Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

GAÜN ÖĞRENCİLERİNDEN MİLAT HALI FİRMASINA TEKNİK GEZİ

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2022 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 22:01
Kaynak: İHA
GAÜN ÖĞRENCİLERİNDEN MİLAT HALI FİRMASINA TEKNİK GEZİ

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Halı Tasarımı Programı öğrencileri tarafından Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Milat Halı firmasına teknik gezi düzenlenerek, söyleşi gerçekleştirildi.

 Halı üretim ve tasarım aşamalarının yerinde incelenerek öğrencilerin bilgi ve tecrübelerinin artırılması amacıyla düzenlenen gezide, Milat Halı Yönetim Kurulu Başkanı İskender Kaplan ve Milat Halı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kaplan, halı ipliğinin hammaddesinden başlayarak halı sevkiyatına kadar olan tüm üretim aşamaları hakkında bilgi vererek, pazarlama süreçlerinin önemine değindi.

 “Tasarım yaparken taklit edilemez desenler ve kompozisyonlar yapmaya çalışmak ilk gayeniz olmalı” diyen Tasarım Direktörü Soner Yalçın ise, öğrencilere trendleri takip etmelerini, hitap edilen pazarı tanımaları gerektiğini söyledi. Yalçın, “Sürekli kendinizi geliştirmeli ve bilgisayarda çizim kadar el çizimlerinizi de geliştirmelisiniz. Oturduğunuz sıralarda aldığınız sanat eğitiminin kıymetini bilin. Bütün bu bilgiler size başarılı tasarımın yolunu açacak” dedi. Halı tasarımı öğrencilerinin temel sanat ve desen derslerinde tasarım ilkeleri ve elemanlarını esas alarak çizmiş oldukları kara kalem ve sulu boya çalışmalarını değerlendiren Yalçın, oldukça başarılı çizimler yaptıklarını ifade etti.

 Etkinlik sonunda öğrencilere staj imkânı ve istihdam olanağı sunulacağını belirten Milat Halı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kaplan, üniversite-sanayi iş birliği için kapılarının her daim açık olduğunu, bölümün mevcut olanaklarının iyileştirilmesi için desteklerini esirgemeyeceklerini belirtti.  

 

 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.