Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Halı tasarımı bölümü öğrencileri online söyleşide

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2022 12:38
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 02:59
Kaynak: İHA
Halı tasarımı bölümü öğrencileri online söyleşide

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Halı Tasarımı Programı lisans ve Fen Bilimleri Enstitüsü Halı Teknolojileri Yüksek Lisans Programı Halı Tasarımı ve Teknolojisi yüksek lisans öğrencileri için online eğitim düzenlendi.
Zoom bağlantısıyla gerçekleşen eğitime Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Halı, Kilim ve Dokuma Ana Sanat Dalı Başkanı Prof. Aysen Sınav Soysaldı katıldı. Prof.Dr. Aysen Sınav Soysaldı tarafındanel halısı dokuma tekniği, el halısında kullanılan atkı, çözgü iplikleri, iplikleri boyama yöntemleri, desenlendirme, ülkemizin bölgelere göre adlandırılan tarihe geçmiş halı çeşitleri, halılar üzerindeki motifler ve anlamları, günümüzdeki durumu, ekonomiye katkıları ve yurt dışından gördüğü ilgi hakkında bilgi verildi. GAÜN Halı Tasarımı Programı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nazan Avcıoğlu Kalebek ise “Halı Dokuma Tekniği ve Halı Tarihi” konulu ilk eğitimi Prof. Aysen Sınav Soysaldı ile gerçekleştirdiklerini belirterek,“Ülkemizin farklı üniversitelerinden alanında uzman akademisyenlerin katılımı ile bu tür etkinliklere devam edeceğiz. Halı Tasarımı Programı lisans ve yüksek lisans öğrencilerin akademik bilgilerini geliştirmek amacıyla gerçekleşen eğitime katılım oldukça talep aldı” diye konuştu.
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Halı Tasarımı Programı Dr. Öğr. Üyesi Memik Bünyamin Üzümcü, Halı Tasarım Programı’nın ders kataloğunda yer alan Halı Tarihi ve Klasik Halı Desenleri dersine önemli katkılar sunan eğitimin, farklı hocalar ile farklı konu alt başlıkları ile planladığını ifade etti.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.