrenci ve öğretmenlerini kutlayarak, 27-31 Mayıs 2024 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek TÜBİTAK Türkiye Finallerinde başarılar diledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.