Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çat Boğazı Barajı’nı sordu

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, 7 yıldır hayata geçirilmeyen Araban Çat Boğazı Barajı projesinin akıbetini soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2024 10:16
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 10:16
Kaynak: Haber Merkezi
guncelgazete.com
Çat Boğazı Barajı’nı sordu

Araban Ovası’nda Türkiye’nin en önemli tarım ürünlerinin yetiştiğini söyleyen Meriç, “Ne yazık ki bu verimli topraklarda su olmadığı için üretim durma noktasına geldi. Arabanlı çiftçiler tek gelir kaynakları olan bu bereketli ovada kendi imkânları ile sulu tarım yapmaya çalışmaktadırlar. Şartların elverişsizliği yüzünden tek seçenek olan sondaj kuyuları ise çok fazla elektrik maliyeti oluşturuyor, bu yüzden çiftçilerimiz üretimden vazgeçmek zorunda kalıyor. Araban Ovası’nda sulu tarıma geçilmesi için Çat Boğazı Barajı projesi çalışmaları başlatılmıştı. Hatta 2017’de DSİ Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen programla sözleşme bile imzalandı. Ancak aradan geçen 7 yıllık sürece rağmen proje hala hayata geçirilmedi.” dedi.

140 bin dönüme yakın araziyi suya kavuşturacak Çat Boğazı Barajı projesinin ülke, bölge ve ilçe ekonomisine katkı sağlayacağını söyleyen CHP’li Meriç, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya şu soruları yöneltti:

1-2017 tarihinde sözleşmesi imzalanan Çat Boğazı projesi hangi aşamadadır?

2-Söz konusu projenin aradan geçen bunca yıla rağmen tamamlanamamasının gerekçesi nedir?

3- Gaziantep’te sulu tarımın desteklenmesi için yapılan/planlanan projeler var mıdır? Var ise bu projeler ne zaman hayata geçirilecektir?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.