Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İHRACATIN YILDIZLARINA ÖDÜL

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri düzenlediği ödül gecesiyle 2022 yılında ihracatlarıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde fark yaratan, bölge ve ülke ekonomisine en fazla katkıda bulunan firmaları ödüllendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2023 22:30
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 10:41
Kaynak: İHA
İHRACATIN YILDIZLARINA ÖDÜL

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri düzenlediği ödül gecesiyle 2022 yılında ihracatlarıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde fark yaratan, bölge ve ülke ekonomisine en fazla katkıda bulunan firmaları ödüllendirdi. Bölgenin ihracat şampiyonu ALTUNKAYA İNŞAAT NAKLİYAT GIDA TİC. A.Ş. olurken, onu SANKO DIŞ TİC. A.Ş., MUTLU MAKARNACILIK SAN. VE TİC. A.Ş. ve ŞÖLEN ÇİKOLATA GIDA SAN.VE TİC. A.Ş. takip etti. 

Törende bir konuşma yapan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, son yıllardaki bölgesel ve küresel krizlere rağmen bölgemizin güçlü ihracat istatistikleri yakaladığına dikkat çekti. Kileci, 2022 yılında 12,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen bölge ihracatını değerlendirerek “Bölgesel ve global çapta yaşanan olumsuzluklara rağmen ihracatçılarımız 2022 yılını da rekorlarla kapatarak bizi gururlandırdı.” ifadelerini kullandı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ihracat performanslarıyla öne çıkan firmaları düzenlediği törenle ödüllendirdi. Törene; Gaziantep Valimiz Sn. Kemal Çeber, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Fatma Şahin, önceki dönem Adalet Bakanı Sn. Abdülhamit Gül, Gaziantep Milletvekilleri Sn. Derya Bakbak, Sn. Eyüp Özkeçeci, Sn. Sn. Bünyamin Bozgeyik, Ertuğrul Kaya, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Koordinatör Başkanımız Fikret Kileci, Birlik Başkanlarımız Celal Kadooğlu, Mehmet Çıkmaz, Zeynal Abidin Kaplan, çok sayıda oda-borsa başkanı, iş insanı, kamu kurumlarımızın temsilcileri ve üyelerimiz katıldı.

2022 yılında Bölge ihracatında Orta Doğu Ülkeleri %42,4 pay ile ilk sırada yer almakta, AB Ülkeleri %15,9 pay ile ikinci ve Afrika Ülkeleri %14,3 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Bölgeden toplam 196 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, İngiltere, Almanya, İtalya, İran, İsrail, Libya ve Cibuti Bölge ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.

Ayrıca, makine halıları, pastacılık ürünleri, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, diğer gıda müstahzarları ile demir-çelik mamulleri Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.

İhracatın Yıldızları Ödül Töreninde bir konuşma yapan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, bölgenin ve Gaziantep’in Türkiye ihracatına katkısına değindi. Çeber, şunları kaydetti: “Üreten insanlar, emek veren insanlar her birinizi tekrar tekrar tebrik ediyorum. Bugün burada salonu dolduran tüm ihracatçılarımız üreterek, istihdam sağlayarak birer kahramanlık destanı birer başarı hikayesi yazıyor. Bizi bu yıldızlarla buluşturan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ailesine de teşekkür ediyorum.” dedi.

Törende bir açılış konuşması yapan önceki dönem Adalet Bakanı ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, “Ülkemizin en önemli şehirlerinden birisinde yaşıyoruz. Yatırımın, ekonominin ve ihracatın kalbinde hukuk yatıyor. Tüm bu dinamikler birbirini destekleyen unsurlardır. Hem düzenlemelerle hem de demokratik adımlarla yıllar içerisinde çokça ilerleme kaydettik. Bu ilerlemeler ülkemizin ihracatına doğrudan etki etmektedir. Bu vesileyle, bugün burada ödül alan tüm ihracatçıları tebrik ediyorum.” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise açılış konuşmasında “İhracatçılarımızı yürekten kutluyoruz. Belediyemiz olarak onların her zaman yanındayız. Yeşil dönüşümü tamamlamak için sanayicilerimizle birlikte var gücümüzle çalışıyoruz. Bu şehre katma değer katan bu bölgeye döviz girdisi sağlayan tüm firma sahiplerimizi tüm emekçi kardeşlerimizi kutluyorum.” dedi.

Törende bir açılış konuşması yapan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci “Depremden ve küresel krizden dolayı rakamlarımız biraz gerilese de bölgemizin gayretli ihracatçılarının düşüşü telafi edeceğine olan inancımız tam. Bizim bölgemiz diğer bölgelerden ayrışmaktadır. Özellikle beşeri sermayemize çok güveniyoruz. Coğrafi konumumuzdan ötürü bölgesel problemlerden doğrudan etkilensek de topraklarımızdan aldığımız güç bizi motive ediyor. Önümüzdeki yıllarda da başarılarımız artarak devam edecektir.” dedi. 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.