Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Gök'ten değerlendirme

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, eğitim sektöründeki sorunlar ve çözüm önerileri sıraladı.

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2024 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2024 12:19
Kaynak: Haber Merkezi
guncelgazete.com
Başkan Gök'ten değerlendirme

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılının birinci dönemini değerlendiren Başkan Gök, ara tatil döneminin, eksikliklerin belirlenip tamamlanması ve yeni planların yapılması için bir fırsat olduğunu vurguladı. Bu sürecin, eğitim yöneticileri, siyasiler, veliler ve öğrenciler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Gök, yeni bir eğitim felsefesi ve yaklaşımla, eğitime daha millî bir ruh kazandırılması amacıyla köklü müfredat değişikliği çalışmasının başlatılmasını önerdi. Ayrıca, öğrencilerin okula devam takibi, sınıfta kalmanın işlerlik kazanması, velilerin okula randevu ile girmesi, cep telefonu düzenlemesi gibi adımlarla eğitime ciddiyet getirilmesi ve öğretmenin işinin kolaylaştırılması gerektiğini belirtti.

EĞİTİM ÇALIŞANLARININ SORUNLARINDAN ARINMASI ÖNEMLİ

Gök, bir eğitimcinin, eğitim hizmetini verirken, hayatın günlük sıkıntılarından arınmış bir zihinsel yoğunlukla kendini işine vermesinin önemine dikkat çekti. Bu bağlamda, eğitimde fırsat ve imkân eşitliğinin sağlanması, öğretmen açığını kapatmaya yönelik nitelikli politikaların yürürlüğe konulması gerektiğini belirtti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI SONA ERDİRİLMELİ

Gök, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının sona erdirilmesi gerektiğini belirtti. Bu uygulamanın, öğretmenlerin anayasal haklarını sınırladığını, aile bütünlüğünü bozduğunu ve öğretmenler odasında ayrımcılık oluşturduğunu ifade etti.

KALICI BİR YER DEĞİŞİKLİĞİ SİSTEMİ KURULMALI

Gök, öğretmenlerin yer değişikliği taleplerinin tamamen gerçekleştirilmesi için kalıcı bir yer değişikliği sistemi kurulması gerektiğini belirtti. Bu sistem, sıra tayinini de içermeli ve Temmuz ayında il içinde görev yapan öğretmenlerden başlamalıdır.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU GÜNCELLENMELİ

Gök, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun eksik ve hatalı bölümlerinin düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Gök, öğretmen atamalarında sadece Kamu Personeli Seçme Sınavı puanının dikkate alınması gerektiğini ve mülakatların kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Gök, istihdamda zorluk çekilen bölgelerde görev yapan eğitim çalışanlarına ek tazminat ödenmesi gerektiğini belirtti. Bu bölgelerde cezbedici yöntemlerin uygulanması gerektiğini ve sağlık hizmetleri sınıfı ile teknik hizmetler sınıfında olduğu gibi ek tazminat ödenmesi gerektiğini ifade etti.

İKİLİ EĞİTİM UYGULAMASINA SON VERİLMELİ

Gök, Türkiye’nin ikili eğitim uygulamasına son vermesi gerektiğini belirtti. İhtiyaç duyulan derslik açığının bir an önce kapatılması gerektiğini ve ikili eğitim yapma zorunluluğu olan yerlerde çıkış saatlerinin ayarlanması gerektiğini ifade etti.

Gök, eğitim kurumu yöneticiliğinin liyakat ve kariyer ekseninde profesyonel bir meslek olarak yapılandırılması gerektiğini belirtti. Yönetici görevlendirme yönetmeliğinde sürekli değişiklik yapılmasından vazgeçilerek kalıcı ve eğitimciler arasında kabul gören bir sistem kurulması gerektiğini ifade etti.

Gök, öğretmen kökenli şube müdürlerinin sorunlarının ele alınması gerektiğini belirtti. Şube müdürlüğü ile okul yöneticiliği arasında geçişkenlik sağlanması ve şube müdürlerinin mali haklarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

TEMİZLİK VE GÜVENLİK PERSONELİ AÇIĞI SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Gök, okulların temizlik ve güvenlik personeli açığı sorununa kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti. Personel ihtiyacının tamamen karşılanması gerektiğini ifade etti.

Gök, yardımcı hizmetler sınıfı uygulamasına son verilmesi gerektiğini belirtti. Bu sınıfta yer alan çalışanların genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda daha fazla zaman geçirilmeden adım atılması gerektiğini ifade etti.

