Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“2019 yılında beklenenin üzerinde sonuçlar aldık”

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, 2019 yılı hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü ihracatında istenilen hedeflere ulaşıldığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 07.01.2020 13:07
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2023 19:04
Kaynak: İHA
“2019 yılında beklenenin üzerinde sonuçlar aldık”

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, 2019 yılında Türkiye genelinde gerçekleştirilen hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre oranla %1,6 artış göstererek 6 milyar 788 milyon 364 bin dolara yükseldiğini açıkladı. 

Açıklamasında, 2019 yılı hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü ihracatında istenilen hedeflere ulaşıldığını ifade eden Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya: “Geride bıraktığımız 2019 yılında, piyasaların tecrübe ettiği tüm güçlüklere rağmen sektörümüz, ihracat artışı ile ülke hedeflerimize katkı sağlamayı sürdürdü. 2020 yılında umuyoruz ki, ihracat ailesi olarak yüksek katma değerli ihracat hedefi doğrultusunda, markalaşma, AR-GE, inovasyon ve tasarıma yönelik faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Çünkü, değişen dünya koşullarında rekabet gücünün yükseltilebilmesi için bilginin ve analizin önemine inanıyoruz. Ayrıca, rekabette nitelikli işgücünün ve teknolojinin vazgeçilmez rol oynadığını görüyor ve bu yönde yatırımların artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Firmalarımızın bu değerlere odaklanmalarını, küresel değer zincirlerinin katma değer oluşturan noktalarında yer almalarını sağlamak üzere İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenecek aktivitelerin yanı sıra, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu olarak da ihracatçılarımızın sorunlarının çözümü için çabalayacak; ülkemizin ihracat potansiyelinin daha üst seviyelere ulaşması için elimizi taşın altına koyacağız.”

HUBUBATÇILAR 2020’DE AFRİKA, AMERİKA VE UZAKDOĞU’YA YOĞUNLAŞACAK

Altunkaya yaptığı açıklamada; ülkemizin hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında en önemli pazarların %43,4 pay ile Orta Doğu, %20,8 ile Afrika, %12,2 pay ile Avrupa Birliği, %8,7 pay ile Amerika ve %6,4 pay ile Asya ve Okyanusya ülkeleri olduğunu; ilk 5 ülkenin ise Irak, Suriye, ABD, Yemen ve Suudi Arabistan olduğunu ifade etti. Sektör Kurulu Başkanı, geçtiğimiz yıl sektörün önde gelen pazarları Irak ve Suriye’de ihracatçılarımızın teknik engeller ve çeşitli güçlüklerle karşılaştıklarını, 2020 yılında her iki pazarda da olumlu gelişmeler olmasını temenni ettiklerini belirtti. Son dönemde Ortadoğu’da yaşanan istikrarsızlığın ve artan jeopolitik risklerin 2020 içerisinde birçok sektörü olumsuz etkileyebileceğine de dikkat çeken Başkan Altunkaya, bölgede istikrarın yeniden tesis edilmesinin sadece ülkemizin değil Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin de ihracatı ve refahı açısından büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Ortadoğu’daki olası tüm riskler karşısında alınacak en önemli önlemin ise pazar çeşitlendirmesi olduğuna vurgu yapan Altunkaya, sürdürülebilir ihracat artışı için ihracatçılarımızın yeni pazar odaklı çalışmalarının meyvelerini verdiğini; böylece 2019 yılında ihracatın örneğin; Amerika ülkelerine %25,4, Afrika’ya %6,3 ve Asya ve Okyanusya ülkelerine ise %4,1 artışlar sağlandığını, diğer pazarlarda da yaşanan ihracatı artışı neticesinde Ortadoğu’ya ihracattaki %5,4’lük düşüşün bu sayede telafi edildiğini söyledi.

2019 İHRACAT RAKAMLARI HEDEFLEDİĞİMİZ GİBİ

Başkan Altunkaya yaptığı değerlendirmede; “Sektörümüzde ülke genelinden 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,6 artışla 6 milyar 788 milyon 364 bin dolara yükseldi. Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 1 milyar 992 milyon 210 bin dolarlık dolar ihracat ve %29,3 pay ile Türkiye’deki sektör birlikleri arasındaki liderliğini korudu. Birliğimizi, 1 milyar 971 milyon 948 bin dolar ihracat ve %29 pay ile İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatçıları Birliği takip ederken, 1 milyar 21 milyon 31 bin dolar ihracat ve %15 pay ile Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üçüncü sırada yer aldı. Sektör ihracatına sağladıkları katkılar için, sektörümüzde faaliyet gösteren tüm birlikleri gönülden kutluyorum.” dedi.

TÜRKİYE GENELİ İHRACATTA ASLAN PAYI “BUĞDAY UNU”NUN

2019 yılında ürün bazında ülkemizden en fazla “buğday unu”, “bisküvi-pasta” ve “makarna” ihracatının yapıldığını ifade eden Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya yaptığı açıklamada; “Türkiye genelinde Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri üyelerimizin gerçekleştirdiği ihracatın %15,5’ini buğday unu, %9,9’unu bisküvi-pasta, %9’unu makarna, %8,1’ini çikolata ve kakaolu mamuller, %6,9’unu şekerli mamuller oluşturmaktadır. Bu ürünlerimizi sırasıyla, bitkisel yağlar, yağlı tohumlar ve meyveler, hububat ve bakliyat ürünleri ile baharatlar takip etmektedir.” dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.