Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BÜYÜKŞEHİRİN ÖVGÜ TOPLAYAN PROJESİ “ANNEYE SÜT BEBEĞE CAN”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, belediyenin 4 yıldır aralıksız devam ettirdiği ve yüz binin üstünde anne adayına ulaşılan “Anneye Süt, Bebeğe Can” projesini sahada takip etti.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2023 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 05:24
Kaynak: İHA
BÜYÜKŞEHİRİN ÖVGÜ TOPLAYAN PROJESİ “ANNEYE SÜT BEBEĞE CAN”

Şahin dağıtım merkezi ziyaretinin ardından, dağıtımlara da eşlik ederek anne adayı kadınlarla evlerinde buluştu.  Burada anne adaylarının teşekkürleri ile karşılaşan Başkan Şahin, projenin devamlılığına dair kararlılıklarından ve projenin halk sağlığı yönünden de bahsetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde 2019 Aralık ayından bu yana sürdürdüğü “Anneye Süt Bebeğe Can Projesi”yle toplam 106 bin anne adayına, 4 milyon 500 bin litre süt dağıtıldı. Kent genelinde beğeniyle karşılanan proje bugün Başkan Fatma Şahin’in de programındaydı.

 BAŞKAN ŞAHİN PROJENİN RAKAMSAL VERİLERİNİ PAYLAŞTI

Başkan Şahin, ilk olarak projenin ilk ayağı olan dağıtım merkezini ziyaret etti ve yetkililerden devam eden süreçle ilgili bilgi aldı. Burada rakamlarla projenin detaylarından bahseden Şahin, “Anneye Süt Bebeğe Can” projesinin anne ve bebek sağlığı açısından öneminden bahsederek projeye dair bazı güncel bilgileri paylaştı:

“Çok güzel bir kar var şu an Gaziantep'te. Bir taraftan kuşlarımızı besliyoruz. Bir taraftan yollarımızı açıyoruz. Bir taraftan da bizim 4 yıldan beri devam ettirdiğimiz çok güzel bir projemiz var: Anneye süt, bebeğe can” Bu nedir başkanım derseniz, hamile olan her anneye günde bir bardak içeceği sütü gönderiyoruz. 4 yıldan beri oluşan bir ekip var. 20 aracımız var. 40 personelimizle birlikte bu sistem çalışıyor. Şu anda biz 106 bin anneye ulaştık. 4,5 milyon litre de süt dağıttık. Şu anda da 18 bin aktif anne adayımıza sistemin içerisinde süt dağıtmaya devam ediyoruz. Buradaki sistem nasıl çalışıyor, göreceğiz. Şimdi hep beraber gideceğiz, annelerimize sütü nasıl vereceğiz paylaşmak istedik. Çünkü anne sağlığı, bebek sağlığı çok önemli. Doğan bebeğin sağlıklı olması lazım. Annenin süt içmesi çok önemli. Doktorlarımız yaptığımız görüşmelerde bunun çok önemli bir anne bebek sağlığı projesi olduğunu söylediler. Biz de başladık. 100 bin annemize ulaştık.”

BAŞKAN ŞAHİN ANNE ADAYLARIYLA DA BULUŞTU

Süt dağıtım merkezinin ardından saha personellerinin dağıtım sürecini takip eden Başkan Fatma Şahin burada sütleri teslim edilen bazı anne adaylarını da ziyaret etti. Ziyaretlerinde proje ile ilgili teşekkür mesajları ile karşılanan Şahin anne adayı ve ailelerine projenin hedef ve sonuçlarını anlattı. Gaziantep’in yerli sütünün süt üreticisinden temin edilerek katma değerli bir projeye dönüştüğünden bahseden Şahin, günde bir bardak sütün anne ve bebek için gereken önemini de tekrar vurguladı.

ANNEYE SÜT BEBEĞE CAN PROJESİ HAKKINDA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca yürütülen projeyle, hamilelik dönemlerinin başlangıcından doğuma kadar 45 günde bir 12 litre süt desteğinden ortalama 18 bin anne adayı faydalanıyor.

Tüm ilçe ve mahallelerde anne adaylarına ulaşarak 16 Aralık 2019 yılından bugüne büyümeye devam eden bu projeyle, anne adaylarının ve bebeklerinin sağlığının korunmasında önemli yer tutan düzenli süt tüketimi için katkı sağlanıyor.

Projeden yararlanabilmek için anne adayları ALO 153, Beyaz Masa veya 211 12 00 üzerinden 8111-14 dahili numarayı tuşlayarak başvurularını yapabiliyor. Öte yandan anne adayları, Büyükşehir Belediyesi tarafından aile sağlığı merkezlerine bırakılan formları doldurarak da projeden yararlanılabiliyor.

 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.