Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çifte standart

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Gaziantep’teki mülklerine yaptığı astronomik kira zamlarıyla ilgili bakanlıktan gelen cevabı değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2024 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2024 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
guncelgazete.com
Çifte standart

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün geçtiğimiz Aralık ayında yasal sınırın çok üstüne çıkarak yaptığı %200’lük kira zamlarını soru önergesiyle TBMM’ye taşıyan Meriç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen cevabı kamuoyuyla paylaştı. Kamu kurumlarıyla vatandaş arasına çifte standart konursa büyük sorunlar yaşanabileceğini ifade eden Meriç, “Bize gelen cevapta Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hiçbir kurum ya da kuruluştan yardım almaksızın kendi bütçesiyle ayakta durduğu ifade ediliyor. Üstelik Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı bağımsız ekspertiz kuruluşlarına rapor hazırlattıklarını, kira artırımının buna bakılarak yapıldığını söylüyorlar. Şimdi sormak istiyorum; fahiş zamlar yapan kamu kurumları ekspertiz ile kira belirleyebiliyorsa normal vatandaşın günahı ne? %25 sınırı denen ne olduğu belirsiz bir kira sınırıyla ev sahibi ve kiracıyı birbirine düşman eden anlayış, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne tanınan hakkı kendi vatandaşımızdan neden esirgiyor? Bunun adı çifte standarttır.” diye konuştu.

Ekonomik krizin derinleştiği bir dönemde konut meselesinin çok ciddi bir problem olduğunu söyleyen CHP’li Meriç, “AKP iktidarı vatandaşı en hayati iki noktadan yaraladı: Gıda ve barınma. Marketlerdeki ürünlere el değmiyor, emekli bırakın ay sonunu bir haftayı dahi geçiremiyor. Yetmezmiş gibi ev fiyatları ve kira artışları rayından çıkmış bir şekilde katlanarak artıyor. Sosyal yapıyı derinden yaralayan, komşuyu komşuya düşman eden bu sorunların derhal çözüme kavuşturulması gerekiyor. Aksi taktirde evine ekmek götüremeyen, kirasını ödeyemeyen insanların vebali ülkeyi yönetenlerin boynunadır.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.