Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET ATAŞESİ SHARİ STOUT GSO'YU ZİYARET ETTİ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Shari Stout ve berberindeki heyet Gaziantep Sanayi Odası'na (GSO) ziyarette bulunarak Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ile bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2019 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2023 01:27
Kaynak: İHA
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET ATAŞESİ SHARİ STOUT GSO'YU ZİYARET ETTİ

Gaziantep ile ABD arasındaki ticari işbirliklerini geliştirme noktasında yapılacak çalışmaların konuşulduğu ziyarette GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, kentin üretim ve ihracatı hakkında bilgiler verdi.

Gaziantep'in üreten ve çalışan bir kent olduğunu dile getiren Adnan Ünverdi, çok geniş yelpazede üretim yaptıklarını ve ihracat yapan iller sıralamasında 6'ıncı sırada yer aldıklarını söyledi.

Gaziantep'in ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında, ABD'nin ikinci sırada yer aldığına vurgu yapan Ünverdi, "Mevcut ticaretimizi arttırmaya yönelik Türk ve ABD'li işadamlarının bir araya gelmesi noktasında işbirliği yapabiliriz. Bu konuda iki ülkede düzenlenecek fuarlara karşılıklı olarak heyetler gönderebiliriz. İhracatı arttırmak için yakın çalışma içinde olmalıyız" dedi.

Gaziantep-Kilis arasında yaklaşık 50 milyon metrekare alan üzerine kurulacak Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi'ne dünyanın her yerinden yabancı yatırımcıları yatırım yapmaya davet ettiklerini ifade eden Ünverdi, "Burada elektrikli otomobil üretme hayalimiz var. Kentimizden 180 ülkeye yüzden fazla ürünü ihraç ediyoruz. Parça halı üretiminde dünya üçüncüsü, makarna üretiminde Avrupa ikincisi, nonwoven kumaş üretiminde Türkiye birincisiyiz. Çuval ve ambalajda üretim merkeziyiz. Otomotivde de etkin rol üstlenebiliriz" diye konuştu.

Ev sahipliği için GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi'ye teşekkür eden ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Shari Stout da iki ülke arasında ticaret hacmini geliştirmek için destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

ABD Büyükelçiliği Vize Konsolos Yardımcısı Mari Oye, Ticaret Uzmanı Yaprak Çakılcıoğlu, ABD Adana Ekonomi Konsolosu Kara Babrowski ve Ekonomik İşler Uzmanı Mutlu Sevindik ile GSO Genel Sekreteri Kürşat Göncü'nün de hazır bulunduğu ziyaret sonunda, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ziyaret anısına Ticaret Ataşesi Shari Stout'a yöresel işlemeli bakır vazo hediye etti.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.