Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Apa "Yapı sektörüyle ilgili bilinçsiz bir algı oluşturuluyor"

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, kamuoyunda bazı çevrelerin "Türk ekonomisi, parasını betona gömüyor" şeklinde bir söylem ortaya attığını ancak rakamlar incelendiğinde, bu iddianın tamamen çürüdüğünü söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2019 15:40
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 03:42
Kaynak: İHA
Apa "Yapı sektörüyle ilgili bilinçsiz bir algı oluşturuluyor"

İddialara rakamlarla açıklık getiren Apa "Bu algının yürütülüyor olması yanlış, yapı sektörü ekonomiye yük getiren değil, ekonomiye ve istihdama omuz veren bir sektördür" dedi. 

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği'nin 2019 yılı 1.İstişare Toplantısı gerçekleşti. Toplantıya, Gaziantep'te yapı sektörüne yön veren 250 civarındaki sektör temsilcisi katılarak, sektörün sorunlarını, yaşadıkları sıkıntıları ve önümüzdeki dönemle ilgili görüş ve önerilerini paylaşarak, istişarelerde bulundu.

Toplantının açılışında konuşan Başkan İbrahim Apa, geçtiğimiz yıl yaşanan fiyat artışlarının sektörde bir daralmaya yol açmasına rağmen, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinden alınan ruhsat oranlarına bakıldığına, sektörün üretmekle ilgili kararlılığını ortaya koyduğunu söyledi. Sektörün geçen yıl biraz yavaşlamasına rağmen, yoluna devam etmek için elinden gelen mücadeleyi gösterdiğine dikkat çeken Apa, TÜİK'in açıkladığı istatistiklere bakıldığında da, konut satışlarında ciddi düşüş yaşanmadığını ama bunun sebebinin kurdan kaynaklı fiyat artışlarının satış fiyatlarına yansımaması ve insanların hala konutu güvenli bir yatırım aracı olarak görmesinden kaynaklandığını söyledi. Kısa ve orta vadede mevduat gelirlerinin, konut yatırımdan daha cazip gibi görünse de bunun doğru bir yatırım olmadığının görüleceğini ifade eden Apa, "Eldeki konut stokları bittiğinde, yeni başlayan konut fiyatları da artacak. İmalat fiyatlarında çok ciddi artışlar söz konusu. Hiçbir meslektaşımız maliyeti satışlara yansıtmadı. Bu yansıma gerçekleştiğinde, konuttan elde edilen gelirin, mevduat gelirinden daha cazip olduğunu da hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

"BETON EKONOMİSİ ALGISI DOĞRU DEĞİL"

Yapı sektörünün "beton ekonomisi" tanımlamasıyla değersizleştirilmek istendiğini ancak bu algının kesinlikle doğru olmadığını açıklayan İbrahim Apa rakamlarla örnekler vardı. Apa "Bankaların kullandırdığı toplam kredi büyüklüğü 2.5 trilyon lira dolayında. Yapı sektörünün toplam kredilerden doğrudan aldığı pay ise sadece yüzde 3.6 oranında. Yüzde 3.6'lık bölümü de vatandaşların kullandığı konut kredileri oluşturuyor" dedi. Apa "Konut kredileri toplamı da 193 milyar lira dolayında. Bunun birinci el satışlara tekabül eden bölümü yaklaşık 90 milyar lira tutarında. Özellikle Anadolu'daki bizim gibi sektör temsilcileri, her türlü zorluğu yaşayarak, ülkemize istihdam olarak çok büyük katkılar sağladık. Sektörümüz sadece Ankara ve İstanbul'daki konut üreticisinden ibaret değil, Anadolu'da bu işin yükünü çeken, istihdam yaratan, omuz veren insanlar var. Sadece bizlerin değil, yapımda kullandığımız malzeme üreticilerinin de sektöre çok ciddi bir istihdam katkısı bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

"MESLEĞE SONRADAN GİRENLER ÇEKİLMEYE BAŞLADI"