GÖREVDE YÜKSELME VE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARI DÜZENLİ OLARAK YAPILMALI

Gök, eğitim ve öğretim hizmetinin aksamadan yürütülmesi için genel idare hizmetleri sınıfı ve teknik hizmetler sınıfı çalışanlarının çalışma şartlarının daha iyi olması gerektiğini belirtti. Ayrıca, görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavlarının belli bir takvim dahilinde düzenli olarak yapılması gerektiğini ifade etti.

OKULLARIN ÖDENEK SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Gök, okulların yeterli ödenekleri olmamasından dolayı zorunlu mal ve hizmet alımlarının yapılamadığını belirtti. Bu sorunun ivedilikle çözüme kavuşturulması gerektiğini ve okul bazlı ödenek tahsis edilmesi gerektiğini ifade etti.

DEPREM BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Gök, deprem bölgesinde görev yapan eğitim çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti. Şubat 2023’te gerçekleşen depremlerden etkilenen illerdeki eğitim çalışanlarına ek tazminat ödenmesi gerektiğini ifade etti. Hem bölgedeki öğretmenlerin hem de yeni atanacak öğretmenlerin kalıcı konutlara ulaşması gerektiğini belirtti.

EĞİTİMCİLERE YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇECEK TEDBİRLER İVEDİLİKLE ALINMALI

Eğitimcilere yönelik şiddetin önüne geçecek tedbirler ivedilikle alınması gerektiğini belirten Gök, “Artarak devam eden şiddet olaylarının önüne geçilmeli, bunun için gereken tedbirler bir an evvel alınmalıdır. Eğitim çalışanlarına karşı cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilere caydırıcı cezalar verilmeli; eğitim çalışanlarına karşı işlenen suçlar sebebiyle ceza hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemlerde ve davalarda personelin talebi üzerine bakanlığın hukukî yardımda bulunması noktasında düzenleme yapılmalıdır.” dedi.

EĞİTİMİN ASIL AMACI, ÖĞRENCİYİ DAHA DONANIMLI YETİŞTİRME VE YETENEKLERİNİ DAHA İYİ GELİŞTİREREK HAYATA HAZIRLAMA OLMALIDIR

Millî Eğitim Bakanlığı’nın müfredatı yenileme çalışması başlatmasını yerinde bulduklarını ifade eden Gök, “Millî Eğitim Bakanlığı’nın müfredatı yenileme çalışması başlatmasını yerinde ve gerekli buluyoruz. Ülke olarak ihtiyacımız olan şey, bilginin, hikmetin, ahlakın, ilerlemenin temel alındığı bir eğitim sistemidir. Eğitimin asıl amacı, öğrenciyi daha donanımlı yetiştirme ve yeteneklerini daha iyi geliştirerek hayata hazırlama olmalıdır. Bu bağlamda, öğrencileri donanımlı ve yeteneklerini geliştirmiş olarak hayata hazırlayabilmek için, müfredatların güncellenmesi, eğitimin altyapısının tamamlanması, öğretmen eğitiminin gözden geçirilmesi şarttır. Çünkü eğitim programları ya da müfredatı, bir ülkenin sadece eğitime bakışını değil, aynı zamanda zihniyetini, nasıl bir fert ve toplum istediğinin yol haritasını da ortaya koymalıdır. Öncelikle ve özellikle böyle bir eğitim düzeni kurmak zorundayız” dedi.

SOKAK KÖPEĞİ TERÖRÜNE DUR DENİLMELİ

Gök, sokak köpekleri sorununa dikkat çekerek, çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere insanları tehdit eden sokak köpekleri konusunda acil önlemler alınması gerektiğini ifade etti.  Gök, “Çocuk ve yaşlılar başta olmak üzere, insanları tehdit eden sokak köpekleri sorununa acilen çözüm bulunmalıdır. Sokak köpekleri, eğitim ortamlarının güvenliğini ve sağlığını tehdit eder hâle gelmiştir. Bazıları ölümle biten köpek saldırılarında şimdiye kadar onlarca çocuk yaralanmıştır. Türkiye, insanların sokak ortasında köpek saldırısına uğradığı bir fotoğrafı hak etmiyor. Yetkililer, görev ve sorumluluklarını yerine getirmeli, ülkemizi bu ayıptan kurtarmalıdır” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.