Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ekonomiyi büyütmeye mecburuz

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye’nin güçlenmesi için ekonomiyi büyütmenin şart olduğunu belirterek, “2017 yılının büyümesini artırmak için daha çok çaba harcamalıyız” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2017 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 16:31
Kaynak: İHA
Ekonomiyi büyütmeye mecburuz

Konukoğlu, yaptığı yazılı değerlendirmede, geçen yıl dördüncü çeyrekte ekonomik büyümenin yüzde 3,5 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesinin sevindirici olduğunu ifade ederek, büyümenin iç talep ve devlet tüketim harcamaları ağırlıklı görünüm sergilediğine işaret etti.

Orta Vadeli Program’da 2016 için hedeflenen rakamın revize edilerek yüzde 3,2’ye çekildiğini, yıllık büyümenin ise yüzde 2,9 gerçekleştiğini belirten Konukoğlu, özellikle jeopolitik riskler ve ülkede darbe girişiminin etkisiyle potansiyel büyüme rakamlarına ulaşılamadığının altını çizdi.

Konukoğlu, işsizliği önleyebilmek ve istikrarın devamını sağlayabilmek için hızlı büyümenin önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Dünyada ve bölgede yaşanan gelişmeler Türkiye’yi ekonomik olarak çok daha güçlü kılmamız gerektiğini bizlere göstermektedir. Ülkemizi geliştirmeye, ekonomiyi büyütmeye mecburuz. Düşük büyüme patikasından çıkarak, 2017 yılında daha yüksek rakamları yakalamalıyız. Bunun için çabamızı artırarak, üretim artışını ve sanayi yatırımlarını hızlandırmalı, ihracatın katkısını artırmalıyız. Yapısal reformlara kararlılıkla devam etmeliyiz. İnşallah 16 Nisan’da referandumundan sonra ekonominin rahatlamasıyla birlikte daha istikrarlı bir döneme gireceğiz ve büyüme hızlanacaktır.”

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.