2012 yılı ve sonrasında, herkesin müteahhitlik yapmaya heves ettiği bir dönemi yaşadıklarını ancak zorluklar ortaya çıkınca, bunun sona erdiğini söyleyen İbrahim Apa "Yıllardır dile getirdiğimiz Müteahhitlik Meslek Yasası bir türlü çıkmayınca, müteahhitliğin tanımı da yapılamadı. Başka sektörlerde olduğu gibi, bizim sektörümüzde, bir dönem, insanlara cazip geldi. Ancak mevzuatlar zorlaşınca, yönetmelikler değişince, bu kişiler, bizim mesleğimizin dışardan görüldüğü gibi olmadığını anladı. Mesleğimize sonradan girenler, şimdi sektörden çıkmaya başladı. Dolayısıyla sektör, gerçek sahiplerine kalmaya başladı. Çünkü şu an zorluğu yine bizler yaşıyoruz. Zorlukların üstesinden hep birlikte el ele verip çıkacağız. 2018 yılında, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerin verdiği ruhsat oranlarına baktığımızda, sektörümüzün yoluna devam etme kararlılığını çok net görebilmekteyiz. Fakat bu devamlılığın sağlanabilmesi için sektöründe beklentileri var. Bunlardan en önemlisi tabi ki faizlerin inmesi, sektöre kalıcı çözümler üretilmesi, düşük orandaki faizlerin sadece ilk satışlara verilmesi. İnşaatın bel kemiğini oluşturan demir, çimento ve petrol türevi kalemlerde KDV indirimi sağlanması, KDV ve tapu indirimi harçlarının sürekli hale getirilmesiyle, sektör kararlılıkla yolunda yürümeye devam edecektir. Faizlerin yüksek olmasından kaynaklı ipotekli satışlar çok düşmüştür. Fakat meslektaşlarımız gerekli özveriyi göstererek, müşteriye cazip hale getirmek adına, eskiden olduğu gibi senetli satışlarla elinden geleni yapmaktadır." diye konuştu.

"KAMU AYAĞINDA DA ZORLUKLAR VAR"

Sektördeki sıkıntıların sadece yap-sat piyasasında değil, kamu müteahhitleri tarafında da yaşandığına dikkat çeken İbrahim Apa "Yapım işlerinde ağırlıklı olarak kullanılan çimento, akaryakıt, demir, bitüm, boru gibi malzeme fiyatlarında özellikle son 2 yıldır yüksek artışlar yaşandığı hepimizin malumudur. Döviz kurundaki son 6 ayda öngörülmesi mümkün olmayan yükseliş nedeniyle firmalarımız zor durumda kalmıştır. Bu zorluğu, kamu müteahhitlerimiz daha fazla hissetmiştir. Tasfiye ve Fiyat Farkı Kararnamesinin bir an önce çıkması, kamu müteahhitlerinin sıkıntılarını bir nebze olsun giderecektir. Gerek GAİMDER olarak, gerekse çatı kuruluşumuz İMKON nezdinde bu konudaki çalışmalarımız devam etmekte. Hem Gaziantep'teki diğer STK'lar, hem de Ankara'da Bakan ve Milletvekilleri düzeyinde girişimlerimiz oldu. Hali hazırda Türkiye'de birçok il, Tefe-Tüfe üzerinden fiyat farkı alabilmektedir. Bazı illerde fiyat farkının olması, diğer illerde olmaması, sektörde adaletsizliğe yol açmaktadır. Kamu müteahhitlerinin sorunlarının çözümüyle ilgili çalışmalarımız aralıksız sürüyor." şeklinde konuştu.

"YENİ İMAR ALANLARINA İHTİYAÇ YOK"

Önümüzdeki dönemde şehrin yeni imar alanına ihtiyacının olmadığının altını çizen Başkan Apa "Hali hazırda parselasyonu bitmiş, yolları açılmış yerlerin altyapı hizmetlerinin şehirde bir program dahilinde kısa ve orta vadede bitirilmesiyle birlikte, şehirde arsa bolluğu yaşanacaktır. Bunun da sektörde arsa paylarında düşüşe neden olacağını öngörmekteyiz" dedi.

Yakın zamanda yapı müteahhitlerini 9 sınıfa ayıracak kanun taslağının da hazırlık aşamasında olduğunu kaydeden Apa, bundan sonra ilk defa inşaat yapacak bir firmanın, tek ruhsatta en fazla bin metrekare inşaat yapabileceğini de belirtti.

Toplantıda, belediyelerin yeni dönemde yapacakları kentsel dönüşüm projelerinde mutlak surette, özel sektör ile işbirliği yapmaları gerektiğini ele alınırken, Yapı denetim Yasasıyla ilgili üyelerin görüşleri de dinlendi. Sektör temsilcileri, Yapı denetimle ilgili endişelerini dile getirdi. Bu arada, İmar barışıyla ilgili Ankara nezdinde yapılan girişimlerle ilgili üyelere bilgiler verildi.

İstişare Toplantısında, müteahhitler karşılaştıkları problemleri ve taleplerini dile getirdi. Toplantının sonunda, sektörün birlik- beraberliğinin önemine vurgu yapıldı.

 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.