Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

2020 Yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı

Gaziantep’te yürütülmekte olan kamu yatırım çalışmalarının genel değerlendirmesinin yapıldığı ve devam eden projelerin son durumlarının görüşüldüğü 2020 Yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 29.01.2020 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 02:55
Kaynak: İHA
2020 Yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı

Vali Gül, burada Gaziantep’te çok büyük yatırımlar yapıldığını kaydederek hali hazırda devam eden 580 projenin olduğunu söyledi.

Atatürk Toplantı Salonu’nda koordinasyon kurulu üyeleri ile değerlendirmelerde bulunan Vali Gül, “Devam eden projelerin toplam değeri 14.465.147.000 TL ve 2019 yılı sonu itibari ile yapılan harcamamız 2.450.385.000 TL’dir. İnşallah bu sene hem ödeneklerin fazlalığı hem de durdurulan kamu işlerinin devam etmesi ile beraber daha fazla iş yapılacak, tamamlanacak” dedi.

Devam eden işler hakkında da bilgi veren Gül, “Hızlı tren işi devam ediyor. Gaziantep hızlı trene kavuşuyor. Adana istikametinden Gaziantep’e gelen bir hızlı trenimiz var aynı zamanda da Gaziantep’ten Şanlıurfa’ya yapılacak hızlı trenin de fizibiliteleri yapılıyor. Daha çok ulaşılabilir bir şehir olacağız. Bunun yanında havaalanı terminal binası yapılıyor. Bu sene Ekim ayına kadar terminalimiz tamamlanacak. Gaziantep Şehir Hastanesi planlandığı şekilde devam ediyor. 2 bin 200 kişi çalışıyor. Şehir Hastanesi’nin de eş zamanlı olarak bağlantı yolları ve benzeri işler diğer kurumlar tarafından devam ediyor. Büyükşehir Belediyemizin iki önemli projesi olan Düzbağ’dan su getirilmesi gerçekleştirildi. Gaziray da hızlı bir şekilde devam ediyor. Yollarımız devam ediyor. İleriki süreçte Gaziantep-Nurdağı yolu da yapıldığında aslında ilçelerimizle ulaşım sorunumuz hemen hemen ortadan kalkmış olacak” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM VE SPOR ALANINDA TÜM YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Eğitim ve spor alanında da açıklamalarda bulunan Gül, “Şu an inşaatı devam eden yatırımlarımız, son iki yılda yapılanlar, devam edenler ve programlı olanlar yaklaşık 4 bin derslik. Bu ise Cumhuriyet tarihinde yapılan toplam dersliğin %25’i kadar. Çok önemli bir yatırım. Geçen sene tasarruf senesi olması itibari ile bazı okulların inşaatı durdurulmuştu. Şu an onu da ortadan kaldırdık. Bütün inşaatlarımız devam edecek. Hiçbir müteahhide borcumuz yok, iş yapan müteahhitlerin ödemeleri ile ilgili bir sıkıntımız yok. Bu sene içerisinde inşaatı devam eden, yarım kalan 120 okulumuz büyük ölçüde tamamlanmış olacak. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapacağı büyük ölçekli merkezi kütüphane ve belediyelerin yaptıkları ile de kütüphane alanında rahatlama olacak. Gençlik ve spor alanında ise Gençlik ve Spor Bakanımıza teşekkür ediyoruz. 20 tane spor salonu, 13 tane havuz inşaatı başta olmak üzere spor tesisleri ile ilgili gerek ilçelerimizde gerek merkezde çok önemli yatırımlar başladı, tamamlandı devam ediyor. Bunlarla beraber kurulan okul spor kulüpleri ve diğer enstrümanlar Gaziantep’i spor konusunda bir basamak daha yukarı çıkmasını sağlayacak” diye konuştu.

“EĞİTİMDE 100 HAYIRSEVER ARIYORUZ”

100 hayırsever aradıklarını da sözlerine ekleyen Gül, hayırseverlerin okulları da başladığında Gaziantep’te eğitim sorunu ortadan kalkacağını belirtti.

Toplantı, kurum müdürlerinin sunumları ve katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.